ИСПРАВКА: Аустријска полиција није објавила да је на снимку нестала девојчица, већ пренела претпоставку родбине
Портал Србија Данас објављује исправку текста у ком је нетачно пренето саопштење аустријске полиције.
Анализом портала Raskrinkavanje.ba утврђено је да садржај на нашем порталу везан за саопштење аустријске полиције у вези нестанка малолетне Данке Илић из Бора представља дезинформацију.
Наш портал је 3. априла објавио текст под насловом "ПОЛИЦИЈА ОКУПИРАЛА СТАНИЦУ У БЕЧУ НА КОЈОЈ ЈЕ НАВОДНО ВИЂЕНА ДАНКА! Подигнут хеликоптер, Аустрија на ногама" у ком се наводи да је око трамвајске станице у Бечу, на којој је настао снимак на ком је наводно девојчица Данка Илић, која је "прошлог уторка нестала у Бањском Пољу", тог дана био присутан већи број полиције. У истом тексту је наведено погрешно протумачено саопштење аустријске полицијје која “верује да је вероватно мала Данка на снимку”, односно да је наводно саопштено да је “врло вероватно” на снимку девојчица за којом се у то време трагало у Србији. Пренето саопштење полиције није тачно.
У саопштењу полиције је писало да родбина нестале девојчице претпоставља да је она на снимку, али не и да је то претпоставка полиције. Тако да полиција ниједног тренутка није објавила да сумња да је реч о несталој девојчици.
У саопштењу је пренета изјава родбине да је "врло вероватно" реч о девојчици, али су медији, међу којима и наш портал погрешно пренели да је ово била тврдња аустријске полиције.
ЧИЊЕНИЦЕ:
Шта је објавило Министарство унутрашњих послова Аустрије?
На страници Министарства унутрашњих послова Аустрије, 3. априла 2024. године објављено је да је држављанин Србије који живи у Бечу пријавио српским властима да је на трамвајској станици срео девојчицу у пратњи две жене. Посумњао је да је девојчица заправо Данка Илић, за којом се у то време интензивно трагало у Србији. Он је снимио и девојчицу и две одрасле жене те је снимак уступио на располагање надлежним органима. Власти Србије контактирале су надлежне у Бечу, који су преузели истрагу.
У наведеној објави приложено је неколико фотографија те је бечка полиција позвала особе са снимка да се јаве у полицију, односно да они који их препознају обавесте надлежне о њиховом идентитету. У истој објави наведено је и да је родбина девојчице Данке погледала снимак и претпоставила да је највероватније реч о њој. Информација у тренутку писања ове анализе није била доступна на поменутој страници.
На страницама Министарства истог је дана објављено још једно саопштење у којем је наведено да је 30. марта 2024. године држављанин Србије који живи у Бечу српским властима пријавио да је на трамвајској станици срео девојчицу у пратњи две жене и да је посумњао да би девојчица могла бити Данка Илић. У саопштењу се наводи и да је родбина девојчице претпоставила да би на снимку то највероватније могла бити она те је Тужилаштво у Бечу наложило објаву фотографија како би се особе са снимка јавиле полицији или како би они који их препознају то могли учинити.
Систем "Пронађи ме" је због њеног нестанка активиран први пут у Србији, а како је наведено на сајту ''pronadjime.mup.gov.rs'', девојчица има смеђу косу, браон очи и висока је око 85 центиметара.
Портал Србија Данас се извињава својим читаоцима због преношења информација за које је у наведеној анализи утврђено да представља дезинформацију.
Подсетимо, вогодишња Данка Илић нестала је прошлог уторка око 13:45, и у тренутку нестанка на себи је имала љубичасте панталоне, маслинасто зелену јакну и косу везану у реп.
Систем "Пронађи ме" је због њеног нестанка активиран први пут у Србији, а како је наведено на сајту ''pronadjime.mup.gov.rs'', девојчица има смеђу косу, браон очи и висока је око 85 центиметара.
Извор: Србија Данас/Телеграф