Pomeranje sata ima negativne posledice po zdravlje ljudi: Povećan broj srčanih i moždanih udara - zdravstveni stručnjaci apeluju da se prekine sa ovom praksom
Zdravstveni stručnjaci upozoravaju da promena sata može biti štetna po zdravlje ljudi i apeluju na usvajanje standardnog vremena tokom cele godine.
Promena vremena može poremetiti cirkadijalni ritam ljudskog tela, što može dovesti do negativnih posledica po zdravlje, kao što su srčani udari, moždani udari i problemi mentalnog zdravlja.
U noći između subote i nedelje, časovnici su u Srbiji i mnogim evropskim zemljama pomereni za jedan sat unazad, čime je završeno letnje računanje vremena i prešlo se na zimsko. Ova sezonska promena vremena dešava se dvaput godišnje, ali zdravstveni stručnjaci upozoravaju na potencijalne štetne posledice po zdravlje.
Prošle nedelje, istraživači Britanskog društva za spavanje apelovali su na vladu Ujedinjenog Kraljevstva da napusti praksu dvostrukog pomeranja vremena, pozivajući na usvajanje standardnog vremena tokom cele godine. Profesor Malkom don Šanc sa Univerziteta Nortumbrija ističe da bi ovo usklađivanje sa solarnim vremenom donelo brojne koristi za zdravlje i kvalitet sna.
Istraživanja pokazuju da jutarnje izlaganje svetlosti igra ključnu ulogu u regulaciji cirkadijalnog ritma, dok pomeranje sata može otežati usklađivanje telesnog sata, što rezultira lošim kvalitetom sna. Takođe, brojne studije su pokazale da promena vremena povećava rizik od srčanog i moždanog udara, kao i problema sa mentalnim zdravljem.
Iako mnogi smatraju da letnje računanje vremena donosi više sunčeve svetlosti, stručnjaci ističu da sunčevi ciklusi ostaju nepromenjeni bez obzira na promene u rasporedu. Evropska komisija je 2018. godine predložila ukidanje dvostrukog pomeranja sata, ali je, uprkos velikoj podršci javnosti, do danas ostalo na snazi.
Stručnjaci upozoravaju da ukoliko se praksa ne okonča, gubićemo noćni san i dobijati loš kvalitet sna, što može imati dalekosežne posledice po mentalno i fizičko zdravlje. Cirkadijalni ritam igra ključnu ulogu u regulaciji osnovnih telesnih funkcija, a njegovo narušavanje može ozbiljno uticati na naše blagostanje.
Izvor: Srbija Danas/Blic