Померање сата има негативне последице по здравље људи: Повећан број срчаних и можданих удара - здравствени стручњаци апелују да се прекине са овом праксом
Здравствени стручњаци упозоравају да промена сата може бити штетна по здравље људи и апелују на усвајање стандардног времена током целе године.
Промена времена може пореметити циркадијални ритам људског тела, што може довести до негативних последица по здравље, као што су срчани удари, мождани удари и проблеми менталног здравља.
У ноћи између суботе и недеље, часовници су у Србији и многим европским земљама померени за један сат уназад, чиме је завршено летње рачунање времена и прешло се на зимско. Ова сезонска промена времена дешава се двапут годишње, али здравствени стручњаци упозоравају на потенцијалне штетне последице по здравље.
Прошле недеље, истраживачи Британског друштва за спавање апеловали су на владу Уједињеног Краљевства да напусти праксу двоструког померања времена, позивајући на усвајање стандардног времена током целе године. Професор Малком дон Шанц са Универзитета Нортумбрија истиче да би ово усклађивање са соларним временом донело бројне користи за здравље и квалитет сна.
Истраживања показују да јутарње излагање светлости игра кључну улогу у регулацији циркадијалног ритма, док померање сата може отежати усклађивање телесног сата, што резултира лошим квалитетом сна. Такође, бројне студије су показале да промена времена повећава ризик од срчаног и можданог удара, као и проблема са менталним здрављем.
Иако многи сматрају да летње рачунање времена доноси више сунчеве светлости, стручњаци истичу да сунчеви циклуси остају непромењени без обзира на промене у распореду. Европска комисија је 2018. године предложила укидање двоструког померања сата, али је, упркос великој подршци јавности, до данас остало на снази.
Стручњаци упозоравају да уколико се пракса не оконча, губићемо ноћни сан и добијати лош квалитет сна, што може имати далекосежне последице по ментално и физичко здравље. Циркадијални ритам игра кључну улогу у регулацији основних телесних функција, а његово нарушавање може озбиљно утицати на наше благостање.
Извор: Србија Данас/Блиц