POSRNUĆE I MORALNI SUNOVRAT: Srpski intelektualci zgroženi prodajom stvari iz Jasenovca na internetu
Sramotan potez "prodavaca".
Prodaja ličnih stvari, dokumenata i predmeta iz koncentracionog logora Jasenovac, koja se pojavila na sajtu za internet prodaju "E-Bay" moralno je neopravdana i ruga se sećanjima na najteža vremena kroz koja su prošle žrtve fašizma u Drugom svetskom ratu, kaže akademik Ljubodrag Dimić za medije.
On smatra da je reč o "morbidnoj priči" koja od svega pravi biznis, u poljima i oblastima u kojima se biznis nikako ne pravi.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/05/02/jasenovac.jpg?itok=3uSJPpeK)
HRVATI ZARAĐIVALI NA ŽRTVAMA JASENOVCA: Ovo je cenovnik krvavog biznisa!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/09/14/hrvatska_policija.jpg?itok=2Dvkq5oF)
PRITVOR ZA SRBE IZ NEGOSLAVACA: Hrvatsko tužilaštvo nemilosrdno, moraće pred sud zbog navodnih zločina u Ovčari
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2017/07/27/hrvatska_policija.jpg?itok=9hDfgLDI)
HRVATI PONOVO HAPSE: Osmoro Srba iz Negoslavaca iza rešetaka zbog zločina u Ovčari
- Danas Jasenovac, sutra Dahau i Aušvic, i to je nešto što treba da nas opomene i osvesti zbog sveopšteg moralnog posrnuća. Neke stvari su duboko moralna kategorija - prokomentarisao je Dimić praksu kupovine-prodaje preko interneta.
List piše da su na "E-Bay-u" prodaju delovi odeće logoraša, fotografije, raznorazna dokumenta, značke iz jasenovačkih logora smrti, a "stvari" se prodaju po ceni od deset do čak preko dve hiljade dolara.
Većina onih koji nude su iz Hrvatske, Slovenije, Amerike, Austrije ali ima onih i iz Srbije, navodi list.
Predsednik Etičkog odbora Društva psihologa Srbije Nikola Petrović smatra da bi jedino prodaja muzeju možda mogla doći u obzir mada ističe da je "poklanjanje" primerenije.
- Uostalom, ako ne kupuje muzej posvećen žrtvama Jasenovca, što bih donekle razumeo, koja je svrha toga i ko bi to uopšte kupio osim neki neonacista ili član odnosno potomak porodice žrtava koji nešto želi od svog pretka - napominje Petrović.
Predsednik Udruženja za zaštitu prava potrošača "Prosperitet", Radomir Ćirilović, objašnjava da je posredi "sramna i morbidna prodaja" i da nije precizno utvrđeno šta se sve sme a šta ne sme naći na internetu i da bi na svetskom nivou trebalo regulisati to nedefinisano polje.
- Kakvi su to ljudi u moralnom pogledu koji tako nešto mogu da kupe - pita se Ćirilović.
U pitanju je, kaže on, uspomena na nečiju nesreću i to ne može biti smatrano robom na tržištu, poput roba i usluga koje se prodaju "onlajn".
- Onaj koji prodaje takve stvari amoralan je i njega je baš briga za patnju i stradanje ljudi. On egzistira na tuđoj muci koristeći kupca koji je patološki tip psihogene prirode - ističe on i zaključuje da je ovo "čist fašizam, i vlasnika sajtova i vlasnika elektronskih komunikacija koji su dozvolili da se tako nešto prodaje".