ПОСРНУЋЕ И МОРАЛНИ СУНОВРАТ: Српски интелектуалци згрожени продајом ствари из Јасеновца на интернету
Срамотан потез "продаваца".
Продаја личних ствари, докумената и предмета из концентрационог логора Јасеновац, која се појавила на сајту за интернет продају "E-Bay" морално је неоправдана и руга се сећањима на најтежа времена кроз која су прошле жртве фашизма у Другом светском рату, каже академик Љубодраг Димић за медије.
Он сматра да је реч о "морбидној причи" која од свега прави бизнис, у пољима и областима у којима се бизнис никако не прави.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/05/02/jasenovac.jpg?itok=3uSJPpeK)
ХРВАТИ ЗАРАЂИВАЛИ НА ЖРТВАМА ЈАСЕНОВЦА: Ово је ценовник крвавог бизниса!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/09/14/hrvatska_policija.jpg?itok=2Dvkq5oF)
ПРИТВОР ЗА СРБЕ ИЗ НЕГОСЛАВАЦА: Хрватско тужилаштво немилосрдно, мораће пред суд због наводних злочина у Овчари
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2017/07/27/hrvatska_policija.jpg?itok=9hDfgLDI)
ХРВАТИ ПОНОВО ХАПСЕ: Осморо Срба из Негославаца иза решетака због злочина у Овчари
- Данас Јасеновац, сутра Дахау и Аушвиц, и то је нешто што треба да нас опомене и освести због свеопштег моралног посрнућа. Неке ствари су дубоко морална категорија - прокоментарисао је Димић праксу куповине-продаје преко интернета.
Лист пише да су на "E-Bay-u" продају делови одеће логораша, фотографије, разноразна документа, значке из јасеновачких логора смрти, а "ствари" се продају по цени од десет до чак преко две хиљаде долара.
Већина оних који нуде су из Хрватске, Словеније, Америке, Аустрије али има оних и из Србије, наводи лист.
Председник Етичког одбора Друштва психолога Србије Никола Петровић сматра да би једино продаја музеју можда могла доћи у обзир мада истиче да је "поклањање" примереније.
- Уосталом, ако не купује музеј посвећен жртвама Јасеновца, што бих донекле разумео, која је сврха тога и ко би то уопште купио осим неки неонациста или члан односно потомак породице жртава који нешто жели од свог претка - напомиње Петровић.
Председник Удружења за заштиту права потрошача "Просперитет", Радомир Ћириловић, објашњава да је посреди "срамна и морбидна продаја" и да није прецизно утврђено шта се све сме а шта не сме наћи на интернету и да би на светском нивоу требало регулисати то недефинисано поље.
- Какви су то људи у моралном погледу који тако нешто могу да купе - пита се Ћириловић.
У питању је, каже он, успомена на нечију несрећу и то не може бити сматрано робом на тржишту, попут роба и услуга које се продају "онлајн".
- Онај који продаје такве ствари аморалан је и њега је баш брига за патњу и страдање људи. Он егзистира на туђој муци користећи купца који је патолошки тип психогене природе - истиче он и закључује да је ово "чист фашизам, и власника сајтова и власника електронских комуникација који су дозволили да се тако нешто продаје".