Poštovanje autorskih ugovora ključno za neometano poslovanje!
Udruženje muzičkih izdavača Srbije - UMIS, nedavno je osnovano udruženje muzičkih publishera čiji je cilj unapređenje autorskih prava, položaja publishera, kao i učvršćivanje odnosa između autora i publišera.
Okupili smo najveće publishere u Srbiji, od predstavnika inostranih kataloga - kakvi su EMI, Sony, Universal, Warner itd. – do nosilaca prava na delima velikog broja domaćih istaknutih autora, čime smo dobili status reprezentativnog udruženja muzičkih izdavača.
DIPLOMA ZA 12.000 EVRA, ISPIT 500: Afera Indeks čeka rasplet posle 10 godina, predloženo 120 GODINA ROBIJE
ŠTA ČEKA SRBIJU U NAREDNIM DANIMA? Sve hladnije, temperatura ispod proseka - evo kada će STATI PADAVINE
ŽIČA CENTAR VELIKOG JUBILEJA: U drevnoj svetinji proslava 800 godina Srpske pravoslavne crkve
Pitanje autorskog prava i njegove primene u poslednje vreme kod nas, i to s razlogom, privlači sve veću pažnju stručne i opšte javnosti. Tema i nedoumica je mnogo, ali verujemo da uporno insistiranje na poštovanju zakona i njegovoj doslednoj primeni ipak dovodi do napretka u toj oblasti. Jedan od primera pozitivne sudske prakse jeste i odluka koju je Apelacioni sud doneo u slučaju sudskog spora kojim je potvrđena prvostepena presuda Višeg suda u Beogradu kojom se odbija zahtev autora da se njegov ugovor sa izdavačem - pablišerom proglasi ništavim.
Inicirajući sudski postupak, autor je tužio svog izdavača, sa zahtevom da sud utvrdi ništavost autorskog ugovora kojim je izdavač postao isključivi nosilac autorskih imovinskih prava dotičnog autora ili da predmetni ugovor proglasi raskinutim. Ovo nije redak slučaju u praksi. Naprotiv, članovi UMIS-a se često susreću sa situacijama da autori, bez opravdanih razloga, jednostrano, žele da ukinu ili opovrgnu ugovore koje zaključuju sa izdavačima, bez obzira što izdavači uredno ispunjavaju svoje obaveze, administriraju, štite, ulažu resurse, a neretko i novac u autorska prava koja su im poverena.
Kao moćno oružje za ostvarenje svojih ciljeva, autori koji su često javne ličnosti, koriste medije kako bi izvršili pritisak na izdavača da popusti pred njihovim zahtevima. Upravo zbog ovih vrsta scenarija, presuda koju smo apostrofirali ima veliki značaj za muzičke izdavače koji čine UMIS.
Odbijanjem autorove tužbe, prvostepeni sud je ustanovio - a drugostepeni potvrdio - da su istaknuti zahtevi autora, u celosti neosnovani. Ovakvom odlukom domaća sudska praksa je nedvosmisleno potvrdila da se i autorski ugovori - kao i svaka druga vrsta ugovora - moraju poštovati, odnosno da se isti ne mogu raskidati ili oglašavati ništavim samo zato što je jedna ugovorna strana (u ovom slučaju autor) odlučila da ne želi
dalju saradnju sa svojim ugovornim partnerima.
Na ovaj način se štiti pravna sigurnost i izvesnost u poslovanju, čime se stvaraju pretpostavke za sve veće investiranje u kreativne industrije. Od toga će svakako najviše koristi imati upravo sami autori i kreativci, a posredno, i država čija legislativa u oblasti autorskog prava i, uopšte, u sferi kreativne industrije, upravo i ima za cilj da omogući neometano poslovanje i ostvarivanje fer odnosa između svih učesnika muzičkog biznisa.
MOĆNA PORUKA SA KAJMAKČALANA: Ko zaboravio, proklet bio!
NAŠ EPIDEMIOLOG POTUKAO ANTI-VAKCINAŠE: Evo šta je rekao o AUTIZMU, Srbija POBEĐUJE u borbi za ZDRAVLJE DECE
STIGLO ZAHLAĐENJE: Danas se TOPLO OBUCITE i ne zaboravite KIŠOBRAN, HLADNI TALAS je nad Srbijom
Nažalost, svakodnevno smo svedoci situacija u kojima suprotstavljene strane, kroz različite forme nasilja i nasilničkog ponašanja koje u poslednje vreme sve više eskalira, unose dodatnu nesigurnost u funkcionisanje kreativne industrije. Stav UMIS-a je da ugovori i zakoni moraju da se poštuju, te da su jedina adekvatna mesta za rešavanje spornih situacija pregovarački sto i, u krajnjoj instanci, sud.