Поштовање ауторских уговора кључно за неометано пословање!
Удружење музичких издавача Србије - УМИС, недавно је основано удружење музичких публисхера чији је циљ унапређење ауторских права, положаја публисхера, као и учвршћивање односа између аутора и публишера.
Окупили смо највеће публисхере у Србији, од представника иностраних каталога - какви су ЕМИ, Sony, Универсал, Warner итд. – до носилаца права на делима великог броја домаћих истакнутих аутора, чиме смо добили статус репрезентативног удружења музичких издавача.
ДИПЛОМА ЗА 12.000 ЕВРА, ИСПИТ 500: Афера Индекс чека расплет после 10 година, предложено 120 ГОДИНА РОБИЈЕ
ШТА ЧЕКА СРБИЈУ У НАРЕДНИМ ДАНИМА? Све хладније, температура испод просека - ево када ће СТАТИ ПАДАВИНЕ
ЖИЧА ЦЕНТАР ВЕЛИКОГ ЈУБИЛЕЈА: У древној светињи прослава 800 година Српске православне цркве
Питање ауторског права и његове примене у последње време код нас, и то с разлогом, привлачи све већу пажњу стручне и опште јавности. Тема и недоумица је много, али верујемо да упорно инсистирање на поштовању закона и његовој доследној примени ипак доводи до напретка у тој области. Један од примера позитивне судске праксе јесте и одлука коју је Апелациони суд донео у случају судског спора којим је потврђена првостепена пресуда Вишег суда у Београду којом се одбија захтев аутора да се његов уговор са издавачем - паблишером прогласи ништавим.
Иницирајући судски поступак, аутор је тужио свог издавача, са захтевом да суд утврди ништавост ауторског уговора којим је издавач постао искључиви носилац ауторских имовинских права дотичног аутора или да предметни уговор прогласи раскинутим. Ово није редак случају у пракси. Напротив, чланови УМИС-а се често сусрећу са ситуацијама да аутори, без оправданих разлога, једнострано, желе да укину или оповргну уговоре које закључују са издавачима, без обзира што издавачи уредно испуњавају своје обавезе, администрирају, штите, улажу ресурсе, а неретко и новац у ауторска права која су им поверена.
Као моћно оружје за остварење својих циљева, аутори који су често јавне личности, користе медије како би извршили притисак на издавача да попусти пред њиховим захтевима. Управо због ових врста сценарија, пресуда коју смо апострофирали има велики значај за музичке издаваче који чине УМИС.
Одбијањем ауторове тужбе, првостепени суд је установио - а другостепени потврдио - да су истакнути захтеви аутора, у целости неосновани. Оваквом одлуком домаћа судска пракса је недвосмислено потврдила да се и ауторски уговори - као и свака друга врста уговора - морају поштовати, односно да се исти не могу раскидати или оглашавати ништавим само зато што је једна уговорна страна (у овом случају аутор) одлучила да не жели
даљу сарадњу са својим уговорним партнерима.
На овај начин се штити правна сигурност и извесност у пословању, чиме се стварају претпоставке за све веће инвестирање у креативне индустрије. Од тога ће свакако највише користи имати управо сами аутори и креативци, а посредно, и држава чија легислатива у области ауторског права и, уопште, у сфери креативне индустрије, управо и има за циљ да омогући неометано пословање и остваривање фер односа између свих учесника музичког бизниса.
МОЋНА ПОРУКА СА КАЈМАКЧАЛАНА: Ко заборавио, проклет био!
НАШ ЕПИДЕМИОЛОГ ПОТУКАО АНТИ-ВАКЦИНАШЕ: Ево шта је рекао о АУТИЗМУ, Србија ПОБЕЂУЈЕ у борби за ЗДРАВЉЕ ДЕЦЕ
СТИГЛО ЗАХЛАЂЕЊЕ: Данас се ТОПЛО ОБУЦИТЕ и не заборавите КИШОБРАН, ХЛАДНИ ТАЛАС је над Србијом
Нажалост, свакодневно смо сведоци ситуација у којима супротстављене стране, кроз различите форме насиља и насилничког понашања које у последње време све више ескалира, уносе додатну несигурност у функционисање креативне индустрије. Став УМИС-а је да уговори и закони морају да се поштују, те да су једина адекватна места за решавање спорних ситуација преговарачки сто и, у крајњој инстанци, суд.