PRAVOSLAVNI SVET SLAVI MALI BOŽIĆ: Evo šta bismo trebali da uradimo na današnji veliki dan - VALJA SE!
Veliki događaj u crkvenom pravoslavnom kalendaru
Vernici starokalendarskih pravoslavnih crkava danas obeležavaju Novu godinu po Julijanskom kalendaru, koja se u Srbiji naziva i srpska Nova godina, a obeležava se i Obrezanje Isusa Hrista i Sveti Vasilije Veliki.
KAŠLJETE I KIJATE? Nova infekcija hara Srbijom - simptomi slični gripu, ali... lekari na ovome insistiraju
DA LI ZNATE KAD TREBA RASKITITI JELKU? Ovaj datum je ključan, ukoliko je ne uklonite - ostajete u prošlosti
SAMO NEK JE BAHATO, DOK OBIČAN NAROD SKLAPA KRAJ S KRAJEM! Na splavu grupa ljudi iskeširala 2.106.420 dinara ZA VEČE!
Novu godinu danas obeležavaju Jerusalimska crkva, Ruska crkva, Srpska pravoslavna crkva, Gruzijanska patrijaršija i Sveta Gora Atonska. Tokom istorije hrišćanstva nije bilo jedinstva u tome od kada bi trebalo računati početak godine. Nekada je to bio mart, a potom i Uskrs. Sveti Amvrosije Mediolanski kaže da bi godinu trebalo početi u septembru, u slavu Svetog cara Konstantina, rođenog u Nišu.
U Vizantiji je još dugo bilo dvoumljenja. Prvi i Šesti vaseljenski sabori smatraju da je dobro da se početak godine stavi u septembar, nalazeći za to biblijsko opravdanje.
Sveti Vasilije Veliki - pčela crkve Hristove
Sveti Vasilije Veliki bio je jedan od jedan od najobrazovanijih otaca hrišćanske crkve. Rođen je u vreme cara Konstantina, 329. godine. Još kao nekršten učio se 15 godina u Atini filosofiji, retorici, astronomiji i svima ostalim svetskim naukama toga vremena.
Školski drugovi su mu bili Grigorije Bogoslov i Julijan, kasnije car odstupnik. Vasilije se u zrelim godinama krstio na reci Jordanu sa svojim bivšim učiteljem Evulom. Bio episkop Kesarije Kapadokijske gotovo 10 godina, a završio je zemaljski život napunivši 50 godina.
U crkvenoj službi naziva se pčelom crkve Hristove, koja nosi med vernima i žaokom svojom bode jeretike. Sačuvana su mnogobrojna Vasilijeva dela - bogoslovska, apologetska, podvižnička i kanonska.
Po njemu je nazvana i crkvena služba, koja se obavlja 10 puta u godini: 1. januara, uoči Božića, uoči Bogojavljenja, u sve nedelje Časnog posta osim Cvetne nedelje, na Veliki četvrtak i na Veliku subotu. Sveti Vasilije Veliki je umro 1. januara 379. godine.
Novi zavet uči da je Isus Hrist oko praznika jevrejske Nove godine, ušavši u sinagogu, oglasio godinu milosti Gospodnje. U Srbiji je do cara Dušana bilo dokumenata u kojima godina počinje u martu. Od 1989. godine ovaj dan se, na predlog vaseljenskog patrijarha, obeležava kao Dan tvari Božije, odnosno svega od Boga stvorenog.
Ovaj praznik "podseća ljude na brigu o životnoj sredini i prirodi uopšte koja je nemarnim, neodgovornim i krajnje nehrišćanskim delovanjem čovekovim bolno ranjena i nasilnički ugrožena".
Obrezanje Hristovo
Hrist (Božiji sin) je obrezan u hramu osmog dana po rođenju, shodno jevrejskim običajima i tada su mu nadenuli ime Isus. Obrezanje pokazuje da je primio na sebe istinsko ljudsko telo, a ne prividno, kako su kasnije o njemu učili jeretici.
Isus je obrezan i jer je hteo da ispuni zakon, koji je sam dao kroz proroke i praoce. Ispunivši taj zakonski propis, on ga je zamenio krštenjem u Svojoj crkvi.
- Jer u Hristu Isusu niti što pomaže obrezanje ni neobrezanje, nego nova tvar (Gal. 6, 15) - objavljuje apostol Pavle u Novom zavetu.
Šta treba činiti na današnji dan
U hramovima se moli Gospodu Isusu Hristu da blagoslovi venac godine, da sačuva pravoslavlje u miru, da godina protekne dobro, da gradove Bog sačuva nepovređene, da hristoljubivog vladara zemlje zaštiti i daruje mu pobedu nad protivnicima.
Moli se i za pobedu nad krivoverstvom, za plodove zemaljske, zdrav vazduh, kišu sa nebesa i za izbavljenje od svih nevolja.
Srbi praznik posvećen obrezanju Isusa Hrista nazivaju i Mali Božić, pa se u mnogim krajevima na današnji dan ponavljaju neki obredi i radnje svojstveni praznovanju Hristovog rođenja.
U nekim krajevima se na taj dan spaljuju ostaci badnjaka. Kao što se za Božić mesi česnica, za Mali Božić se mesi poseban obredni hleb "vasilica", u koji se stavlja zrnevlje mnogih žitarica, bundeve, pasulja, bobice drena – za zdravlje, i metalni novčić kao simbol bogatstva i sreće.