PRELEŽALI STE KOVID, ALI IMATE TEST IZ PRIVATNE LABORATORIJE? Evo kako da dođete do zelenog sertifikata
Ovi građani, iako su preležali kovid-19 neće moći da putuju ili da borave, na primer, u restoranu ili kafiću posle 20 časova.
Prema zvaničnim podacima Ministarstva zdravlja, od početka godine do danas korona virusom je bilo zaraženo više od 330.000 ljudi.
Veliki broj građana testirao se u privatnim laboratorijama.
ŠTA AKO STE PRIMILI TREĆU DOZU I SERTIFIKAT VAM ISTIČE? Ovo će biti jedino rešenje u budućnosti
U JEDNOM DELU SRBIJE SIBIR, U DRUGOM PROLEĆE: Prava vremenska klackalica, evo kakvo nas vreme očekuje u narednim danima
SVE POHVALE ZA RADNIKE PREODAVNICE U BEOGRADU: Pustili psa unutra da se ugreje, on se razigrao i zabavio kupce (VIDEO)
Kao pozitivni evidentirani su u Institutu Batut i Ministarstvu zdravlja, ali nemaju validni zeleni kovid sertifikat koji izdaje eUprava, ukoliko prethodno nisu primili i buster dozu vakcine, jer ti podaci nisu uneseni i u njihovu bazu podataka.
Kada pacijenti dođu u privatnu laboratoriju da se testiraju, uzimaju se njihovi lični podaci. Ti podaci zajedno sa rezultatom testa se svakodnevno šalju Batutu za Beograd i gradskim zavodima na lokalu, kao i sektoru za inspekcijske poslove Ministarstva zdravlja.
- Šta oni rade sa tim podacima koje mi pošaljemo, ne znamo. Pretpostavljam da se uzimaju za ukupne dnevne izveštaje koji se objavljuju svakodnevno, ali da li se unose pacijenti i baze, mi o tome nemamo nikakve podatke - kaže predsednica Udruženja privatnih laboratorija Mirjana Sarkić.
Ovi građani, iako su preležali kovid-19 neće moći da putuju ili da borave, na primer, u restoranu ili kafiću posle 20 časova, jer njihov zeleni kovid sertifikat nije validan.
- Kome bi mogli da se obrate ili žale građani kojima su uskraćena prava, nije precizno određeno, ali postoje dva mehanizma - da pošalju zahtev Batutu, koji je nadležan za izdavanje sertifikata, a ukoliko budu odbijeni da se obrate savetniku za zaštitu prava pacijenata i da obaveste zdravstvenu inspekciju - kaže pravnica Marina Mijatović.
- Nisam sigurna u ovom trenutku da ti mehanizmi mogu dati rezultat, ali prosto ovo pitanje mora da se pokrene. I ono što je bilo potrebno još na početku pandemije, kad je dozvoljeno privatnim zdravstvenim ustanovama da rade testiranja, sistemi tih ustanova su morali biti umreženi sa sistemom Batuta - kaže Mijatović.
Pre nekoliko meseci udruženje privatnih laboratorija tražilo je sastanak sa predstavnicima Batuta ali i Ministarstva zdravlja.
- Rekla je da će se ubrzati procedura implementaciije privatnih zdravstvenih ustanova u ovaj informacioni sistem u koji se slivaju svi podaci - kaže Mirjana Sarkić.
Praksa je do sad pokazala da građani koji su ovoj situaciji, treba da urade test na prisustvo antitela u nekoj državnoj laboratoriji da bi imali validan zeleni kovid sertifikat, ali nevolja tu ne prestaje.
Taj podatak važi samo u Srbij i samo tri meseca, nakon toga biće potrebno izdvojiti novac za novo testiranje, a na koncu svega evropski zeleni sertifikat takav test na antitela ne prepoznaje.