ПРЕЛЕЖАЛИ СТЕ КОВИД, АЛИ ИМАТЕ ТЕСТ ИЗ ПРИВАТНЕ ЛАБОРАТОРИЈЕ? Ево како да дођете до зеленог сертификата
Ови грађани, иако су прележали ковид-19 неће моћи да путују или да бораве, на пример, у ресторану или кафићу после 20 часова.
Према званичним подацима Министарства здравља, од почетка године до данас корона вирусом је било заражено више од 330.000 људи.
Велики број грађана тестирао се у приватним лабораторијама.
ШТА АКО СТЕ ПРИМИЛИ ТРЕЋУ ДОЗУ И СЕРТИФИКАТ ВАМ ИСТИЧЕ? Ово ће бити једино решење у будућности
У ЈЕДНОМ ДЕЛУ СРБИЈЕ СИБИР, У ДРУГОМ ПРОЛЕЋЕ: Права временска клацкалица, ево какво нас време очекује у наредним данима
СВЕ ПОХВАЛЕ ЗА РАДНИКЕ ПРЕОДАВНИЦЕ У БЕОГРАДУ: Пустили пса унутра да се угреје, он се разиграо и забавио купце (ВИДЕО)
Као позитивни евидентирани су у Институту Батут и Министарству здравља, али немају валидни зелени ковид сертификат који издаје еУправа, уколико претходно нису примили и бустер дозу вакцине, јер ти подаци нису унесени и у њихову базу података.
Када пацијенти дођу у приватну лабораторију да се тестирају, узимају се њихови лични подаци. Ти подаци заједно са резултатом теста се свакодневно шаљу Батуту за Београд и градским заводима на локалу, као и сектору за инспекцијске послове Министарства здравља.
- Шта они раде са тим подацима које ми пошаљемо, не знамо. Претпостављам да се узимају за укупне дневне извештаје који се објављују свакодневно, али да ли се уносе пацијенти и базе, ми о томе немамо никакве податке - каже председница Удружења приватних лабораторија Мирјана Саркић.
Ови грађани, иако су прележали ковид-19 неће моћи да путују или да бораве, на пример, у ресторану или кафићу после 20 часова, јер њихов зелени ковид сертификат није валидан.
- Коме би могли да се обрате или жале грађани којима су ускраћена права, није прецизно одређено, али постоје два механизма - да пошаљу захтев Батуту, који је надлежан за издавање сертификата, а уколико буду одбијени да се обрате саветнику за заштиту права пацијената и да обавесте здравствену инспекцију - каже правница Марина Мијатовић.
- Нисам сигурна у овом тренутку да ти механизми могу дати резултат, али просто ово питање мора да се покрене. И оно што је било потребно још на почетку пандемије, кад је дозвољено приватним здравственим установама да раде тестирања, системи тих установа су морали бити умрежени са системом Батута - каже Мијатовић.
Пре неколико месеци удружење приватних лабораторија тражило је састанак са представницима Батута али и Министарства здравља.
- Рекла је да ће се убрзати процедура имплементациије приватних здравствених установа у овај информациони систем у који се сливају сви подаци - каже Мирјана Саркић.
Пракса је до сад показала да грађани који су овој ситуацији, треба да ураде тест на присуство антитела у некој државној лабораторији да би имали валидан зелени ковид сертификат, али невоља ту не престаје.
Тај податак важи само у Србиј и само три месеца, након тога биће потребно издвојити новац за ново тестирање, а на концу свега европски зелени сертификат такав тест на антитела не препознаје.