PROJEKAT ZA BOLJI KVALITET VAZDUHA: Samo jedan hektar proizvede 800 tona kiseonika
29% Srbije prekriveno je šumama
Cilј Strategije pošumlјavanja područja Srbije je da obezbedi stručni i naučni obim za podizanje oko 1.000.000 hektara novih šumskih zasada i stvori uslove za podizanje kvaliteta životne sredine.
Danas je u Srbiji oko 3 miliona hektara pod šumama. Veća šumovitost daje bolji kvalitet vazduha, a samo 1 hektar šuma proizvede oko 800 tona kiseonika godišnje. Upravo zato nastojimo da obezbedimo više sredstava za pošumljavanje i ozelenjavanje javnih površina. Od 2018. do danas, opredelili smo više od 206, 5 miliona dinara za pošumljavanje. Postavlјanjem cilјa da se do 2050. godine šumovitost Republike Srbije podigne na 41,4%, pošumlјavanje, obnavlјanje i popravlјanje kvaliteta postojećih šuma postali su prioritet.
Veće površine pod zaštićenim područjima
U 2014. je površina pod zaštićenim područjima iznosila 6,37% Srbije; od donošenja Zakona o nacionalnim parkovima 2015, proglašeno je još 15 zaštićenih područja. Sada ih je 471, od čega je 87 područja od nacionalnog interesa. Površina zaštićenih područja sada iznosi oko 7,8%, a strateški cilj je da pod zaštitom bude 12% naše teritorije.
Nova nacionalna laboratorija za analizu vode, vazduha i zemljišta u sedištu agencije za zaštitu životne sredine
Zgrada Nacionalne laboratorije počela je da se gradi 2018, a njen glavni zadatak biće praćenje promena kvaliteta medijuma životne sredine sprovođenjem hemijskih ispitivanja zagađujućih materija. Nacionalna laboratorija je jedna od najsavremenijih u regionu, u potpunosti harmonizovana sa standardima koji se primenjuju u eminentnim svetskim laboratorijama.
Nova postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda - projekti vredni blizu 3 milijarde evra
Da bi se poboljšao ekološki status nizvodnih resursa površinskih voda i prateće infrastrukture, Srbija investira u izgradnju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda i tako umanjuje nivo nastalog otpada i suspendovanih materija.
Najveći vetropark na zapadnom Balkanu prvi vredan projekat u energetskom sektoru nakon 30 godina
Otvaranje ovog vetroparka 2019. u Kovinu, jednog od najvećih u Evropi, doprinosi energetskoj bezbednosti i sigurnosti snabdevanja strujom u Srbiji. Sa 57 turbina i instalisanom snagom od 158 megavata, snabdevaće električnom energijom 113.000 domaćinstava i smanjiće emisiju ugljen-dioksida za oko 370.000 tona godišnje.
Srbija prva u regionu emitovala zelene obveznice
Ovim je obezbeđeno finansiranje ekoloških projekata po veoma povoljnim uslovima, a sredstva će biti upotrebljena za finansiranje i refinansiranje kapitalnih zelenih projekata, važnih za podizanje standarda životne sredine i bolji kvalitet života svih nas.