ПРОЈЕКАТ ЗА БОЉИ КВАЛИТЕТ ВАЗДУХА: Само један хектар произведе 800 тона кисеоника
29% Србије прекривено је шумама
Цилј Стратегије пошумлјавања подручја Србије је да обезбеди стручни и научни обим за подизање око 1.000.000 хектара нових шумских засада и створи услове за подизање квалитета животне средине.
Данас је у Србији око 3 милиона хектара под шумама. Већа шумовитост даје бољи квалитет ваздуха, а само 1 хектар шума произведе око 800 тона кисеоника годишње. Управо зато настојимо да обезбедимо више средстава за пошумљавање и озелењавање јавних површина. Од 2018. до данас, определили смо више од 206, 5 милиона динара за пошумљавање. Поставлјањем цилја да се до 2050. године шумовитост Републике Србије подигне на 41,4%, пошумлјавање, обнавлјање и поправлјање квалитета постојећих шума постали су приоритет.
Веће површине под заштићеним подручјима
У 2014. је површина под заштићеним подручјима износила 6,37% Србије; од доношења Закона о националним парковима 2015, проглашено је још 15 заштићених подручја. Сада их је 471, од чега је 87 подручја од националног интереса. Површина заштићених подручја сада износи око 7,8%, а стратешки циљ је да под заштитом буде 12% наше територије.
Нова национална лабораторија за анализу воде, ваздуха и земљишта у седишту агенције за заштиту животне средине
Зграда Националне лабораторије почела је да се гради 2018, а њен главни задатак биће праћење промена квалитета медијума животне средине спровођењем хемијских испитивања загађујућих материја. Национална лабораторија је једна од најсавременијих у региону, у потпуности хармонизована са стандардима који се примењују у еминентним светским лабораторијама.
Нова постројења за пречишћавање отпадних вода - пројекти вредни близу 3 милијарде евра
Да би се побољшао еколошки статус низводних ресурса површинских вода и пратеће инфраструктуре, Србија инвестира у изградњу постројења за пречишћавање отпадних вода и тако умањује ниво насталог отпада и суспендованих материја.
Највећи ветропарк на западном Балкану први вредан пројекат у енергетском сектору након 30 година
Отварање овог ветропарка 2019. у Ковину, једног од највећих у Европи, доприноси енергетској безбедности и сигурности снабдевања струјом у Србији. Са 57 турбина и инсталисаном снагом од 158 мегавата, снабдеваће електричном енергијом 113.000 домаћинстава и смањиће емисију угљен-диоксида за око 370.000 тона годишње.
Србија прва у региону емитовала зелене обвезнице
Овим је обезбеђено финансирање еколошких пројеката по веома повољним условима, а средства ће бити употребљена за финансирање и рефинансирање капиталних зелених пројеката, важних за подизање стандарда животне средине и бољи квалитет живота свих нас.