PRVA POMOĆ NA MORU: Evo šta da uradite ako zgazite ježa ili vas opeče meduza!
Tretiranje rane Bodlje ćete najlakše izvaditi pincetom, pokušajte da ih izvadite odmah, dok je koža još vlažna i mekana
Na plaži je uvek dobro imati pincetu, sredstvo za dezinfekciju, gazu i flaster. Jer jedna od nevolja koje vrebaju u plićaku su - morski ježevi.
Njihove bodlje mogu prodreti u tkivo vrlo duboko i ostati u rani. Ako se brzo ne izvade i rana dobro ne očisti, može doći do gnojenja. Na ubodenom mestu se obično vide polomljeni delovi bodlji, a oko mesta uboda crvenilo i otok.
POPUST KOJI NISTE MOGLI DA ZAMISLITE: Evo kako da letujete u Grčkoj na luksuznim destinacijama za malo novca
POMODARSTVO! Bebe JOŠ NE PROGOVORE, a roditelji TROŠE BOGATSTVO na STRANE JEZIKE
OVO JE PRIČA O ČOVEKU KOME SU SRBI ZAHVALNI: Čuveni Mile otkriva svoju životnu misiju, koja nikog neće ostaviti RAVNODUŠNIM
Kako ih izvaditi
Mesto uboda treba prvo dezinfikovati alkoholom ili antiseptikom. Za vađenje bodlji treba koristiti pincetu, koju takođe treba sterilisati, a iglice koje se ne mogu izvaditi namažite takozvanom crnom mašću (mast amonijum sulfogirodalata, apotekari znaju o čemu je reč), koja će ubrzati izlazak bodlji iz kože.
Ako se bodlje teško vade, obavezno se javite lekaru da ih očisti jer, ako deo ostane u telu, preti opasnost od ozbiljne infekcije. Ako ste pak sigurni da ste ih sve izvadili, dobro dezinfikujte to područje i namažite neku antibiotsku mast ili prašak za rane, pa uvijte sterilnom gazom i flasterom.
A kad meduza opeče
Relativno su česti i susreti s meduzom, koji i odraslima mogu biti vrlo neprijatni, a naročito deci. Opekotinu treba što pre isprati morskom vodom ili vinskim sirćetom, koji blokiraju neaktivirane žarnice. Obična voda za to nije dobra jer se pojačava osećaj bola. Može poslužiti i limun, a ako nemate ništa od toga pri ruci - i urin - savetuju lekari i dodaju da detetu, ako opekotina jako boli, možete dati sirup protiv bolova.
ISTINA O "ŠVALERU" IZ UŽICA: Evo šta se zapravo dogodilo mladiću koji je skakao sa terase u Budvi
VOZAČI, BUDITE VRLO OBAZRIVI: Nikako ne zaboravite savete za BEZBEDNU VOŽNJU i na visokim temperaturama! Deca su najugroženija!
ZAVRŠENA SAHRANA SRPSKE MISICE! NAJPOTRESNIJI DETALJ sa ispraćaja: Majka JECA, a brat... TUGA! (FOTO)
Opekotinu ne bi trebalo dirati rukama niti je trljati. Kad se žarnice meduze uhvate za kožu, teško ih je skinuti, a i dalje ispuštaju otrov. Može vam pomoći ako to mesto što pre istrljate peskom ili ga „obrijete“ plastičnom karticom da se skinu još neaktivirane žarnice i smanji otpuštanje otrova. Ako je opekotinom zahvaćen deo kože veći od površine dlana, bilo bi dobro otići kod doktora, baš kao i ako osetite vrtoglavicu ili potrebu za povraćanjem. I opekotine na području očiju, lica, usta ili genitalija zahtevaju hitnu medicinsku pomoć.
IRONIJA U PUNOM SJAJU: Kombi pun droge vredne 200 miliona se zakucao u POLICIJSKI AUTO (VIDEO)