PRVA "TORLAKOVA" VAKCINA NAKON 15 GODINA: Ko sve sme da primi domaće cepivo i koji su neželjeni efekti
Prvi put posle 15 godina građani Srbije moći će da se vakcinišu vakcinom protiv sezonskog gripa Instituta "Torlak".
Upravo je činjenica da 15 godina nismo imali domaću vakcinu u nekim probudila sumnju, ovo su odgovori na sva pitanja o tome kako se tačno prima ova vakcina i koja su moguća neželjena dejstva koja do sada niko nije iskusio.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/10/22/109471908_10222417296130091_6618619922229409932_o.jpg?itok=LMFYicQz)
NAJNOVIJA ODLUKA KRIZNOG ŠTABA: Promena pravila u Srbiji
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/10/22/pjimage.jpg?itok=WS1NZVNh)
ZAVRŠENA SEDNICA KRIZNOG ŠTABA: Nema novih mera, od sada će se rigorozno primenjivati postojeće
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/10/15/profimedia-0562979571.jpg?itok=b9TWwz20)
"BORBA JOŠ UVEK NIJE GOTOVA" Jedna opština u Sbiji do 1. jula nije imala nijednog zaraženog korona virusom
Koje neželjene reakcije možemo iskusiti odmah po primanju vakcine?
Kao i sve ostale vakcine koje se primenjuju intramuskularno, vakcinu TorVaxFlu treba sa oprezom primeniti kod osoba sa trombocitopenijom ili poremećajem koagulacije, jer prilikom intramuskularne primene može doći do krvarenja.
Sinkopa (nagli gubitak svesti) može se pojaviti pre ili tokom vakcinacije kao psihološki odgovor na injekcionu iglu. Potrebno je sprovoditi procedure za sprečavanje povreda uzrokovanih naglim gubitkom svesti.
Ipak, kao i druge vakcine tako i TorVaxFlu ne štiti sve osobe koje su vakcinisane.
TorVaxFlu obezbeđuje zaštitu od onih sojeva virusa gripa od kojih je vakcina i napravljena. Nivo antitela kod pacijenata sa kongentinalnom ili stepečnom imunosupresijom može biti nedovoljan.
Da li vakcina sme da se primi u kombinaciji sa drugim lekovima?
Na osnovu medicinske literature i kliničkog iskustva sa drugim inaktivisanim vakcinama protiv gripa, vakcina TorVaxFlu se može koristiti istovremeno sa drugim vakcinama ukoliko se one apliciraju na različitim mestima, s tim da je potrebno imati u vidu da se neželjena dejstva mogu intenzivirati. Vakcina se ne sme mešati sa drugim vakcinama i/ili lekovima u istom špricu.
Imunosupresivna terapija može da utiče na smanjenje imunskog odgovora na vakcinu.
Posle vakcinacije protiv gripa mogu se dobiti lažno pozitivni rezultati seroloških testova koji koriste ELISA metod za određivanje antitela protiv HIV1, Hepatitisa C i naročito HTLV1. Western Blot tehnika opovrgava ove prolazno lažno pozitivne rezultate testa ELISA, koji mogu biti posledica razvoja antitela klase IgM indukovanog vakcinom.
Da li vakcina sme da se primi u trudnoći ili tokom dojenja?
Vakcina TorVaxFlu nije klinički ispitivana za primenu kod trudnica i dojilja.
Trudnoća
Nema dostupnih podataka o primeni vakcine TorVaxFlu kod trudnica. Podaci o primeni inaktivisane vakcine protiv gripa širom sveta ne ukazuju na bilo kakva štetna dejstva vakcinacije na fetus i majku.
Dojenje
Nema dostupnih podataka o primeni vakcine TorVaxFlu kod dojilja. Nije poznato da li se vakcina TorVaxFlu izlučuje u majčino mleko, pa je potreban oprez ako se ova vakcina primeni kod žene koja doji.
Plodnost
Nema dostupnih podataka o uticaju vakcine TorVaxFlu na plodnost kod ljudi
Koje su moguće nus-pojave TorVaxFlu?
Najčešće kontraindikacije za primenu ove vakcine su preosetljivost na proteine jaja (ovalbumin, kokošje proteine), neomycin, Triton X-100 i betapropiolakton.
Ostale moguće neželjene reakcije su:
- Poremećaji krvi i limfnog sistema
- Prolazna trombocitopenija, prolazna limfadentopatija
- Poremećaji imunskog sistema
- Alergijske reakcije koje u retkim slučajevima dovode do šoka, angioedema, a u veoma retkim slučajevima otok se može pojaviti i na drugim delovima tela.
- Poremećaji nervnog sistema
- Neuralgija, parestezije, konvulzije, neurološki poremećaji, kao što su encefalomijelitis, neuritis i Guillain-Barre sindrom (GBS).
- Vaskularni poremećaji
- Vaskulitis koji može rezultirati osipom na koži i u veoma retkim slučajevima praćen prolaznim poremećajem funkcije bubrega.
- Poremećaji kože i potkožnog tkiva
- Generalizovane kožne reakcije, uključujući pruritus, uritariju ili nespecifični osip.
Gde prijaviti neželjene reakcije?
Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Osim nadležnim zdravstvenim službama, sumnja na neželjene reakcije se prijavljuje Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije.