ПРВА "ТОРЛАКОВА" ВАКЦИНА НАКОН 15 ГОДИНА: Ко све сме да прими домаће цепиво и који су нежељени ефекти
Први пут после 15 година грађани Србије моћи ће да се вакцинишу вакцином против сезонског грипа Института "Торлак".
Управо је чињеница да 15 година нисмо имали домаћу вакцину у неким пробудила сумњу, ово су одговори на сва питања о томе како се тачно прима ова вакцина и која су могућа нежељена дејства која до сада нико није искусио.
НАЈНОВИЈА ОДЛУКА КРИЗНОГ ШТАБА: Промена правила у Србији
ЗАВРШЕНА СЕДНИЦА КРИЗНОГ ШТАБА: Нема нових мера, од сада ће се ригорозно примењивати постојеће
"БОРБА ЈОШ УВЕК НИЈЕ ГОТОВА" Једна општина у Сбији до 1. јула није имала ниједног зараженог корона вирусом
Које нежељене реакције можемо искусити одмах по примању вакцине?
Као и све остале вакцине које се примењују интрамускуларно, вакцину TorVaxFlu треба са опрезом применити код особа са тромбоцитопенијом или поремећајем коагулације, јер приликом интрамускуларне примене може доћи до крварења.
Синкопа (нагли губитак свести) може се појавити пре или током вакцинације као психолошки одговор на инјекциону иглу. Потребно је спроводити процедуре за спречавање повреда узрокованих наглим губитком свести.
Ипак, као и друге вакцине тако и TorVaxFlu не штити све особе које су вакцинисане.
TorVaxFlu обезбеђује заштиту од оних сојева вируса грипа од којих је вакцина и направљена. Ниво антитела код пацијената са конгентиналном или степечном имуносупресијом може бити недовољан.
Да ли вакцина сме да се прими у комбинацији са другим лековима?
На основу медицинске литературе и клиничког искуства са другим инактивисаним вакцинама против грипа, вакцина TorVaxFlu се може користити истовремено са другим вакцинама уколико се оне аплицирају на различитим местима, с тим да је потребно имати у виду да се нежељена дејства могу интензивирати. Вакцина се не сме мешати са другим вакцинама и/или лековима у истом шприцу.
Имуносупресивна терапија може да утиче на смањење имунског одговора на вакцину.
После вакцинације против грипа могу се добити лажно позитивни резултати серолошких тестова који користе ЕЛИСА метод за одређивање антитела против ХИВ1, Хепатитиса Ц и нарочито ХТЛВ1. Western Блот техника оповргава ове пролазно лажно позитивне резултате теста ЕЛИСА, који могу бити последица развоја антитела класе ИгМ индукованог вакцином.
Да ли вакцина сме да се прими у трудноћи или током дојења?
Вакцина TorVaxFlu није клинички испитивана за примену код трудница и дојиља.
Трудноћа
Нема доступних података о примени вакцине TorVaxFlu код трудница. Подаци о примени инактивисане вакцине против грипа широм света не указују на било каква штетна дејства вакцинације на фетус и мајку.
Дојење
Нема доступних података о примени вакцине TorVaxFlu код дојиља. Није познато да ли се вакцина TorVaxFlu излучује у мајчино млеко, па је потребан опрез ако се ова вакцина примени код жене која доји.
Плодност
Нема доступних података о утицају вакцине TorVaxFlu на плодност код људи
Које су могуће нус-појаве TorVaxFlu?
Најчешће контраиндикације за примену ове вакцине су преосетљивост на протеине јаја (овалбумин, кокошје протеине), neomycin, Тритон X-100 и бетапропиолактон.
Остале могуће нежељене реакције су:
- Поремећаји крви и лимфног система
- Пролазна тромбоцитопенија, пролазна лимфадентопатија
- Поремећаји имунског система
- Алергијске реакције које у ретким случајевима доводе до шока, ангиоедема, а у веома ретким случајевима оток се може појавити и на другим деловима тела.
- Поремећаји нервног система
- Неуралгија, парестезије, конвулзије, неуролошки поремећаји, као што су енцефаломијелитис, неуритис и Guillain-Barre синдром (ГБС).
- Васкуларни поремећаји
- Васкулитис који може резултирати осипом на кожи и у веома ретким случајевима праћен пролазним поремећајем функције бубрега.
- Поремећаји коже и поткожног ткива
- Генерализоване кожне реакције, укључујући пруритус, уритарију или неспецифични осип.
Где пријавити нежељене реакције?
Пријављивање сумњи на нежељене реакције после добијања дозволе за лек је важно. Тиме се омогућава континуирано праћење односа користи и ризика лека. Осим надлежним здравственим службама, сумња на нежељене реакције се пријављује Агенцији за лекове и медицинска средства Србије.