PRVE PREPREKE U VAKCINACIJI: Određene grupe građana možda neće moći da prime vakcinu protiv korone
Nijedna vakcina protiv korone neće delovati kod onkoloških pacijenata dok primaju terapiju, najnovija je vest koja stiže iz Rusije.
Kako su saopštili iz nacionalnog istraživačkog centra za epidemiologiju i mikrobiologiju Galameja, koji je prvi razvio vakcinu, u toku je razvoj specijalnog protokola za pacijente s kancerom.
DR DAVIDOVIĆ IZNEO ZABRINJAVAJUĆA SAZNANJA: Pored korone preti da bukne još jedna bolest
DOBRE VESTI IZ DOMOVA ZA STARE U SRBIJI: Sve manje zaraženih korona virusom
DRUGI DAN BEZ NOVOZARAŽENIH: Na teritoriji ovog grada u Srbiji epidemiološka situacija je stabilna
Aleksandar Gincburg, direktor ovog istraživačkog centra pri ruskom ministarstvu zdravlja, objasnio je da je, kako bi se izgradio imunitet, neophodno da se imune ćelije umnožavaju, a lekovi koje koriste onkološki pacijenti funkcionišu tako što suzbijaju razmnožavanje ćelija, te je time za njih vakcinacija kontraindikovana.
- Vakcina onkološkim pacijentima neće učiniti ništa negativno, ona uopšte neće delovati - pojasnio je Gincburg.
Na koga se još odnosi zabrana
- pacijenti oboleli od nekih autoimunih oboljenja
- oboleli od psorijaze
Prema njegovim rečima, zbog toga će protokol najverovatnije sadržati raspored kada će se prestati sa upotrebom lekova za suzbijanje razvoja ćelija da bi se vakcinisao pojedinac i zaštitio, a zatim se vratio uobičajenom rasporedu lekova.
Kako je pojasnio prof. dr Vladimir Kovčin, poenta jeste da se tempira vreme kada će oboleli od kancera primiti vakcinu.
- Delimično je tačno da nije primenjiva kod onkoloških bolesnika. Nije primenjiva, kao ni sve druge vakcine u periodu kad pacijenti primaju hemioterapiju. Vakcine se u tom periodu ne primenjuju jer stimulišu umnožavanje ćelija imunog sistema, a citostatici ubijaju ćelije koje se dele, pa bi tako štetno uticale na imunitet. Međutim, kada pacijent završi hemioterapiju, kada se organizam posle izvesnog vremena očisti od citostatika, to je obično od dve do četiri nedelje, stvar je drugačija. Mora da se zna u kom periodu se daje, to je poenta - navodi prof. Kovčin.