ПРВЕ ПРЕПРЕКЕ У ВАКЦИНАЦИЈИ: Одређене групе грађана можда неће моћи да приме вакцину против короне
Ниједна вакцина против короне неће деловати код онколошких пацијената док примају терапију, најновија је вест која стиже из Русије.
Како су саопштили из националног истраживачког центра за епидемиологију и микробиологију Галамеја, који је први развио вакцину, у току је развој специјалног протокола за пацијенте с канцером.
ДР ДАВИДОВИЋ ИЗНЕО ЗАБРИЊАВАЈУЋА САЗНАЊА: Поред короне прети да букне још једна болест
ДОБРЕ ВЕСТИ ИЗ ДОМОВА ЗА СТАРЕ У СРБИЈИ: Све мање заражених корона вирусом
ДРУГИ ДАН БЕЗ НОВОЗАРАЖЕНИХ: На територији овог града у Србији епидемиолошка ситуација је стабилна
Александар Гинцбург, директор овог истраживачког центра при руском министарству здравља, објаснио је да је, како би се изградио имунитет, неопходно да се имуне ћелије умножавају, а лекови које користе онколошки пацијенти функционишу тако што сузбијају размножавање ћелија, те је тиме за њих вакцинација контраиндикована.
- Вакцина онколошким пацијентима неће учинити ништа негативно, она уопште неће деловати - појаснио је Гинцбург.
На кога се још односи забрана
- пацијенти оболели од неких аутоимуних обољења
- оболели од псоријазе
Према његовим речима, због тога ће протокол највероватније садржати распоред када ће се престати са употребом лекова за сузбијање развоја ћелија да би се вакцинисао појединац и заштитио, а затим се вратио уобичајеном распореду лекова.
Како је појаснио проф. др Владимир Ковчин, поента јесте да се темпира време када ће оболели од канцера примити вакцину.
- Делимично је тачно да није примењива код онколошких болесника. Није примењива, као ни све друге вакцине у периоду кад пацијенти примају хемиотерапију. Вакцине се у том периоду не примењују јер стимулишу умножавање ћелија имуног система, а цитостатици убијају ћелије које се деле, па би тако штетно утицале на имунитет. Међутим, када пацијент заврши хемиотерапију, када се организам после извесног времена очисти од цитостатика, то је обично од две до четири недеље, ствар је другачија. Мора да се зна у ком периоду се даје, то је поента - наводи проф. Ковчин.