PRVU OTMICU AVIONA U SAD IZVEO SRBIN: Nikola Kavaja je hteo da ubije Tita
Član četničke organizacije i saradnik CIA izveo je prvu otmicu aviona u istoriji SAD da bi se njime obrušio na sedište CK KPJ u Beogradu
.
Nikola Kavaja, Srbin iz Crne Gore, jugoslovenski antikomunista, čija je mržnja prema Josipu Brozu Titu bila motiv subverzija i terorizma, uključujući i otmicu aviona pre 30 godina, preminuo je pre tačno 13 godina.
Pričao je kako je rođen 1933. godine u Crnoj Gori i da je odrastao u Peći. Članove njegove porodice nacisti su tokom rata odveli u logore u Albaniji.
"ČUDNO" PONAŠANJE RADNIKA HITNE POMOĆI IZ SRBIJE: Tokom transporta pacijenta pravio žurku i snimao bolesnika (VIDEO)
U SRBIJI DANAS SUVO I BEZ KIŠE: Iskoristite dane pred nama, evo kada se opet vraćaju padavine
TITOVE TAJNE: Nekadašnji predsednik Jugoslavije umalo da pogine
Prva od 17 osoba koje je, prema sopstvenim tvrdnjama, ubio, bio je nemački vojnik kojeg je sa svojih 14 godina bacio u bunar.
Završio je pilotsku akademiju i bio aktivan pilot potporučnik početkom pedesetih. Pripadao je, kako je svedočio, tajnoj organizaciji koja je bila sastavljena od oficirskog kadra JNA. U njoj su bila 92 aktivna podoficira i oficira. Inače, bio je i član Legije stranaca.
Za sebe je govorio da je najpoznatiji atentator na Tita, a TV kanal Histori označio ga je kao trećeg na listi najuspešnijih terorista na celom svetu.
Tvrdio je da je nekoliko puta pokušavao da ubije Tita i da je radio kao plaćeni ubica CIA, ali je portparol te američke agencije to negirao. Navodno je radio i za KGB.
Tvrdio je da su ga od 1957. do 1971. godine regrutovali Amerikanci i naglasio da je bio spreman da položi život za borbu protiv komunizma.
- Moj delokrug je bio prikupljanje podataka iz Istočne Evrope, "iza gvozdene zavese". Iza svake akcije bili su Amerikanci koji su nas podržavali. I u atentatima na Tita, a ja sam tri puta pokušao atentat na Tita - kazao je u jednom intervjuu.
Otmica aviona improvizovanom bombom!
Imao je ideju da se avionom obruši na zgradu CK SKJ na Ušću u Beogradu, pa je odlučio da kidnapuje američki avion na liniji za Irsku, ne bi li prvo iz zatvora izvukao saborca, sveštenika Stoiljka Kajevića, a potom zajedno s njim izveo suludi poduhvat.
"Njujork tajms" je pisao svojevremeno o tome da je Kavaja u novembru 1978. godine, u vreme kada je kao mehaničar radio u gradiću Peterson u saveznoj državi Nju Džerzi, uhapšen zajedno sa još pet osoba posle istrage o bombaškom napadu na kuću jugoslovenskog diplomate u predgrađu Čikaga i kovanja zavere da se u vazduh digne jugoslovenski klub u istom gradu.
Kavaja i još četvorica muškaraca pušteni su na slobodu, ali je sveštenik Stoiljko Kajević ostao iza rešetaka. To je, navodno, bio motiv za otmicu aviona.
Pisano je da je Kavaja 20. juna te godine, na putu za Čikago, upao u pilotsku kabinu "boinga 727" sa improvizovanom bombom, zahtevajući da se Kajević pusti na slobodu.
"Tito je bio kriminalac"
Za čoveka čiju je glavu lovio nije imao nijednu lepu reč.
- Tito nije bio naivan čovek, on je bio kriminalac, zatvorenik - govorio je.
Prema pisanju medija iz tog vremena, prvo je nameravao da avion odveze u Peru, da bi naknado promenio plan i tražio da ode u Južnu Afriku. Ipak, avion je sleteo na čikaški aerodrom, gde je Kavaja oslobodio putnike i sve članove posade osim pilota, kopilota i jednog detektiva.
Posle višesatnog natezanja, Kavaja je odlučio da se vrati u Njujork, gde je, posle dogovora sa avio-kompanijom "Amerikan erlajnz", promenio avion i poleteo put Irske. Policajci sa snajperima ga nisu ubili strahujući da nosi eksploziv.
Predao se iz samo njemu poznatih razloga, ali je kasnije objašnjavao da bez prisustva sveštenika Kajevića ne bi mogao da usmeri avion u sedište komunista u Beogradu, pošto nije dovoljno dobro poznavao grad.
Pilot ga je odvezao u Irsku, koja ga je izručila SAD, gde je osuđen na 40 godina robije. U zatvoru je odležao 18 godina, od 1979. do 1997, kada je pušten na uslovnu slobodu.
- Da li vi možete da zamislite da sam bio u samici 20 godina? Kada sam izašao napolje, ponašao sam se kao da tamo nikad nisam bio. U Alkatrazu sam bio osam i po godina. Tamo ne sme da dođe kukavica, tamo su dolazili junaci, najviše američki vojnici - ispričao je mnogo godina kasnije.
Misteriozna smrt?!
Nakon što je oslobođen, vratio se u Srbiju, a 1. aprila 2003. godine, u vreme akcije "Sablja", ponovo je uhapšen.
U javnosti su se čule spekulacije da je uhapšen zbog mogućih veza sa grupom Željka Maksimovića Make, za kojim je raspisana poternica zbog organizovanja atentata na policijskog generala Boška Buhu, kao i planiranih ubistva političara iz vlasti, ali i opozicije.
Nikodije Mitrović iz Beograda, koji je u Titovoj Jugoslaviji bio hapšen i osuđivan zbog saradnje sa četnicima Draže Mihailovića, otkrio je zanimljive detalje o Kavaji:
- Nikolu Kavaju, atentatora na Tita, lično sam upoznao tek kad se vratio u Beograd, a dok je bio u zatvoru u Americi više puta smo telefonom razgovarali. Kavajin brat imao je sina koji je bio poručnik Jugoslovenske vojske i imao je stan na Novom Beogradu. Kada su Amerikanci pustili iz zatvora Nikolu Kavaju, pokušali su da ga vrate u Jugoslaviju. Odveli su ga u London i sa lisicama na rukama hteli da ga uvedu u "Jatov" avion. Pilot cele noći nije smeo da poleti jer su mu iz Beograda poručili da ga ne sme primiti u avion. Kavaju su vratili u Ameriku, i to ponovo u zatvor, a posle dva-tri meseca opet su pokušali da ga vrate u Jugoslaviju - odveli su ga u Atinu i obukli ga u odeću stjuarda. Tako je ušao u Beograd.
Pratila su ga dvojica američkih policajaca koja su poreklom Srbi i odvela ga na adresu njegovog sinovca. On je prijavio da mu je došao stric, a Nikola Kavaja je dve-tri godine proveo u Beogradu. Svi su znali ko je on, ali mu nisu dozvolili da legalizuje svoj boravak, jer mu nisu dali ličnu kartu. Više puta se pisalo o njemu, bio je čak i na televiziji, ali zvanično nikad nije bio u Srbiji. On je otiišao u Sarajevo i dobio pasoš od Radovana Karadžića da bi mogao da putuje u Zagreb kako bi podizao penziju.
Nikola Kavaja je umro 2008. godine, a navodno je otrovan.
Hranio se u jednom beogradskom restoranu.Tog puta popio je dve-tri čaše alkohola i odjednom počeo da se žali da mu nije dobro, da mu je muka. Kada su ga doveli u stan, odmah je počeo da se hladi, ispričali su tada njegovi prijatelji.
Sahranjen je na Lovćenu.