ПРВУ ОТМИЦУ АВИОНА У САД ИЗВЕО СРБИН: Никола Каваја је хтео да убије Тита
Члан четничке организације и сарадник ЦИА извео је прву отмицу авиона у историји САД да би се њиме обрушио на седиште ЦК КПЈ у Београду
.
Никола Каваја, Србин из Црне Горе, југословенски антикомуниста, чија је мржња према Јосипу Брозу Титу била мотив субверзија и тероризма, укључујући и отмицу авиона пре 30 година, преминуо је пре тачно 13 година.
Причао је како је рођен 1933. године у Црној Гори и да је одрастао у Пећи. Чланове његове породице нацисти су током рата одвели у логоре у Албанији.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/11/10/pjimage_7.jpg?itok=pFc1gtpu)
"ЧУДНО" ПОНАШАЊЕ РАДНИКА ХИТНЕ ПОМОЋИ ИЗ СРБИЈЕ: Током транспорта пацијента правио журку и снимао болесника (ВИДЕО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/06/02/korona_virus5.jpg?itok=7d7aCtR8)
У СРБИЈИ ДАНАС СУВО И БЕЗ КИШЕ: Искористите дане пред нама, ево када се опет враћају падавине
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/241184/profimedia-0068218536.jpg?itok=w6xnsrd0)
ТИТОВЕ ТАЈНЕ: Некадашњи председник Југославије умало да погине
Прва од 17 особа које је, према сопственим тврдњама, убио, био је немачки војник којег је са својих 14 година бацио у бунар.
Завршио је пилотску академију и био активан пилот потпоручник почетком педесетих. Припадао је, како је сведочио, тајној организацији која је била састављена од официрског кадра ЈНА. У њој су била 92 активна подофицира и официра. Иначе, био је и члан Легије странаца.
За себе је говорио да је најпознатији атентатор на Тита, а ТВ канал Хистори означио га је као трећег на листи најуспешнијих терориста на целом свету.
Тврдио је да је неколико пута покушавао да убије Тита и да је радио као плаћени убица ЦИА, али је портпарол те америчке агенције то негирао. Наводно је радио и за КГБ.
Тврдио је да су га од 1957. до 1971. године регрутовали Американци и нагласио да је био спреман да положи живот за борбу против комунизма.
- Мој делокруг је био прикупљање података из Источне Европе, "иза гвоздене завесе". Иза сваке акције били су Американци који су нас подржавали. И у атентатима на Тита, а ја сам три пута покушао атентат на Тита - казао је у једном интервјуу.
Отмица авиона импровизованом бомбом!
Имао је идеју да се авионом обруши на зграду ЦК СКЈ на Ушћу у Београду, па је одлучио да киднапује амерички авион на линији за Ирску, не би ли прво из затвора извукао саборца, свештеника Стоиљка Кајевића, а потом заједно с њим извео сулуди подухват.
"Њујорк тајмс" је писао својевремено о томе да је Каваја у новембру 1978. године, у време када је као механичар радио у градићу Петерсон у савезној држави Њу Џерзи, ухапшен заједно са још пет особа после истраге о бомбашком нападу на кућу југословенског дипломате у предграђу Чикага и ковања завере да се у ваздух дигне југословенски клуб у истом граду.
Каваја и још четворица мушкараца пуштени су на слободу, али је свештеник Стоиљко Кајевић остао иза решетака. То је, наводно, био мотив за отмицу авиона.
Писано је да је Каваја 20. јуна те године, на путу за Чикаго, упао у пилотску кабину "боинга 727" са импровизованом бомбом, захтевајући да се Кајевић пусти на слободу.
"Тито је био криминалац"
За човека чију је главу ловио није имао ниједну лепу реч.
- Тито није био наиван човек, он је био криминалац, затвореник - говорио је.
Према писању медија из тог времена, прво је намеравао да авион одвезе у Перу, да би накнадо променио план и тражио да оде у Јужну Африку. Ипак, авион је слетео на чикашки аеродром, где је Каваја ослободио путнике и све чланове посаде осим пилота, копилота и једног детектива.
После вишесатног натезања, Каваја је одлучио да се врати у Њујорк, где је, после договора са авио-компанијом "Американ ерлајнз", променио авион и полетео пут Ирске. Полицајци са снајперима га нису убили страхујући да носи експлозив.
Предао се из само њему познатих разлога, али је касније објашњавао да без присуства свештеника Кајевића не би могао да усмери авион у седиште комуниста у Београду, пошто није довољно добро познавао град.
Пилот га је одвезао у Ирску, која га је изручила САД, где је осуђен на 40 година робије. У затвору је одлежао 18 година, од 1979. до 1997, када је пуштен на условну слободу.
- Да ли ви можете да замислите да сам био у самици 20 година? Када сам изашао напоље, понашао сам се као да тамо никад нисам био. У Алкатразу сам био осам и по година. Тамо не сме да дође кукавица, тамо су долазили јунаци, највише амерички војници - испричао је много година касније.
Мистериозна смрт?!
Након што је ослобођен, вратио се у Србију, а 1. априла 2003. године, у време акције "Сабља", поново је ухапшен.
У јавности су се чуле спекулације да је ухапшен због могућих веза са групом Жељка Максимовића Маке, за којим је расписана потерница због организовања атентата на полицијског генерала Бошка Буху, као и планираних убиства политичара из власти, али и опозиције.
Никодије Митровић из Београда, који је у Титовој Југославији био хапшен и осуђиван због сарадње са четницима Драже Михаиловића, открио је занимљиве детаље о Каваји:
- Николу Кавају, атентатора на Тита, лично сам упознао тек кад се вратио у Београд, а док је био у затвору у Америци више пута смо телефоном разговарали. Кавајин брат имао је сина који је био поручник Југословенске војске и имао је стан на Новом Београду. Када су Американци пустили из затвора Николу Кавају, покушали су да га врате у Југославију. Одвели су га у Лондон и са лисицама на рукама хтели да га уведу у "Јатов" авион. Пилот целе ноћи није смео да полети јер су му из Београда поручили да га не сме примити у авион. Кавају су вратили у Америку, и то поново у затвор, а после два-три месеца опет су покушали да га врате у Југославију - одвели су га у Атину и обукли га у одећу стјуарда. Тако је ушао у Београд.
Пратила су га двојица америчких полицајаца која су пореклом Срби и одвела га на адресу његовог синовца. Он је пријавио да му је дошао стриц, а Никола Каваја је две-три године провео у Београду. Сви су знали ко је он, али му нису дозволили да легализује свој боравак, јер му нису дали личну карту. Више пута се писало о њему, био је чак и на телевизији, али званично никад није био у Србији. Он је отиишао у Сарајево и добио пасош од Радована Караџића да би могао да путује у Загреб како би подизао пензију.
Никола Каваја је умро 2008. године, а наводно је отрован.
Хранио се у једном београдском ресторану.Тог пута попио је две-три чаше алкохола и одједном почео да се жали да му није добро, да му је мука. Када су га довели у стан, одмах је почео да се хлади, испричали су тада његови пријатељи.
Сахрањен је на Ловћену.