POTRESNI PRIZORI
Ribolovac ne može da zadrži suze - ova slika sa Ibra je TUŽNIJA od svake prirodne katastrofe: "Korito sa smećem NIKAD presušiti neće" (FOTO/VIDEO)
Srce Balkana nestaje, a sa njim i poslednji dah života. Sramota ljudske nemarnosti ostaje da leži u suvom koritu.
Reka Ibar, nekada simbol života i prirodnog bogatstva ovog dela Balkana, sada je potpuno presušila, ostavivši za sobom prazno rečno korito koje svakodnevno izaziva tugu i bol među građanima Tutina, Novog Pazara i Rožaja. Fotografije suve reke šire se društvenim mrežama, dok mnogi strahuju da je ovaj strašan prizor samo početak još većih ekoloških katastrofa.
Dugotrajne suše, neizdržive temperature, ali i višegodišnja ljudska nebriga prema prirodnim resursima, doprineli su ovom bolnom prizoru. Ono što je nekada bilo plodno stanište mnogih životinjskih vrsta, sada je tek pusto korito, a sa Ibrom je otišao i dobar deo živog sveta koji je u njemu živeo.
Na granici između Crne Gore i Srbije, u mestu Dračenovac, kao i nizvodno kod Ribarića, prizori sušenja reke posebno su zastrašujući. I dok mnogi dele fotografije i izražavaju tugu, jedan snimak akcije spasavanja preživelih riba izazvao je i osećaj ponosa. Naime, građani Tutina i Novog Pazara, uz pomoć lokalnih ribolovaca, organizovali su hitnu akciju prebacivanja riba iz manjih vodnih džepova u delove reke gde je voda još prisutna.
Opština Tutin brzo je reagovala, dopremivši cisterne vode do presušenih delova reke, dok su lokalni heroji, pažljivo, rukama hvatli preživele ribe, nasukane na suvom kamenju i odlagali ih u burad i ampere sa vodom.
Ribolovac u suzama
Emotivni trenutak zabeležen je i na snimku, gde stariji ribolovac, dok daje izjavu, ne može da zadrži suze.
- Ovo što se dešava sa rekom Ibar je prava tragedija. Ova reka je bila žila kucavica za mnoge od nas, a sada gledamo kako se gasi život u njoj. Ne možemo više zatvarati oči pred ovim problemima. Svi smo odgovorni - i pojedinci i institucije. Vreme je da preduzmemo konkretne korake kako bismo zaštitili ono što je ostalo od naših prirodnih resursa - izjavio je Aladin Melajac, aktivni ribolovac i borac za zaštitu reka i prirode u Sandžaku za "Sandžak danas".
Sramota veća od prirodne katastrofe
Još tužniji od presušenog Ibra jeste prizor smeća koje je ostalo iza ljudi. Kese, limenke i otpad sada leže na suvom rečnom koritu, dodatno naglašavajući tragediju.
- Korito Ibra sa smećem NIKAD presušiti neće. Znajte da je nama sve još uvek dobro šta zaslužujemo. Kad bi kazna bila po zasluzi mi bili zbrisani sa lica zemlje odmah. Vile od par stotina hiljada evra i okolo deponija u presahlo korito reke Ibar. Gadite mi se vi koji ovo radite, pa vi ste valjda proplivali u ovoj reci, VI TREBA DA JE ČUVATE OD OVAKVIH, aman - napisao je Melajac na svom Fejsbuk profilu, uz slike i snimke koji jasno pokazuju nebrigu prema prirodi.
Ova tragedija mora da bude opomena za sve - da se probudimo i preduzmemo konkretne mere kako bismo zaštitili prirodne resurse, pre nego što bude prekasno.