ПОТРЕСНИ ПРИЗОРИ
Риболовац не може да задржи сузе - ова слика са Ибра је ТУЖНИЈА од сваке природне катастрофе: "Корито са смећем НИКАД пресушити неће" (ФОТО/ВИДЕО)
Срце Балкана нестаје, а са њим и последњи дах живота. Срамота људске немарности остаје да лежи у сувом кориту.
Река Ибар, некада симбол живота и природног богатства овог дела Балкана, сада је потпуно пресушила, оставивши за собом празно речно корито које свакодневно изазива тугу и бол међу грађанима Тутина, Новог Пазара и Рожаја. Фотографије суве реке шире се друштвеним мрежама, док многи страхују да је овај страшан призор само почетак још већих еколошких катастрофа.
Дуготрајне суше, неиздрживе температуре, али и вишегодишња људска небрига према природним ресурсима, допринели су овом болном призору. Оно што је некада било плодно станиште многих животињских врста, сада је тек пусто корито, а са Ибром је отишао и добар део живог света који је у њему живео.
На граници између Црне Горе и Србије, у месту Драченовац, као и низводно код Рибарића, призори сушења реке посебно су застрашујући. И док многи деле фотографије и изражавају тугу, један снимак акције спасавања преживелих риба изазвао је и осећај поноса. Наиме, грађани Тутина и Новог Пазара, уз помоћ локалних риболоваца, организовали су хитну акцију пребацивања риба из мањих водних џепова у делове реке где је вода још присутна.
Општина Тутин брзо је реаговала, допремивши цистерне воде до пресушених делова реке, док су локални хероји, пажљиво, рукама хватли преживеле рибе, насукане на сувом камењу и одлагали их у бурад и ампере са водом.
Риболовац у сузама
Емотивни тренутак забележен је и на снимку, где старији риболовац, док даје изјаву, не може да задржи сузе.
- Ово што се дешава са реком Ибар је права трагедија. Ова река је била жила куцавица за многе од нас, а сада гледамо како се гаси живот у њој. Не можемо више затварати очи пред овим проблемима. Сви смо одговорни - и појединци и институције. Време је да предузмемо конкретне кораке како бисмо заштитили оно што је остало од наших природних ресурса - изјавио је Аладин Мелајац, активни риболовац и борац за заштиту река и природе у Санџаку за "Санџак данас".
Срамота већа од природне катастрофе
Још тужнији од пресушеног Ибра јесте призор смећа које је остало иза људи. Кесе, лименке и отпад сада леже на сувом речном кориту, додатно наглашавајући трагедију.
- Корито Ибра са смећем НИКАД пресушити неће. Знајте да је нама све још увек добро шта заслужујемо. Кад би казна била по заслузи ми били збрисани са лица земље одмах. Виле од пар стотина хиљада евра и около депонија у пресахло корито реке Ибар. Гадите ми се ви који ово радите, па ви сте ваљда пропливали у овој реци, ВИ ТРЕБА ДА ЈЕ ЧУВАТЕ ОД ОВАКВИХ, аман - написао је Мелајац на свом Фејсбук профилу, уз слике и снимке који јасно показују небригу према природи.
Ова трагедија мора да буде опомена за све - да се пробудимо и предузмемо конкретне мере како бисмо заштитили природне ресурсе, пре него што буде прекасно.