Roditelji da odlučuju o deci i POSLE SMRTI? Inicijativa za promenu Porodičnog zakona u Srbiji
Šta se dešava sa mališanima koji izgube roditelje u saobraćajnim nesrećama ili ih prerano napuste zbog teške bolesti? Ko brine o njima kada ostanu sami na svetu?
Ovo su samo neka od pitanja koja odgovore žele da pronađu podnosioci inicijative "Naše dete - naša odluka", koja je nedavno stigla u odbor za prava deteta Skupštine Srbije, a kojom se traži izmena Porodičnog zakona kako bi roditelji za života dobili pravo da odrede potencijalne staratelje svojoj deci u slučaju neke tragedije.
Kada nema bližih srodnika, mališani život nastavljaju u domu ili, češće, u hraniteljskoj porodici. Dešava se u praksi da nekada i izraze želju, međutim, to uopšte ne obavezuje Centar za socijalni rad. Za dete je, svi su saglasni, da odrasta u porodici, ali kada se roditeljima nešto dogodi, odluku o tome ko će brinuti o njima, po sadašnjim propisima, donosi Centar za socijalni rad. Ta odluka nije uvek u skladu sa onim što bi roditelji možda želeli. Nekada ni najbliži srodnici nisu najpoželjniji.
Policija stala na put MALVERZACIJAMA: Doktorka mesecima davala LAŽNE RECEPTE za IZUZETNO OPASAN LEK
Odluku o stavljanju pod starateljstvo donosi isključivo organ starateljstva i onda kada su mame i tate sposobni da samostalno odluče o budućnosti deteta. Propisi nalažu da čim dete ostane bez roditelja, centar preuzima brigu o maloletniku.
- U slučajevima kada maloletna deca na tragičan ili sličan način ostanu bez roditelja, u velikom broju slučajeva brigu o deci preuzima neko od srodnika, koji žele i koji su podobni da obavljaju tu ulogu, jer je u najboljem interesu deteta da odrasta u porodičnom okruženju - kažu u Gradskom centru za socijalni rad.
Direktor Centra za socijalni rad u Priboju Zoran Polić kaže da inicijtaiva nije loša, ali da uvek treba imati zadršku i razmislitio kakvi su biološki roditelji.
- Za one koji roditeljsku dužnost obavljaju u skladu sa propisima, ovo je veoma dobra ideja - kaže Polić. - Po sadašnjem zakonu roditelji mogu da povere dete na određeno vreme i oni to uvek rade sa nekom bliskom osobom. Dešavalo se da mališani ostanu bez mame i tate i onda Centar detetu pokušava da nađe staratelja. Uvek se kreće od najbližih srodnika, prijatelja, kumova, osoba koje su bliske i poznate i mogu pozitivno u takvoj situaciji da utiču na dete.
Za Jasminu Mihnjak, sa portala "Bebac" inicijativa je dobra.
- U slučaju prerane smrti roditelja mališan postane broj o kojem brinte CZR - kaže sagovornica. - Najčešće oni odrede krvne srodnike, ali to ne mora da bude najbolji interes deteta. Nekada je mnogo bolje da to bude bliska prijateljica. Mi roditelji moramo da imamo pravo i mogućnost da mislimo o deci i posle naše smrti. Propisi nam omogućuju da im ostavimo imovinu, kuće ili stanove, ali ne i ko će im se naći u slučaju da ih prerano napustimo.
Jasmina Mihnjak smatra da ovaj predlog otvara niz dodatnih pitanja. Po njenom mišljenju, najpre bi trebalo promeniti Porodični zakon, ali i analizirati sve moguće situacije i preprimiti se za primenu.
VREMENSKO LUDILO U SRBIJI! Obelodanjeno KAKVA će zima biti, a u januaru nas čeka NEVEROVATAN OBRT!
- Treba utvrditi da li će centri imati ulogu da proveravaju podobnost u ovom slučaju predloga roditelja, šta će se dogoditi u slučaju kada je mama razvedena i dete sa njom, da li će tata moći da odlučuje ili će moći bez njega - kaže Jasmina Mihnjak. - Mora se sistemski pristupiti rešavanju problema. U nekim razvijenim zemljama je ovaj problem rešen i sve se završava formularima, ali to je slučaj u sistemski uređenijim državama.