Roditelji koji su poslali dete PRE REZULTATA TESTA NA KORONU u školu će odgovarati: Pogledajte predloženu kaznu
Ministarstvo prosvete učinilo je ogromne napore svih ovih meseci
Pomoćnik ministra zdravlja za sektor sanitarne inspekcije Goran Stamenković, ocenio je ponašanje roditelja koji su dete poslali u školu pre nego što su dobili rezultate testiranja na korona virus, kao nedopustivo i nonšalantno.
USKORO ODLAZI KUĆI! Predrag je najmlađi pacijent u Nišu koji je bio na respiratoru 20 dana
"NAJMANJE 100 NJIH ĆE OBOLETI" Dr Tiodorović objašnjava šta je dozvoljeno i koje mere važe u klubovima i kafićima
TELEFON ZA PRIJAVU KRŠENJA MERA USIJAN OD POZIVA: Organizatori masovnih proslava i žurki u velikom problemu
On je istakao da je suština prekršaja ugrožavanje javnog zdravlja građana i nepostupanje prema propisima koji inače utiču na sprečavanje širenja epidemije.
- Jedna porodica da se ovako nonšalantno ponaša i da prosto ne obrati pažnju na neke stvari koje su u porodici očigledne a to je verovatno simptomatologija. Ako postoje znaci bolesti ili ne, onda se bar sačeka rezultat testa i obavesti škola - izričiti je Stamenković.
Istakao je da je Ministarstvo prosvete učinilo ogromne napore svih ovih meseci, dosta je instrukcija dato, preporuka, a sada je i ova zvanično instrukcija ušla i kao deo obaveznog postupanja shodno Uredbi o merama za sprečavanje širenja, odnosno daljeg oboljevanja građana od kovida-19.
Što se tiče mera koje će biti preduzete prema roditeljima, Stamenković je rekao da je Ministarstvo prosvete uradilo ono što je trebalo, a kako je ocenio, "verovatno će tu ići i jedna krivična odgovornost roditelja".
Objasnio je da će Ministarstvo zdravlja, kao logistika u zavisnosti kakve podatke dobije od nadležnog Zavoda za javno zdravlje, gradskog ili Instituta za javno zdravlje Srbije "Batut", preduzeti i mere.
NEMA NI MATIČNI BROJ: Ivica (48) iz Zaplanjske Toponice ŽIVI U MUKAMA od rođenja (VIDEO)
"GDE SE TAMJAN PALI, TU VIRUSA NEMA" Učiteljica iz Novog Sada došla na "HIT IDEJU", roditelji u NEVERICI
Oglasila se direktorka škole u Železniku: "Majka učenika pozitivnog na koronu nije nas obavestila"
Dodao je da za fizičko lice inače postoji prekršajna odgovornost od 50.000 do 150.000 dinara.
- Suština prekršaja jeste ugrožavanje javnog zdravlja građana i nepostupanje prema propisima koji inače utiču na sprečavanje širenja epidemije. U odnosu na procenu rizika koju će epidemiolozi proceniti i u odnosu na zdrvstveni nadzor koji će narednih dana uslediti nad tom porodicom, detetom i svim ostalim đacima koji su u tom razredu boravili, preduzeće se mere - pojasnio je pomoćnik ministra zdravlja.
Naglasio je da u "Batutu" postoji poseban tim koji se bavi nadzorom u školskim objektima. Takođe, kazao je i da je sanitarna inspekcija dobila nalog, a da se inače po planu rada kontrolišu školski objekti.
- Idemo i preventivno i po prijavama - precizirao je Stamenković.
Naveo je da se najčešće krši upravo broj posetilaca u objektima, nepoštovanje distance, nenošenje maske kod korisnika usluga i kod zaposlenih, kao i neke druge mere po pitanju dezinfekcije.
- Imali smo dva događaja morali smo da izvršimo nadzor sa policijskom upravom u određenim gradovima. Od 30.000 nadzora sanitarne inspekcija u prethodna dva meseca, od toga samo 6.800 nadzora su po pitanju kovida i poštovanja instrukcija - kazao je pomoćnik ministra za sanitarnu inspekciju.
Što se tiče očekivanih rezultata, ocenio je da smo verovatno još u nekoj fazi preispitivanja svesti i da mnogi nisu dovoljni odgovorni prema samom sebi a onda i prema drugima.
Komentarišući rad od petka kada je i pojačan inspekcijski nadzor, Stamenković kaže da su nastavili da rade kao i prethodno, a da je možda dinamika pojačana prema određenoj grupi objekata u odnosu na rizike.
Kazao je i da su javni prevoz obuhvatili kontrolom od juna, kao i da je unutrašnja kontrola u saradnji s komunalnom policijom obavezna da kontroliše putnike, da opomene i da udalji iz auta.
Naglasio je da će sanitarna inspekcija po Zakonu o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti i dalje pisati prekršajne prijave. Međutim, dodao je da postoji i Zakon o javnom zdravlju prema kojem i nekih 11 ministarstava i različitih republičkih, kao i lokalnih inspekcija imaju mogućnost da preduzmu i takve mere.
DA LI NOŠENJE MASKI ŠTETE DECI? Konačno stigao stručan odgovor imunologa Srđe Jankovića
DOBRE VESTI STIŽU IZ POŽEGE: U ovom gradu je ukinuta vanredna situacija