Родитељи који су послали дете ПРЕ РЕЗУЛТАТА ТЕСТА НА КОРОНУ у школу ће одговарати: Погледајте предложену казну
Министарство просвете учинило је огромне напоре свих ових месеци
Помоћник министра здравља за сектор санитарне инспекције Горан Стаменковић, оценио је понашање родитеља који су дете послали у школу пре него што су добили резултате тестирања на корона вирус, као недопустиво и ноншалантно.
УСКОРО ОДЛАЗИ КУЋИ! Предраг је најмлађи пацијент у Нишу који је био на респиратору 20 дана
"НАЈМАЊЕ 100 ЊИХ ЋЕ ОБОЛЕТИ" Др Тиодоровић објашњава шта је дозвољено и које мере важе у клубовима и кафићима
ТЕЛЕФОН ЗА ПРИЈАВУ КРШЕЊА МЕРА УСИЈАН ОД ПОЗИВА: Организатори масовних прослава и журки у великом проблему
Он је истакао да је суштина прекршаја угрожавање јавног здравља грађана и непоступање према прописима који иначе утичу на спречавање ширења епидемије.
- Једна породица да се овако ноншалантно понаша и да просто не обрати пажњу на неке ствари које су у породици очигледне а то је вероватно симптоматологија. Ако постоје знаци болести или не, онда се бар сачека резултат теста и обавести школа - изричити је Стаменковић.
Истакао је да је Министарство просвете учинило огромне напоре свих ових месеци, доста је инструкција дато, препорука, а сада је и ова званично инструкција ушла и као део обавезног поступања сходно Уредби о мерама за спречавање ширења, односно даљег обољевања грађана од ковида-19.
Што се тиче мера које ће бити предузете према родитељима, Стаменковић је рекао да је Министарство просвете урадило оно што је требало, а како је оценио, "вероватно ће ту ићи и једна кривична одговорност родитеља".
Објаснио је да ће Министарство здравља, као логистика у зависности какве податке добије од надлежног Завода за јавно здравље, градског или Института за јавно здравље Србије "Батут", предузети и мере.
НЕМА НИ МАТИЧНИ БРОЈ: Ивица (48) из Заплањске Топонице ЖИВИ У МУКАМА од рођења (ВИДЕО)
"ГДЕ СЕ ТАМЈАН ПАЛИ, ТУ ВИРУСА НЕМА" Учитељица из Новог Сада дошла на "ХИТ ИДЕЈУ", родитељи у НЕВЕРИЦИ
Огласила се директорка школе у Железнику: "Мајка ученика позитивног на корону није нас обавестила"
Додао је да за физичко лице иначе постоји прекршајна одговорност од 50.000 до 150.000 динара.
- Суштина прекршаја јесте угрожавање јавног здравља грађана и непоступање према прописима који иначе утичу на спречавање ширења епидемије. У односу на процену ризика коју ће епидемиолози проценити и у односу на здрвствени надзор који ће наредних дана уследити над том породицом, дететом и свим осталим ђацима који су у том разреду боравили, предузеће се мере - појаснио је помоћник министра здравља.
Нагласио је да у "Батуту" постоји посебан тим који се бави надзором у школским објектима. Такође, казао је и да је санитарна инспекција добила налог, а да се иначе по плану рада контролишу школски објекти.
- Идемо и превентивно и по пријавама - прецизирао је Стаменковић.
Навео је да се најчешће крши управо број посетилаца у објектима, непоштовање дистанце, неношење маске код корисника услуга и код запослених, као и неке друге мере по питању дезинфекције.
- Имали смо два догађаја морали смо да извршимо надзор са полицијском управом у одређеним градовима. Од 30.000 надзора санитарне инспекција у претходна два месеца, од тога само 6.800 надзора су по питању ковида и поштовања инструкција - казао је помоћник министра за санитарну инспекцију.
Што се тиче очекиваних резултата, оценио је да смо вероватно још у некој фази преиспитивања свести и да многи нису довољни одговорни према самом себи а онда и према другима.
Коментаришући рад од петка када је и појачан инспекцијски надзор, Стаменковић каже да су наставили да раде као и претходно, а да је можда динамика појачана према одређеној групи објеката у односу на ризике.
Казао је и да су јавни превоз обухватили контролом од јуна, као и да је унутрашња контрола у сарадњи с комуналном полицијом обавезна да контролише путнике, да опомене и да удаљи из аута.
Нагласио је да ће санитарна инспекција по Закону о заштити становништва од заразних болести и даље писати прекршајне пријаве. Међутим, додао је да постоји и Закон о јавном здрављу према којем и неких 11 министарстава и различитих републичких, као и локалних инспекција имају могућност да предузму и такве мере.
ДА ЛИ НОШЕЊЕ МАСКИ ШТЕТЕ ДЕЦИ? Коначно стигао стручан одговор имунолога Срђе Јанковића
ДОБРЕ ВЕСТИ СТИЖУ ИЗ ПОЖЕГЕ: У овом граду је укинута ванредна ситуација