RODITELJI, OPREZ! "Uočen si" je novi OPASAN trend među tinejdžerima
"Spotted" – društvenim mrežama širi se novi trend među mladima koji je zabrinuo i roditelje i stručnjake
Državna sekretarka u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić ističe da je problem u uznemiravanju privatnosti i činjenici da neko fotografiše maloletnike bez dozvole njihovih roditelja.
"Spotted" ("Uočen si") trend je među tinejdžerima koji slikaju jedni druge, slike se objavljuju na Instagram grupi, a onaj ko prepozna osobu sa slike taguje je i tako otkriva njen identitet.
Tatjana Matić je navela da je Nacionalni kontakt centar za bezbednost dece na internetu dobio dve prijave u vezi sa postojanjem ove grupe sa fotografijama koje se dele preko te društvene mreže, ali da nije bilo zloupotrebe.
Zbog ovoga su već danima PUNI DOMOVI ZDRAVLJA, evo šta savetuju lekari
"MAJA IMA NEKOLIKO DINARA": Ovako počinje ZADATAK IZ MATEMATIKE koji je DIGAO BURU među roditeljima (FOTO)
NE ZATVARATE vrata od sobe pred SPAVANJE? posle ovoga ćete DEBELO razmisliti, jer vam to može SPASITI ŽIVOT!
- Građani iz Zrenjanina i Šapca su nas upozorili da se pojavila ta društvena grupa, da oni šeruju fotografije, da onda se tu komentariše gde je, kada i ko viđen, šta je nosio, u koju školu ide i onda svako ko je deo te grupe daje neki komentar o osobi koja se nalazi na fotografiji - objasnila je Matićeva.
Naglasila je da je sve krenulo bezazleno iz potrebe da se neko nekome udvara pa kako bi saznao gde se kreće, ali da to može da preraste u uznemiravanje i zloupotrebu fotografija.
Dodala je i da je Nacionalni kontakt centar za bezbednost dece na internetu za dve godine svog rada shvatio da sve što počinje bezazleno na društvenim mrežama može za decu nekada da se završi vrlo tragično, jer oni nisu svesni uvek opasnosti i zato je neophodno da odrasli budu oprezni.
- Naravno, postoji i ta druga strana istine gde je to za njih samo još jedna igra u nizu - rekla je Matićeva i dodala da smo imali već neke opasne igre kao što je bio "Plavi kit" i da ih se više i ne sećamo, pa će tako i ovo brzo biti zaboravljeno.
- U međuvremenu moramo biti svi oprezni da ne bismo imali žrtve ovakvih igara - naglasila je Matićeva.
Objasnila je da se radi o grupi koja postoji na Instagramu i da ta grupa sama po sebi ne mora značiti da je opasna.
- U konkretnom ovom slučaju problem je u uznemiravanju privatnosti i činjenici da neko fotografiše maloletnike bez dozvole njihovih roditelja i to je već veliki rizik da će biti zloupotrebljene fotografije - istakla je Matićeva i dodala da su to sve elementi krivičnog dela i da se na osnovu toga može podneti privatna tužba.
Naglasila je da niko nema prava da vas fotografiše i snima dok vi radite nešto ukoliko se vi sa tim niste saglasili, a posebno kada su u pitanju maloletnici.
Čak 90 odsto dece od 15 do 17 godina ima profile na mrežama
Navela je da statistika pokazuje da su devojčice najčešće žrtve zloupotreba bilo da su u pitanju društvene mreže ili internet.
- Podjednak je procenat interesovanja i dečaka i devojčica, s tim što statistika govori da su u nekim najgorim slučajevima zloupotreba, kao što je trgovina ljudima ili pedofilija, devojčice više bile žrtve - objasnila je Matićeva.
Dodala je da su deca u Srbiji u samom vrhu po korišćenju društvenih mreža, pokazuju istraživanja "EU kids onlajn".
- Od 15 do 17 godina preko 90 odsto njih ima profile na društvenim mrežama, a u uzrastu od devet do 11 godina čak 41 odsto - dodala je Matićeva.
Ukazala je su deca od devet do 11 godina mala, kao i da oni u Nacionalnom kontakt centru, savetuju roditelje da razgovaraju sa decom i odlože otvaranje profila bar do granice od 12-13 godina.
Da li ste čuli za pravilo "3-6-9-12"? Spašava život DECI ako ga PRIMENJUJETE NA PRAVI NAČIN!
"Otac me nazvao po marki televizora" Žena iz Aleksinca ima NAJORIGINALNIJE IME u Srbiji (FOTO)
NAJPOTRESNIJA PRIČA DANA U CELOJ SRBIJI: Glavni junaci su pas ŽUĆA i jedan stariji gospodin! (FOTO)
- Oni zaista nisu zreli i nisu svesni opasnosti... Savet roditeljima je da ozbiljno shvate i društvene mreže i ono što nudi internet i da postoje mnogobrojne prednosti, ali moramo biti obazrivi kada su u pitanju rizici - rekla je Matićeva.
Dodala je da su deca sve svesnija opasnosti i rizika, kao i da su za dve godine obišli preko 83 grada i više od 11.000 dece učestvovalo je u edukacijama.
- Ključ je edukaciji i prevenciji i kao i uvek, kada smo mi bili mladi, moramo pričati sa njima uvek i o svemu - rekla je Matićeva.
Podsetila je da je broj Nacionalnog kontakt centra za bezbednost dece na internetu 19833 i da svi građani koji imaju nedoumicu ili hoće da prijave neki slučaj zloupotreba ili zlostavljanja putem interneta mogu besplatno da se jave.
"Škola i tužilaštvo u Vranju reagovali odmah"
Već danima Vranje potresa afera kojom se bavi Više tužilaštvo. Neprilične slike učenice šestog razreda osnovne škole njen bivši momak prosledio je preko društvenih mreža prvo školskim drugovima, a potom su se dalje širile.
Tatjana Matić ističe je da je škola odreagovala odmah i uputila tužilaštvu prijavu i da je tužilaštvo preduzelo mere.
- Svi smo prolazili kroz neke ljubavne jade u osnovnoj školi, ali nikom od nas ili našeg društva nije padalo na pamet da takve stvari čini svom drugu ili drugarici. Vremena su se promenila i onaj rizik koji nose društvene mreže je što vi jako brzo na lak način možete neke ružne stvari o svojoj bivšoj prijateljici ili ljubavi da šerujete i to je jako loše - rekla je Matićeva.
Sjajne vesti za parove koji imaju problema sa potomstvom: Aktiviran besplatan nacionalni broj za vantelesnu oplodnju!
Niste ni svesni šta radite sebi! Ovaj LEK koristi svaki Srbin, a ni ne zna koliko je OPASAN!
Ana nije jedina! Ovo su TIHI HEROJI Srbije koji su odbranili Staru planinu (FOTO)
VATRENE SCENE U SRPSKOJ SERIJI! Zbog ovih kadrova cela Srbija je bila prikovana za male ekrane! (FOTO)
Da li devojka i konj ODLAZE ILI DOLAZE? Fotografija podigla BURU NA INTERNETU, niko nije siguran (FOTO)