РОДИТЕЉИ, ОПРЕЗ! "Уочен си" је нови ОПАСАН тренд међу тинејџерима
"Spotted" – друштвеним мрежама шири се нови тренд међу младима који је забринуо и родитеље и стручњаке
Државна секретарка у Министарству трговине, туризма и телекомуникација Татјана Матић истиче да је проблем у узнемиравању приватности и чињеници да неко фотографише малолетнике без дозволе њихових родитеља.
"Spotted" ("Уочен си") тренд је међу тинејџерима који сликају једни друге, слике се објављују на Инстаграм групи, а онај ко препозна особу са слике тагује је и тако открива њен идентитет.
Татјана Матић је навела да је Национални контакт центар за безбедност деце на интернету добио две пријаве у вези са постојањем ове групе са фотографијама које се деле преко те друштвене мреже, али да није било злоупотребе.
Због овога су већ данима ПУНИ ДОМОВИ ЗДРАВЉА, ево шта саветују лекари
"МАЈА ИМА НЕКОЛИКО ДИНАРА": Овако почиње ЗАДАТАК ИЗ МАТЕМАТИКЕ који је ДИГАО БУРУ међу родитељима (ФОТО)
НЕ ЗАТВАРАТЕ врата од собе пред СПАВАЊЕ? после овога ћете ДЕБЕЛО размислити, јер вам то може СПАСИТИ ЖИВОТ!
- Грађани из Зрењанина и Шапца су нас упозорили да се појавила та друштвена група, да они шерују фотографије, да онда се ту коментарише где је, када и ко виђен, шта је носио, у коју школу иде и онда свако ко је део те групе даје неки коментар о особи која се налази на фотографији - објаснила је Матићева.
Нагласила је да је све кренуло безазлено из потребе да се неко некоме удвара па како би сазнао где се креће, али да то може да прерасте у узнемиравање и злоупотребу фотографија.
Додала је и да је Национални контакт центар за безбедност деце на интернету за две године свог рада схватио да све што почиње безазлено на друштвеним мрежама може за децу некада да се заврши врло трагично, јер они нису свесни увек опасности и зато је неопходно да одрасли буду опрезни.
- Наравно, постоји и та друга страна истине где је то за њих само још једна игра у низу - рекла је Матићева и додала да смо имали већ неке опасне игре као што је био "Плави кит" и да их се више и не сећамо, па ће тако и ово брзо бити заборављено.
- У међувремену морамо бити сви опрезни да не бисмо имали жртве оваквих игара - нагласила је Матићева.
Објаснила је да се ради о групи која постоји на Инстаграму и да та група сама по себи не мора значити да је опасна.
- У конкретном овом случају проблем је у узнемиравању приватности и чињеници да неко фотографише малолетнике без дозволе њихових родитеља и то је већ велики ризик да ће бити злоупотребљене фотографије - истакла је Матићева и додала да су то све елементи кривичног дела и да се на основу тога може поднети приватна тужба.
Нагласила је да нико нема права да вас фотографише и снима док ви радите нешто уколико се ви са тим нисте сагласили, а посебно када су у питању малолетници.
Чак 90 одсто деце од 15 до 17 година има профиле на мрежама
Навела је да статистика показује да су девојчице најчешће жртве злоупотреба било да су у питању друштвене мреже или интернет.
- Подједнак је проценат интересовања и дечака и девојчица, с тим што статистика говори да су у неким најгорим случајевима злоупотреба, као што је трговина људима или педофилија, девојчице више биле жртве - објаснила је Матићева.
Додала је да су деца у Србији у самом врху по коришћењу друштвених мрежа, показују истраживања "ЕУ кидс онлајн".
- Од 15 до 17 година преко 90 одсто њих има профиле на друштвеним мрежама, а у узрасту од девет до 11 година чак 41 одсто - додала је Матићева.
Указала је су деца од девет до 11 година мала, као и да они у Националном контакт центру, саветују родитеље да разговарају са децом и одложе отварање профила бар до границе од 12-13 година.
Да ли сте чули за правило "3-6-9-12"? Спашава живот ДЕЦИ ако га ПРИМЕЊУЈЕТЕ НА ПРАВИ НАЧИН!
"Отац ме назвао по марки телевизора" Жена из Алексинца има НАЈОРИГИНАЛНИЈЕ ИМЕ у Србији (ФОТО)
НАЈПОТРЕСНИЈА ПРИЧА ДАНА У ЦЕЛОЈ СРБИЈИ: Главни јунаци су пас ЖУЋА и један старији господин! (ФОТО)
- Они заиста нису зрели и нису свесни опасности... Савет родитељима је да озбиљно схвате и друштвене мреже и оно што нуди интернет и да постоје многобројне предности, али морамо бити обазриви када су у питању ризици - рекла је Матићева.
Додала је да су деца све свеснија опасности и ризика, као и да су за две године обишли преко 83 града и више од 11.000 деце учествовало је у едукацијама.
- Кључ је едукацији и превенцији и као и увек, када смо ми били млади, морамо причати са њима увек и о свему - рекла је Матићева.
Подсетила је да је број Националног контакт центра за безбедност деце на интернету 19833 и да сви грађани који имају недоумицу или хоће да пријаве неки случај злоупотреба или злостављања путем интернета могу бесплатно да се јаве.
"Школа и тужилаштво у Врању реаговали одмах"
Већ данима Врање потреса афера којом се бави Више тужилаштво. Неприличне слике ученице шестог разреда основне школе њен бивши момак проследио је преко друштвених мрежа прво школским друговима, а потом су се даље шириле.
Татјана Матић истиче је да је школа одреаговала одмах и упутила тужилаштву пријаву и да је тужилаштво предузело мере.
- Сви смо пролазили кроз неке љубавне јаде у основној школи, али ником од нас или нашег друштва није падало на памет да такве ствари чини свом другу или другарици. Времена су се променила и онај ризик који носе друштвене мреже је што ви јако брзо на лак начин можете неке ружне ствари о својој бившој пријатељици или љубави да шерујете и то је јако лоше - рекла је Матићева.
Сјајне вести за парове који имају проблема са потомством: Активиран бесплатан национални број за вантелесну оплодњу!
Нисте ни свесни шта радите себи! Овај ЛЕК користи сваки Србин, а ни не зна колико је ОПАСАН!
Ана није једина! Ово су ТИХИ ХЕРОЈИ Србије који су одбранили Стару планину (ФОТО)
ВАТРЕНЕ СЦЕНЕ У СРПСКОЈ СЕРИЈИ! Због ових кадрова цела Србија је била прикована за мале екране! (ФОТО)
Да ли девојка и коњ ОДЛАЗЕ ИЛИ ДОЛАЗЕ? Фотографија подигла БУРУ НА ИНТЕРНЕТУ, нико није сигуран (ФОТО)