RUSI TAJNO STIGLI U BEOGRAD: NATO odlepio zbog vežbi srpske i ruske vojske!
Zvaničnici NATO su veoma zabrinuti i ljuti što će Putinova armija sa našom vojskom u narednih mesec dana imati čak dve vojne vežbe!
Naime, prema tvrdnjama diplomatskih izvora informacija da su u Srbiju u strogoj tajnosti doputovali piloti vazduhoplovnih snaga Rusije i da će danas sa predstavnicima vazduhoplovstva i protiv-vazdušne odbrane Vojske Srbije prvi put održati zajedničke taktičke vežbe, i to u vreme najveće konfrontacije Rusije sa Zapadom još od Hladnog rata, razbesnela je predstavnike NATO pakta. Ovi manevri, uz zajedničke vežbe specijalnih jedinica u novembru, stvaraju podozrenje na Zapadu da se Srbija definitivno okreće Rusiji.
- Informacije o vežbi „Bars 2016” u kojoj će učestvovati zajedničke posade borbenog i vojnog vazduhoplovstva na avionima „mig-29“ i helikopterima „mi-8”, u NATO doživljavaju kao svojevrstan flert Srbije sa Putinom i okretanje leđa NATO paktu i Americi. U trenutku kada su SAD i Rusija na ivici vojnog sukoba u Siriji Alijansa nimalo blagonaklono ne gleda na dokazivanje Rusa da mogu biti značajan vojni faktor i na Balkanu - priča izvor za Alo.
Branko Radun, politički analitičar, navodi i da NATO pokazuje licemernost i paranoju.
Specijalci treniraju u novembru
Srpsko ministarstvo odbrane krajem avgusta objavilo je da će kod nas „početkom novembra biti održana zajednička vojna vežba Srbije, Rusije i Belorusije ‘Slovensko bratstvo 2016‘“. Inače, prve zajedničke rusko-srpske vežbe održane su pre dve godine u Srbiji, a uvežbavane su protivterorističke operacije. Zajedničke vežbe održane su i u oktobru prošle godine na ruskom poligonu Ašuluk.
- NATO veoma nervira svaka vrsta saradnje u toj bezbednosnoj sferi između Srbije i Rusije, iako je saradnja sa NATO i vojnim snagama NATO pakta, pre svega sa SAD, mnogo intenzivnija, zapravo, jer smo sa njima imali mnogo više i sastanaka i vojnih vežbi i potpisali smo i neke ugovore kojim se na neki način približavamo njima. Jer ispada da ne može ni 10 odsto onoga što se radi sa njim da se radi sa Rusijom. Ovde mislim da nije samo pitanje vojne vežbe, već i prodaja ruskog oružja Srbiji, tu ima više stvari u paketu što Amerikance čini nervoznim. I oni su dosta paranoični, jer u svakoj saradnji vide rizik od okretanja Srbije Rusiji ili okretanja leđa Americi i NATO - kaže Radun.
Vojni analitičar Aleksandar Radić malo drugačije sagledava situaciju:
- Naravno da NATO ne gleda blagonaklono na te vežbe. Od 2014. godine Srbija se suočava sa tom kontradiktornošću spoljnje politike koja nije rezultat duboke promišljenosti i vođenja igre između različitih uticaja, nego činjenica da su sticajem okolnosti obećanja data raznim strana. Dospeli smo u situaciju da samo kod nas mogu da se održavaju vežbe i sa ruskom i sa američkom vojskom.