РУСИ ТАЈНО СТИГЛИ У БЕОГРАД: НАТО одлепио због вежби српске и руске војске!
Званичници НАТО су веома забринути и љути што ће Путинова армија са нашом војском у наредних месец дана имати чак две војне вежбе!
Наиме, према тврдњама дипломатских извора информација да су у Србију у строгој тајности допутовали пилоти ваздухопловних снага Русије и да ће данас са представницима ваздухопловства и против-ваздушне одбране Војске Србије први пут одржати заједничке тактичке вежбе, и то у време највеће конфронтације Русије са Западом још од Хладног рата, разбеснела је представнике НАТО пакта. Ови маневри, уз заједничке вежбе специјалних јединица у новембру, стварају подозрење на Западу да се Србија дефинитивно окреће Русији.
- Информације о вежби „Барс 2016” у којој ће учествовати заједничке посаде борбеног и војног ваздухопловства на авионима „миг-29“ и хеликоптерима „ми-8”, у НАТО доживљавају као својеврстан флерт Србије са Путином и окретање леђа НАТО пакту и Америци. У тренутку када су САД и Русија на ивици војног сукоба у Сирији Алијанса нимало благонаклоно не гледа на доказивање Руса да могу бити значајан војни фактор и на Балкану - прича извор за Ало.
Бранко Радун, политички аналитичар, наводи и да НАТО показује лицемерност и параноју.
Специјалци тренирају у новембру
Српско министарство одбране крајем августа објавило је да ће код нас „почетком новембра бити одржана заједничка војна вежба Србије, Русије и Белорусије ‘Словенско братство 2016‘“. Иначе, прве заједничке руско-српске вежбе одржане су пре две године у Србији, а увежбаване су противтерористичке операције. Заједничке вежбе одржане су и у октобру прошле године на руском полигону Ашулук.
- НАТО веома нервира свака врста сарадње у тој безбедносној сфери између Србије и Русије, иако је сарадња са НАТО и војним снагама НАТО пакта, пре свега са САД, много интензивнија, заправо, јер смо са њима имали много више и састанака и војних вежби и потписали смо и неке уговоре којим се на неки начин приближавамо њима. Јер испада да не може ни 10 одсто онога што се ради са њим да се ради са Русијом. Овде мислим да није само питање војне вежбе, већ и продаја руског оружја Србији, ту има више ствари у пакету што Американце чини нервозним. И они су доста параноични, јер у свакој сарадњи виде ризик од окретања Србије Русији или окретања леђа Америци и НАТО - каже Радун.
Војни аналитичар Александар Радић мало другачије сагледава ситуацију:
- Наравно да НАТО не гледа благонаклоно на те вежбе. Од 2014. године Србија се суочава са том контрадикторношћу спољње политике која није резултат дубоке промишљености и вођења игре између различитих утицаја, него чињеница да су стицајем околности обећања дата разним страна. Доспели смо у ситуацију да само код нас могу да се одржавају вежбе и са руском и са америчком војском.