Sa maskama i punom zaštitom i u njivu: Nakon mesec dana poljoprivrednici iz Bajine Bašte prešli granicu (FOTO)
Dok se granice nisu zatvorile, svakodnevno su prelazili i obrađivali zemlju.
Zatvaranje granice na mostu u Skelanima u proteklih mesec dana najteži je period za narod koji živi na toj teritoriji, ako se izuzme ratni period, jer usled vanrednog stanja zbog korona virusa u teškom položaju i duploj izolaciji našli su se svi stanovnici Skelana koje administrativno pripada opštini Srebrenica u BiH, ali je teritorijalno mnogo bliže Srbiji i Bajinoj Bašti.
Ovo je jedini srpski grad u kojem sve vreme traju najstrože restriktivne mere: Od sutra važe nova pravila
ISPOVEST JELENE TRIVAN KOJA JE PRELEŽALA KORONU: Otkrila sve o hrani i posteljini na Infektivnoj o kojima se priča
VRAĆA SE NORMALAN ŽIVOT U JEDNO OD NAJVEĆIH ŽARIŠTA SRBIJE: Otvaraju se pijace, biblioteka, saloni i radnje
Brojni su oni koji su za vreme rata prešli Drinu i nastanili u Bajinoj Bašti, a imanja su ostala u Skelanima. Dok se granice nisu zatvorile, svakodnevno su prelazili i obrađivali zemlju, ali onda je to zbog situacije sa korona virusom postalo nemoguće.
- Vlada Srbije donela je odluku da se odobri prelaz, ali ubrzo je stiglo saopštenje o obustavljanju realizacije ove odluke od strane Ministarstva bezebdnosti iz BiH jer je ganica u njihovoj nadležnosti. Već narednog dana ovaj slučaj se našao na dnevnom redu Saveta ministara BiH. Pozitivna odluka donešena je 30. aprila, a depeša o sprovođenju na granične prelaze je stigla prvog, a počela se primenjivati od drugog maja. Nakon dugih administrativnih zavrzlama konačno smo dočekali da prvi stanovnici Bajine Bašte koji imaju zemljišne posede pređu preko mosta u Skelane - rekao je Dragić Glišić, predsednik SO Srebrenica.
Prvog dana svoje pravo je iskoristilo 20 poljoprivrednika, koji su sve poslove obavili u propisanom vremenskom periodu i vratili se u Bajinu Baštu pre početka policijskog časa.
Prilikom prelaska sa autom ili peške sva lica su obavezna da sa sobom imaju zaštitnu masku i rukavice i da dežurnom inspektoru naznače pravac kretenja, tačnije parcelu gde će obavljati poljoprivrednu delatnost, vrstu kulture koju obrađuju, kao i da ostave svoj broj telefona radi eventualne kontrole.
- Trenutno imamo inicijativu i molbu prema nadležnim republičkim štabovima i donosiocima odluka kako bi se omogućio prelazak i svim zaposlenim u Bajinoj Bašti i Srebrenici kako bi sačuvali svoja radna mesta. Veoma je bitno da dozvolu za prelazak dobiju i sanitetska vozila, kako bi mogli da se spasu životu onih kojima je zdravlje ugroženo i ne mogu da čekaju transport do zdravstvenih ustanova u BiH - naglašava Glišić.
Mesna zajednica Skelani u 80 posto slučajeva vezana je za Srbiju, a većina stanovništva ima srpsko državljanstvo i svoje radno, ali i pravo na lečenje ne koristi u Bosni i Hercegovini.
STEVANOVIĆ ZA SUTRA NAJAVIO POČETAK VELIKE EPIDEMIOLOŠKE STUDIJE: Cilj utvrđivanje kolektivnog imuniteta, a od rezultata će zavisiti sledeće
Najavljene PROMENE na pres konferencijama Kriznog štaba, evo kada je sledeće obraćanje novinarima
BEOGRADSKA ŠETALIŠTA PUNA, A NIKO NE NOSI MASKU: Narod prebrzo zaboravio na virus, ne mare za distancu (FOTO)
DETALJAN SPISAK NOVIH MERA: Evo šta se sve od sutra VRAĆA u normalu, i sa kakvim izmenama i pravilima
Lazanski: Srbija ne zaboravlja podršku Rusije, srpski državni organi donose procenu o daljoj pomoći