ALARMANTNO! ZABORAVLJENE POLNE BOLESTI ŠIRE SE SRBIJOM: Otporne su na lekove, a ostavljaju katastrofalne posledice
Preko 1.000 građana Srbije obolelo od polno prenosivih bolesti koje ostavljaju katastrofalne posledice.
Sifilis i gonoreja vrebaju na svakom koraku! Tako kažu najnoviji podaci instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut", ali i svetske zdravstvene organizacije (SZO).
Da stvar bude gora, prema upozorenjima lekara, pojedni izazivači infekcija postali su otporni na antibiotike.
LETO JE STIGLO U SRBIJU! Uživajte u toplom i sunčanom vikendu, sledeće nedelje TROPSKE TEMPERATURE!
KVAR U OBRENOVCU: Česme presušile zbog kratkog spoja u fabrici koji je izazvala ŽIVOTINJA!
Istovremeno, kada je reč o Srbiji, u grupi bolesti koje se dominantno prenose seksualnim kontaktom tokom prošle godine je prijavljeno 206 slučajeva sifilisa, 71 slučaj gonoreje i 879 slučajeva genitalne hlamidijaze. U istom periodu registrovano je 179 osoba kojima je dijagnostikovana HIV infekcija.
- Kod 62 osobe je novoregistrovano obolevanje od side, dok su 24 osobe umrle od te bolesti - kažu u "Batutu".
Te alarmantne podatke potkrepljuju i najnovije informacije SZO da više od milion građana planete svakoga dana dobiju sifilis, gonoreju, trihomonijazu i hlamidiju. Svetske stručnjake posebno zabrinjava gonoreja, jer se ispostavilo da je teško izlečiva antibioticima zbog otpornosti bakterije koja uzrokuje infekciju na antibiotike.
Dr Milan Bjekić, dermatovenerolog iz prestoničkog Zavoda za kožne i venerične bolesti, kaže da su polne bolesti u Srbiji poslednjih deset godina u porastu, a da prednjači sifilis, zatim gonoreja, a da je među mladima najčešća hlamidija.
SRBIJAVODE NALOŽILE: Ukida se vanredna odbrana od poplava na području Srbije!
OZBILJNO UPOZORENJE! Ove lekove SVI uzimaju BEZ RECEPTA, a mogu biti SMRTONOSNI (FOTO)
Odlazak "Hasanaginice": Preminula velika srpska glumica!
- Test na hlamidiju se retko radi jer nije rutinski. Poseban problem predstavlja sifilis, bolest koja postoji preko 500 godina, ali o njoj se dugo nije razmišljalo, a ta bolest se, recimo, veoma često prenosi oralnim putem i ta pljuvačka je zatim zarazna. Nema simptome i inficirana osoba ne odlazi kod lekara, a zatim se dešava da u drugom stadijumu bolesti često luta, leči se od alergija, a treba da se ide kod venerologa. Problem sa gonorejom je to što se ponavljaju novi sojevi bakterija, koji sve manje reaguju na standardne lekove. U svetskoj literaturi su svi odavno zabrinuti zbog pojave super bakterije gonoreje koja će biti rezistentna na antibiotike - kaže Bjekić.