SIMBOL JUGOSLAVIJE POSTAO SIMBOL TAJMS SKVERA! Poznat kao crveni kiosk sa ispisane tri reči - viršle u zemički (FOTO)
Istina, Njujorčani neće na njemu moći da kupe viršle, ali su tokom celog maja meseca mogli da slušaju muziku
Sedamdesete i osamdesete godine prošlog veka donele su u Beograd jedan od simbola ovog grada, pa i Jugoslavije, kojih se svi koji su imali prilike da odrastaju u ovo vreme, sećaju sa setom. "Crveni kiosci" sa ispisane tri reči - "viršle u zemički", zapravo se zovu "K67" i jedan takav kiosk odnedavno se nalazi i na čuvenom Tajms skveru.
SRBIJA KROZ OČI KINEZA - KAKAV UTISAK OSTAVLJAMO DRUGIMA: Porodica Kang o životu u našoj zemlji i lepim devojkama (VIDEO)
NEVEROVATNI EKSPONATI: Franjo ima neobičan hobi, a u njegovoj kolekciji postoje predmeti stari preko jednog veka (FOTO)
NEDOZVOLJENI SIMBOL - ALBANSKI DVOGLAVI ORAO: Šta znači ovaj znak i zašto je proglašen za provokaciju?
Istina, Njujorčani neće na njemu moći da kupe viršle, ali su tokom celog maja meseca mogli da slušaju muziku, budući da se u "crvenom kiosku" nalazi di-džej "Lot radija", kao deo umetničkog projekta "Tajms skver transmišns 2021."
"Tokom mesec dana di-džej rezidencija biće vintidž crveni kiosk K67 iz 1960-ih, postaće di-džej platforma i svakodnevno će emitovati muziku uživo između 10 i 22 sata. Posetioci njujorškog Tajms skvera mogu da uživaju u melodijama lično ili onlajn, prateći video prenos", navodi se na sajtu projekta.
Ovo ipak nije prvi put da se jedan od simbola Jugoslavije nalazi u Njujorku, budući da je jedan K67 deo stalne postavke Muzeja moderne umetnosti u tom gradu.
Poljoprivredni kombinat Beograd bio je najveće preduzeće socijalističkog doba, sa ogromnim proizvodnim i prehrambenim kapacitetima. Čelnici preduzeća krajem 60-ih godina su došli na ideju prodaje hrane na ulicama. Na sreću mnogih stanovnika Beograda, raspisuje se konkurs pod nazivom "Beogradski kiosk", za arhitekte koji će zamisao sprovesti u delo.
Tako 1967. godine na konkursu pobeđuje projekat mladog slovenačkog arhitekte Saše J. Mahtiga koji je sadržao plastične kioske, pod stručnim nazivom K67 ( K-kiosk, 67-godina kada su projektovani). Njih je bilo moguće postaviti samostalno ili kao udruženu kompoziciju i predloženi su u više boja poput plave, bele, žute i crvene.
Ovaj revolucionarni projekat je sa oduševljenjem primljen kod nas, a još kada je u kioske smeštena hrana za poneti, počela je nova epoha u Beogradu.