SITUACIJA SA KORONOM U SRBIJI JE ZAISTA ALARMANTNA! Nakon što vidite ove podatke sve će vam biti jasno
Broj novozaraženih primakao se broju 2.500, a u toku samo jednog dana u bolnicama širom Srbije hospitalizovano je čak 400 ljudi
Lekari apeluju na odgovornost građana, da se ne okupljaju i striktno poštuju mere. Najozbiljnija situacija je definitivno u prestonici, ali se svakako i u ostalim gradovima u Srbiji povećava broj prijema u bolnicama. Prema dana siznetim podacima, u Srbiji je na bolničko lečenje zbog kovida-19 primljeno 2.307 ljudi.
Šta igramo za vikend? Bundes, Premijer liga i Serija A u fokusu - ovo su naši predlozi
UZBUNA! Više od 4.600 novoobolelih od korone za 48 sati, Krizni štab ZABRINJAVA OVA BROJKA
LONČAR SE VANREDNO OBRATIO! Uputio HITAN APEL građanima - jedno ne smemo nipošto da radimo narednih 10 dana
Direktorka Instituta za javno zdravlje "Milan Jovanović Batut" doktorka Verica Jovanović, komentarišući trenutnu epidemiološku situaciju u Srbiji, istakla je da od ukupnog broja novozaraženih 15 odsto zahteva hospitalizaciju.
- Brojevi pozitivnih su jako veliki, a 15 odsto njih zahteva lečenje u bolnicama. To je velika opasnost i 400 hospitalizvanih samo tokom prekjučerašnjeg dana, od toga 150 u Beogradu, veliki je rizik - izjavila je Jovanović za RTS.
- Održavajte fizičku distancu, izbegavajte okupljanja, pre svega u kolektivima. Ne organizujte slavlja na kojima će biti prisutan veći broj ljudi zato što je prenos među ljudima u suštini jedini način prenosa ove infekcije. Lična kontrola je ključ da sačuvamo svoje zdravlje i zdravlje svojih najbližih - apelovala je Jovanovićeva.
Krizni štab za suzbijanje infekcije kovid-19 danas je doneo ove preporuke, a iako se diskutovalo o produženju jesenjeg raspusta, ta odluka sada nije doneta, već je navedeno da će, pored osnovaca, na raspust i srednjoškolci, za koje raspust ranije nije bio predviđen.
Epidemiolog Branislav Tiodorović ocenio je da trenutno u Srbiji nema razloga niti opravdanja za uvođenje policijskog časa ili vanrednog stanja. On je ocenio da bi uvođenje takvih mera "samo dovelo do većih tenzija i neadekvatnog odgovora onog manjeg dela stanovništva koje se ni sada ne ponaša solidarno".
- Mi smo prošli kroz te mere u ovih osam meseci i znamo da zaključavanje nikad nije posebno dobro rešenje. Mislim da nećemo ići sa nekim zatvaranjem kao u Velikoj Britaniji i nekim drugim državama, jer smo ipak u mnogo boljoj situaciji u odnosu na njih - kazao je epidemiolog.
Naveo je da se znalo da će novembar i decembar biti teški, kao i da su stručnjaci skretali pažnju na epidemiološki rizik žurki na splavovima i u noćnim klubovima, ali da tu nije nešto posebno urađeno.
- Bez dobre kontrole nema sprovođenja mera, a svoj deo nije uradio onaj ko je trebalo da sprovodi mere. U Beogradu su mere najlošije sprovođene i tu je kontrola bila najlošija, o čemu svedoći broj novozaraženih u glavnom gradu - kazao je Tiodorović.
Dodao je da se pik ovog talasa epidemije može očekivati sredinom novembra.
- Ako tada bude sve pod kontrolom, u smislu poštovanja mera, onda ćemo iza polovine meseca početi da spuštamo krivu, što će omogućiti da se zdravstveni sistem izbori sa plimom koja se ka njemu kreće, posebno u velikim gradovima - naveo je epidemiolog.
Beograd najveće žarište
Da je u Beogradu ozbiljna situacija, istakao je i gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić, koji je izjavio da je u glavnom gradu 20 odsto pozitivnih na virus korona od broja testiranih na dnevnom nivou.
- Trend je loš, situacija nije ohrabrujuća i veoma je ozbiljna. Moramo svi zajedno da damo doprinos, u pitanju je kritičan momenat. Ako se budemo odgovorno ponašali, možemo malo da zaravnimo krivu i usporimo tok razvijanja epidemije - izjavio je Radojičić i zamolio Beograđane da se ponašaju odgovorno, kao što to čini 90 odsto stanovnika.
- Onih bahatih, desetak odsto ćemo pronaći i sankcionisati - rekao je Radojičić i dodao da su kontrole pooštrene.
Na situaciju u Beogradu osvrnuo se i epidemiolog dr Predrag Kon.
- Onaj jedan dan predaha što smo imali ništa nije vredeo. Sada ćemo videti posledice prošlog vikenda jer se registruju oni koji su se tada zaražavali. Očekujemo da se rast nastavi i tokom sledeće nedelje, ali da tada makar malo popusti - istakao je dr Kon u gostovanju na TV "Pink".
Imamo 233 zaražena na 100.000 građana
Sa 233 zaražene osobe na 100.000 stanovnika Srbija se trenutno prema podacima Evropskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC) nalazi u šestoj, tamnoljubičastoj zoni, dok je Beograd sa skoro 500 obolelih na 100.000 na ulazu u osmu, tamnosivu zonu!
Međutim, iako je kod nas situacija prilično zabrinjavajuća, pa čak i alarmantna, u drugim evropskim državama je znatno lošija, mnoge od njih su u tamnosivoj zoni, a četiri zemlje su već završile u crnoj!
U Evropi nema zemlje u zelenoj ili žutoj zoni, a u najboljem položaju je Turska sa 37 zaraženih na 100.000 stanovnika i ona je u crvenoj zoni.
Norveška se sa 88 na 100.000 nalazi u crveno-ljubičastoj, a Srbija uz Grčku, Nemačku, Rusiju i Švedsku u tamnoljubičastoj zoni.
U šestom korona stepenu su Velika Britanija (469/100.000), Severna Makedonija (468/100.000), Mađarska (418/100.000) i Bugarska (407/100.000).
U tamnosivoj su Francuska (848/100.000), Holandija (754/100.000), Hrvatska (668/100.000), Slovačka (590/100.000), Španija (581/100.000), Crna Gora (604/100.000)...
U najtežem stanju, u crnoj zoni, jesu četiri zemlje. To su Slovenija (1.108 zaraženih na 100.000 građana), Češka sa 1.591/100.000, Belgija sa 1.853/100.000 i Švajcarska sa 1.114/100.000.