СИТУАЦИЈА СА КОРОНОМ У СРБИЈИ ЈЕ ЗАИСТА АЛАРМАНТНА! Након што видите ове податке све ће вам бити јасно
Број новозаражених примакао се броју 2.500, а у току само једног дана у болницама широм Србије хоспитализовано је чак 400 људи
Лекари апелују на одговорност грађана, да се не окупљају и стриктно поштују мере. Најозбиљнија ситуација је дефинитивно у престоници, али се свакако и у осталим градовима у Србији повећава број пријема у болницама. Према дана сизнетим подацима, у Србији је на болничко лечење због ковида-19 примљено 2.307 људи.
Шта играмо за викенд? Бундес, Премијер лига и Серија А у фокусу - ово су наши предлози
УЗБУНА! Више од 4.600 новооболелих од короне за 48 сати, Кризни штаб ЗАБРИЊАВА ОВА БРОЈКА
ЛОНЧАР СЕ ВАНРЕДНО ОБРАТИО! Упутио ХИТАН АПЕЛ грађанима - једно не смемо нипошто да радимо наредних 10 дана
Директорка Института за јавно здравље "Милан Јовановић Батут" докторка Верица Јовановић, коментаришући тренутну епидемиолошку ситуацију у Србији, истакла је да од укупног броја новозаражених 15 одсто захтева хоспитализацију.
- Бројеви позитивних су јако велики, а 15 одсто њих захтева лечење у болницама. То је велика опасност и 400 хоспитализваних само током прекјучерашњег дана, од тога 150 у Београду, велики је ризик - изјавила је Јовановић за РТС.
- Одржавајте физичку дистанцу, избегавајте окупљања, пре свега у колективима. Не организујте славља на којима ће бити присутан већи број људи зато што је пренос међу људима у суштини једини начин преноса ове инфекције. Лична контрола је кључ да сачувамо своје здравље и здравље својих најближих - апеловала је Јовановићева.
Кризни штаб за сузбијање инфекције ковид-19 данас је донео ове препоруке, а иако се дискутовало о продужењу јесењег распуста, та одлука сада није донета, већ је наведено да ће, поред основаца, на распуст и средњошколци, за које распуст раније није био предвиђен.
Епидемиолог Бранислав Тиодоровић оценио је да тренутно у Србији нема разлога нити оправдања за увођење полицијског часа или ванредног стања. Он је оценио да би увођење таквих мера "само довело до већих тензија и неадекватног одговора оног мањег дела становништва које се ни сада не понаша солидарно".
- Ми смо прошли кроз те мере у ових осам месеци и знамо да закључавање никад није посебно добро решење. Мислим да нећемо ићи са неким затварањем као у Великој Британији и неким другим државама, јер смо ипак у много бољој ситуацији у односу на њих - казао је епидемиолог.
Навео је да се знало да ће новембар и децембар бити тешки, као и да су стручњаци скретали пажњу на епидемиолошки ризик журки на сплавовима и у ноћним клубовима, али да ту није нешто посебно урађено.
- Без добре контроле нема спровођења мера, а свој део није урадио онај ко је требало да спроводи мере. У Београду су мере најлошије спровођене и ту је контрола била најлошија, о чему сведоћи број новозаражених у главном граду - казао је Тиодоровић.
Додао је да се пик овог таласа епидемије може очекивати средином новембра.
- Ако тада буде све под контролом, у смислу поштовања мера, онда ћемо иза половине месеца почети да спуштамо криву, што ће омогућити да се здравствени систем избори са плимом која се ка њему креће, посебно у великим градовима - навео је епидемиолог.
Београд највеће жариште
Да је у Београду озбиљна ситуација, истакао је и градоначелник Београда Зоран Радојичић, који је изјавио да је у главном граду 20 одсто позитивних на вирус корона од броја тестираних на дневном нивоу.
- Тренд је лош, ситуација није охрабрујућа и веома је озбиљна. Морамо сви заједно да дамо допринос, у питању је критичан моменат. Ако се будемо одговорно понашали, можемо мало да заравнимо криву и успоримо ток развијања епидемије - изјавио је Радојичић и замолио Београђане да се понашају одговорно, као што то чини 90 одсто становника.
- Оних бахатих, десетак одсто ћемо пронаћи и санкционисати - рекао је Радојичић и додао да су контроле пооштрене.
На ситуацију у Београду осврнуо се и епидемиолог др Предраг Кон.
- Онај један дан предаха што смо имали ништа није вредео. Сада ћемо видети последице прошлог викенда јер се региструју они који су се тада заражавали. Очекујемо да се раст настави и током следеће недеље, али да тада макар мало попусти - истакао је др Кон у гостовању на ТВ "Пинк".
Имамо 233 заражена на 100.000 грађана
Са 233 заражене особе на 100.000 становника Србија се тренутно према подацима Европског центра за превенцију и контролу болести (ЕЦДЦ) налази у шестој, тамнољубичастој зони, док је Београд са скоро 500 оболелих на 100.000 на улазу у осму, тамносиву зону!
Међутим, иако је код нас ситуација прилично забрињавајућа, па чак и алармантна, у другим европским државама је знатно лошија, многе од њих су у тамносивој зони, а четири земље су већ завршиле у црној!
У Европи нема земље у зеленој или жутој зони, а у најбољем положају је Турска са 37 заражених на 100.000 становника и она је у црвеној зони.
Норвешка се са 88 на 100.000 налази у црвено-љубичастој, а Србија уз Грчку, Немачку, Русију и Шведску у тамнољубичастој зони.
У шестом корона степену су Велика Британија (469/100.000), Северна Македонија (468/100.000), Мађарска (418/100.000) и Бугарска (407/100.000).
У тамносивој су Француска (848/100.000), Холандија (754/100.000), Хрватска (668/100.000), Словачка (590/100.000), Шпанија (581/100.000), Црна Гора (604/100.000)...
У најтежем стању, у црној зони, јесу четири земље. То су Словенија (1.108 заражених на 100.000 грађана), Чешка са 1.591/100.000, Белгија са 1.853/100.000 и Швајцарска са 1.114/100.000.