SITUACIJA U SRBIJI JE KRITIČNA, ALI DR KISIĆ DONOSI DOBRE VESTI: Naša država će među prvima imati vakcinu
Zamenica direktora Instituta "Batut" Darija Kisić Tepavčević kaže da su bezbednost i efikasnost na prvom mestu kada bude pronađena vakcina za korona virus.
Ona je za RTS rekla da smanjenje broja zaraženih logičan sled događaja pošto je, kaže, primetno da se građani sada više pridržavaju propisanih mera.
"SVE ZA SIGURNU I BEZBEDNU VAKCINU" Brnabić: Borimo se kao i ostale zemlje i nadam se vakcini do kraja godine
EKSPLOZIJA KORONE U OVOM GRADU U SRBIJI: Juče sedam, danas 60 novozaraženih
SITUACIJA SA KORONOM U OVOM GRADU U SRBIJI SE NE SMIRUJE: U poslednja 24 sata umrla još dva pacijenta
Darija Kisić Tepavčević je rekla da više od 150 različitih kompanija pokušava da napravi vakcinu, koja je, kaže, nešto što je najtraženije na čitavom svetskom tržištu.
- To će biti velika korist za onu naciju i narod koja prva proizvede, i zdravstveno i ekonomski. Kad se napravi tako da bude efikasna i bezbedna, biće velika potražnja za njom - napominje zamenica direktora "Batuta".
Srbija se, naominje, od samog početka uključila u proces i vodi intenzivne komunikacije sa najeminentnijim proizvođačima.
- I Srbija uložila dva miliona evra u istraživanja, intenzivni pregovori se vode sa određenim firmama, to nas svrstava u red zemalja koje će među prvima imati vakcinu kad bude na tržištu. Postoje određene vakcine koje su u trećoj fazi kliničkog ispitivanja, ako bude pre svega bezbedna i efektivna, onda ćemo biti jedna od zemalja koje su prve u redu za vakcinu jer od početka aktivno učestvujemo u svemu tome - naglašava epidemiološkinja.
Prema njenim rečima, proizvodnja vakcina nije jednostavna i prolazi niz postupaka koje imaju određene faze.
- Sigurno je da je bezbednost vakcine na prvom mestu, mora da prođe kroz sve odgovarajuće procedure i određene faze bez obzira na potražnju i što je ceo svet čeka - napominje Kisić Tepavčevićeva.
"Smanjenje broja zaraženih je logičan sled događaja"
Članica Kriznog štaba navodi da je smanjenje broja zaraženih logičan sled događaja pošto je primetno da se građani sada više pridržavaju propisanih mera.
- Sigurno je da sad i kad izađemo na ulicu i uđemo u zatvoreni prostor, vidimo da se većina nas ponaša kako treba sa aspekta prevencije. Da li je trebalo da prođe ovaj period i da shvatimo da treba da se ponašamo savesno, verovatno jeste. Da smo to koristili savesnije i odgovornije, mogli smo da sprečimo određene infekcije. Mnogi su na opšte preventivne mere gledali kao da radimo bilo šta dok ne bude vakcine ili da će virus sam od sebe da nestane - ukazuje Darija Kisić Tepavčević.
Očigledno je, navodi, da se virus dobro adaptirao na humanu populaciju.
- Dok čekamo vakcinu, nošenje maski itekako ima smisla, čak i kad se pronađe vakcina one su od izuzetnog značaja, ne samo od koronavirusa, već i kad dođe sezona gripa i ostalih respiratnornih infekcija koje se prenose kapljičnim putem - napominje epidemiolog.
Komentarišući izjavu predsednika italijanske regije Veneto da je virus u Srbiji jači nego u Srbiji, Darija Kisić Tepavčević kaže da takva vrsta izjava nije zasnovana ni na kakvim naučnim dokazima.
- Nije nepoznanica da se virus u izvesnoj meri menja svaki put kad se replicira ali većina tih mutacija nema nikakvog značaja. Donošenje zaključaka na osnovu serije slučaja nije prihvatljivo u medicini i mora da se radi opsežnije istraživanje - navodi epidemiolog.
Ukazuje da nije reč o zvaničnim istraživanjima sa naučnom metodologijom.
Sars-kov-2, prema njenim rečima, za sada ne pokazuje veliku sposobnost mutacije. "Ali ne bi bilo prvi put da nas iznanadi", kaže Kisić Tepavčevićeva.
Nema vremena za strah
Odgovarajući na pitanje kada se najviše uplašila tokom epidemije, kaže da nema vremena za strah i razmišljanje o tomu.
- Svaki dan donosi nove izazove i gledamo kako iz toga da se izvučemo i koje su najbolje mere koje možemo da sprovedemo. Nema razloga za strah zato što je poznato kako može da se ova infekcija prevenira - kaže zamenica direktora "Batuta".
Treba, kaže, biti svestan da je virus tu, da se prenosi lakše nego ikada.
- Treba da zaboravimo da je leto i da učinimo sve i smanjimo rizik od infekcije - ističe članica Kriznog štaba.
"Samo da ona i beba budu dobro, molimo se za njih" ROĐACI TRUDNICE NA RESPIRATORU OČAJNI
ZAŠTO ZARAŽENI KORONOM NEMAJU SIMPTOME: Srpski naučnici došli do zapanjujućih rezultata
OBJAVLJENI NAJNOVIJI PODACI: Još 383 novih slučajeva korona virusa, preminulo 13 osoba
"Neće da poslušaju savete nego idu u kafiće i šetnju bez maske" U NIŠU 80 ODSTO PACIJENATA MLAĐIH OD 40 GODINA
"Ako pukne zdravstveni sistem imaćemo italijanski i španski scenario" GOJKOVIĆ ALARMIRA CELU SRBIJU