ZAGONETNO VRELO I ŠUMSKI BORIĆI SOKOBANJE: Gde ljubav i istorija preplavljuju prirodu!
Mesto Vrelo sadrži četinarsku šumu i nekada je imalo jezero po kojem su se vozile poznate ličnosti tog vremena.
Sokobanja je slikovito smeštena u šumovitoj kotlini proširenja reke Moravice, u podnožju planina Ozren i Devica. Njeno prosečno nadmorsko visina iznosi oko 400 metara, a okružena je pitoresknim obroncima ovih planina.
Čuvar istorije i duha vremena kog više nema - Zavičajni muzej u Sokobanji
Banja, planina, reka, jezero... ovo mesto nudi sve - pogledajte šta to tačno podrazumeva
Četiri decenije ljubomornog čuvanja tradicionalne kuhinje i starih zanata - Manifestacija “Zlatne ruke” u Sokobanji
Smatra se da je pristupačna sa svih strana Srbije, te da je idealno povezana sa južnim, zapadnim i severnim delovima zemlje. Putničke veze omogućavaju lak pristup i spajaju je sa raznim destinacijama. Putem Aleksinca, povezana je sa autoputem Beograd - Niš, sa udaljenošću od 60 km od Niša i 240 km od Beograda.
Njen položaj čini je izuzetno privlačnom za različite vrste odmora i rekreacije, ali i sportskih aktivnosti. Pored bogate turističke ponude, ključnu ulogu ima blagotvorna klima i termomineralni izvori koji su karakteristični za ovo područje. Sokobanja je prepoznatljiva po svom banjskom centru koji privlači posetioce iz raznih delova zemlje.
Ovi predeli nisu samo savremenog značaja već su kroz istoriju bili naseljeni zbog svoje prirodne povezanosti sa putevima ka jugu i severu. Reke Moravice su pružale prirodnu vezu sa istočnom Srbijom i Dunavom, što je činilo ovu oblast privlačnom za naseljavanje još od davnih vremena.
Magično mesto Vrelo-Borići: Skrivene lepote i legende Sokobanje
Izletničko mesto "Vrelo-Borići" u Sokobanji je popularna destinacija koja se može najlakše dostići iz centra grada.
Put ka ovom mestu vodi uzbrdo sa mermernog šetališta pored kafane "Park" i kafića "Amam". Nakon strmog asfaltiranog puta, dolazi se do polukružnog toka gde se skreće levo za Vrelo, dok se produžavanjem pravo dolazi do Borića.
Naziv "Vrelo" se prvi put pominje u pisanim dokumentima iz vremena Hajduk Veljka. Legenda kaže da je Hajduk Veljko najviše voleo da boravi pored izdašnog izvora koji se nazivao "Vrelo". Tu je provodio noći slušajući muziku i uz njega su često bile lepe žene.
Na Vrelu se nalazila i drvena kućica gde je obitavao Hajduk Veljko. Takođe, tu je živela i Fatima, koju je Veljko otelotvorio iz turskog harema.
Mesto Vrelo sadrži četinarsku šumu i nekada je imalo jezero po kojem su se vozile poznate ličnosti tog vremena.
Kasnije su izgrađeni "Lovački dom" i česma posvećena Hajduk Veljku. Takođe, tu se nalazi "Šumska Pozornica" koja služi za različite događaje.
Na mestu poznatom kao "Borići" nekada se nalazila livada nazvana "Kraljeva livada" koju je dobio Kralj Petar Karađorđević. Kasnije je ta livada počela da se pošumljava borovom šumom, te je mesto nazvano "Borići".
Ova šuma je postala popularno mesto za tajne ljubavne sastanke.
Danas, Borići predstavljaju prelepu šumu koja se sastoji od crnog bora, američkog jasena, gorskog javora, kanadske topole i drugog drveća. To mesto je savršeno za rekreaciju i opuštanje, sa klupama, stolovima, igralištima za decu i mestima za kampovanje.
Mesto je često posećeno i omiljeno je od strane lokalaca i turista koji dolaze da uživaju u prirodi i okruženju.
Projekat je finansiran iz budžeta opštine Sokobanja. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.