SPECIJALISTA ORL UPOZORAVA Letnje infekcije su u jeku: Obratite pažnju na OVE SIMPTOME nakon kupanja - Uopšte nije naivno
Stručnjaci tokom letnje sezone savetuju oprez na morima, jezerima ili bazenima, upravo zbog čestih infencija uha, izazvane gljivicama i bakterijama koje borave u vodi.
Prof. dr Sanja Krejović, fonijatar i otorinolaringolog izjavila je za RTS da treba voditi računa o higijeni uha i grla, te ukazala da može doći i do "nevidljivih povreda uha, poput pucanja bubne opne prilikom skakanja u bazen".
To je jedan od prvih simptoma "plivačkog uha" koji ne prolazi bez adekvatne medicinske pomoći. Ukoliko dođe do povrede, upozorava, treba se javiti specijalisti za uho, grlo i nos.
Prof. dr Krejović, sa Klinike za ORL UKCS, za RTS je izjavila da su respiratorne infekcije aktuelne leti, kao i zimi, jer se rashlađujemo na mnoge načine (kupanje u bazenima, boravak u klimatizovanoj prostoriji i drugo).
- Bez obzira na čistoću i ispravnost vode, infekcija može da nastane i u privatnim bazenima, koje ne koristi mnogo ljudi. Treba voditi računa o higijeni, toaleti i uva i nosa i grla - upozorava ona.
Simptomi pucanja bubne opne
Kako doktorka navodi, prilikom kupanja u bazenima, mogu da se dese ne samo vidljive povrede nosa, već i uva koje nekada mogu biti nevedljive.
- Kada skačemo u vodu, dođe do nagle promene pritiska, kao i prilikom leta avionom. Može doći do pucanja bubne opne, što je veoma ozbiljna povreda i treba je tako shvatiti i lečiti jer je to put prenosa infekcije u centralni nervni sistem - poručuje prof. dr Krejović.
Ističe da su simptom pucanja bubne opne akutni bol, zujanja u ušima, sekrecija, što treba na pravilan način lečiti antibioticima.
Tokom letnjih meseci češće upale spoljašnjeg uva kada bakterije ili gljivice prilikom kupanja uđu, ali i sinusa, krajnika i grla, govori ona. Savetuje da deca i stariji ispiraju nos i grlo morskom sterilisanom vodom, ističući od izuzetne važnosti mere prevencije.