"SPREČAVAMO VELIKU KATASTROFU!" Dr Kon objasnio zašto su na snazi NOVE MERE za škole ako stanje nije dramatično
Izrazito nepovoljna epidemiološka situacija srednjoškolce i strije osnovce poslala je na onlajn nastavu
Krizni štab produžio je i pomerio zimski raspust. Korona je naravno odgovorna za to, ali ona ipak nije glavni razlog. Evo zašto je tačno to urađano.
SVAKA DRUGA ŽENA OBOLI OD OVE BOLESTI! Ovako ćete se rešiti simptoma
SLEDEĆI VIKEND SE ZAKLJUČAVA SRBIJA? Sve je manje opcija na stolu, kao i kreveta u kovid bolnicama
SIMPTOMI SU TU, ALI JE TEST NEGATIVAN? Stručnjaci objasnili zašto je 20 odsto Srba imalo virus, a da NISU NI ZNALI
Naime, Krizni štab se na poslednoj sednici posvetio školama na svim nivoima, budući da je situacija počela ozbiljno da se komplikuje u ustanovama širom naše zemlje.
- Doneli smo odluku da školski raspust počne 21. decembra i da traje do 18. januara. On je malo duži nego do sada, ali ćemo obezbediti da nam svi nivoi obrazovanja budu obuhvaćeni svim praznicima, a da svi studenti i učenici budu što više kod svojih kuća - naveo je on.
Zbog čega je došlo do pomeranja raspusta? Šta je podstaklo članove Kriznog štaba da to vide kao najbolje rešenje? Na ta pitanja odgovorio je epidemiolog Predrag Kon. On je pojasnio šta je glavni razlog za pomeranje.
Sprečiti poklapanje gripa i korone
- Razlog za pomeranje raspusta više je zbog predstojeće epidemije gripa nego zbog korone. Hteli smo da predupredimo poklapanje ova dva virusa - kazao je Kon.
A svi se sećamo apokaliptičnih predviđanja u slučaju da dođe do spajanja ova dva opasna virusa i to u ovakvoj situaciji kada korona brojke u našoj zemlji nenormalno rastu.
Osim što je sezona respiratornih infekcije, sledi i “sezona slava”. Višemesečni život sa pandemijom korona virusa nas je naučilo da velika okupljanja obično znače i veliki rizik od prenošenja infekcije. Zato je, između ostalog odlučeno da se deca izvuku iz školskog kolektiva ranije nego prethodnih godina.
Broj obolelih od gripa raste od Svetog Nikole
- Uglavnom smo posle obeležavanja slave Sveti Nikola uvek imali rast broja obolelih od gripa - rekao je epidemiolog Predrag Kon iz čijih se reči jasno može naslutiti šta bi moglo da se desi i sa oboljevanjem usled korona virusa.
Nije ovo prva godina da se o pomeranju raspusta zbog epidemije gripa intenzivno razmišlja.
Pre nekoliko godina ozbiljno se polemisalo da se raspust trajno pomeri baš za datum koji je sada naveden - 21. decembar. I tada, kao i sada, razlog je jednak - bojazan da bi grip mogao da desetkuje odeljenja.
Ostale mere odavno predložene
Što se tiče ostalih mera Krizni štab je juče odlučio da se veliki deo nastave prebaci na onlajn.
Učenici viših razreda osnovnih i učenici srednjih škola biće na onlajn nastavi sve do 21. decembra, kada, kako smo rekli, prema novoj odluci Kriznog štaba, počinje zimski raspust na celoj teritoriji Srbije.
Što se mlađih razreda osnovnih škola tiče nisu planirane nikakve promene, odnosno ostaje sve kao što je i do sada.
Zašto je do prelaska na onlajn nastavu došlo tek sada bilo je još jedno pitanje za epidemiologa.
Za nedelju dana zarazilo se više od 400 nastavnika u Beogradu
- Mi smo ove mere predlagali znatno ranije, sada je došlo do povećanja koje se jasno vidi. Za samo nedelju dana mi u glavnom gradu imamo preko 400 zaraženih nastavnika i profesora. I dalje je u svega 10 slučajeva do zaražavanja došlo u školskoj sredini, ali ipak se jasno uočava povećanje broja i cilj je da to zaustavimo - kaže Kon.
On ističe da je odluka da se niži razredi ne prebacuju na rad od kuće vrlo realna budući da je, kako ističe, dokazano da u tim sredinama, kao i u vrtićima, nema mnogo zaraženih.
- Osim što nema mnogo zražene dece, ni oni sami nisu neki prenosioci od velikog značaja, što je bio razlog da tu decu ne prebacujemo na onlajn režim - zaključuje Kon.
Sa njim se u izjavi složio i epidemiolog Branislav Tiodorović.
- Deca ne bi trebalo da tada koriste autobus, naročito u velikim gradovima, jer to ima efekat zbog škole. Što se tiče psihološkog aspekta za najmlađe uzraste je važno da budu u toj socijalnoj sredini da se sa njima komunicira i radi. Što se fakulteta tiče naša preporuka je da i oni idu na online nastavu, ali oni imaju autonomiju da biraju kako će postupati. Raspust smo pomerili i on obuhvata sve praznike tako da se nadamo da će i roditelji uticati na decu da ne sede po kafićima i da se generalno smanji kontakt što je cilj - zaključio je Tiodorović.
Kako će se zaključivati ocene
Mnogo dilema je ostalo roditeljima, između ostalih, kako će biti zaključivane ocene. Odgovor na to pitanje samo delimično je dao dr Branislav Tiodorović, nakon sednice Kriznog štaba u sredu.
- Prosvetni radnici su u teškoj situaciji, oni će moći da onu decu koju žele i koji treba da poprave ocene mogu kontaktirati da dođu i poprave ocene - rekao je.
On je podvukao da se škole ne zatvaraju.
- Velika je razlika, škole se ne zatvaraju, samo prelaze na onlajn - istakao je naš stručnjak.