"СПРЕЧАВАМО ВЕЛИКУ КАТАСТРОФУ!" Др Кон објаснио зашто су на снази НОВЕ МЕРЕ за школе ако стање није драматично
Изразито неповољна епидемиолошка ситуација средњошколце и стрије основце послала је на онлајн наставу
Кризни штаб продужио је и померио зимски распуст. Корона је наравно одговорна за то, али она ипак није главни разлог. Ево зашто је тачно то урађано.
СВАКА ДРУГА ЖЕНА ОБОЛИ ОД ОВЕ БОЛЕСТИ! Овако ћете се решити симптома
СЛЕДЕЋИ ВИКЕНД СЕ ЗАКЉУЧАВА СРБИЈА? Све је мање опција на столу, као и кревета у ковид болницама
СИМПТОМИ СУ ТУ, АЛИ ЈЕ ТЕСТ НЕГАТИВАН? Стручњаци објаснили зашто је 20 одсто Срба имало вирус, а да НИСУ НИ ЗНАЛИ
Наиме, Кризни штаб се на последној седници посветио школама на свим нивоима, будући да је ситуација почела озбиљно да се компликује у установама широм наше земље.
- Донели смо одлуку да школски распуст почне 21. децембра и да траје до 18. јануара. Он је мало дужи него до сада, али ћемо обезбедити да нам сви нивои образовања буду обухваћени свим празницима, а да сви студенти и ученици буду што више код својих кућа - навео је он.
Због чега је дошло до померања распуста? Шта је подстакло чланове Кризног штаба да то виде као најбоље решење? На та питања одговорио је епидемиолог Предраг Кон. Он је појаснио шта је главни разлог за померање.
Спречити поклапање грипа и короне
- Разлог за померање распуста више је због предстојеће епидемије грипа него због короне. Хтели смо да предупредимо поклапање ова два вируса - казао је Кон.
А сви се сећамо апокалиптичних предвиђања у случају да дође до спајања ова два опасна вируса и то у оваквој ситуацији када корона бројке у нашој земљи ненормално расту.
Осим што је сезона респираторних инфекције, следи и “сезона слава”. Вишемесечни живот са пандемијом корона вируса нас је научило да велика окупљања обично значе и велики ризик од преношења инфекције. Зато је, између осталог одлучено да се деца извуку из школског колектива раније него претходних година.
Број оболелих од грипа расте од Светог Николе
- Углавном смо после обележавања славе Свети Никола увек имали раст броја оболелих од грипа - рекао је епидемиолог Предраг Кон из чијих се речи јасно може наслутити шта би могло да се деси и са обољевањем услед корона вируса.
Није ово прва година да се о померању распуста због епидемије грипа интензивно размишља.
Пре неколико година озбиљно се полемисало да се распуст трајно помери баш за датум који је сада наведен - 21. децембар. И тада, као и сада, разлог је једнак - бојазан да би грип могао да десеткује одељења.
Остале мере одавно предложене
Што се тиче осталих мера Кризни штаб је јуче одлучио да се велики део наставе пребаци на онлајн.
Ученици виших разреда основних и ученици средњих школа биће на онлајн настави све до 21. децембра, када, како смо рекли, према новој одлуци Кризног штаба, почиње зимски распуст на целој територији Србије.
Што се млађих разреда основних школа тиче нису планиране никакве промене, односно остаје све као што је и до сада.
Зашто је до преласка на онлајн наставу дошло тек сада било је још једно питање за епидемиолога.
За недељу дана заразило се више од 400 наставника у Београду
- Ми смо ове мере предлагали знатно раније, сада је дошло до повећања које се јасно види. За само недељу дана ми у главном граду имамо преко 400 заражених наставника и професора. И даље је у свега 10 случајева до заражавања дошло у школској средини, али ипак се јасно уочава повећање броја и циљ је да то зауставимо - каже Кон.
Он истиче да је одлука да се нижи разреди не пребацују на рад од куће врло реална будући да је, како истиче, доказано да у тим срединама, као и у вртићима, нема много заражених.
- Осим што нема много зражене деце, ни они сами нису неки преносиоци од великог значаја, што је био разлог да ту децу не пребацујемо на онлајн режим - закључује Кон.
Са њим се у изјави сложио и епидемиолог Бранислав Тиодоровић.
- Деца не би требало да тада користе аутобус, нарочито у великим градовима, јер то има ефекат због школе. Што се тиче психолошког аспекта за најмлађе узрасте је важно да буду у тој социјалној средини да се са њима комуницира и ради. Што се факултета тиче наша препорука је да и они иду на online наставу, али они имају аутономију да бирају како ће поступати. Распуст смо померили и он обухвата све празнике тако да се надамо да ће и родитељи утицати на децу да не седе по кафићима и да се генерално смањи контакт што је циљ - закључио је Тиодоровић.
Како ће се закључивати оцене
Много дилема је остало родитељима, између осталих, како ће бити закључиване оцене. Одговор на то питање само делимично је дао др Бранислав Тиодоровић, након седнице Кризног штаба у среду.
- Просветни радници су у тешкој ситуацији, они ће моћи да ону децу коју желе и који треба да поправе оцене могу контактирати да дођу и поправе оцене - рекао је.
Он је подвукао да се школе не затварају.
- Велика је разлика, школе се не затварају, само прелазе на онлајн - истакао је наш стручњак.