SRBIJA JE OKRUŽENA ZASTRAŠUJUĆIM BROJKAMA: U regionu korona divlja, svaki dan beleže sve više mrtvih
Korona virus se ne smiruje - taman kada smo mislili da je situacija unekoliko povoljnija za Srbiju, počele su da pristižu brojke, ali ne naše, već brojke iz zemalja regiona.
I one su i više nego zabrinjavajuće. Treba li da nas brine takva situacija u našem komšiluku?
Da korona ume da iznenadi, niko nije bolji svedok od Srbije.
Krajem juna i počtkom jula kada su svi mislili da će sunce nepovoljno uticati na opasni virus, desilo se ono najgore - brojevi su počeli da "divljaju", zaraženih je bilo svakim danom sve više, a crne statistike umrlih bile su gore od onih u aprilu.
VAKCINA PROTIV GRIPA ŠTITI OD KORONE: Evo zbog čega je važno da se vakcinišemo
NIŠKA BOLNICA U KOJU KORONA NIJE NI ZAVIRILA: Liste čekanja ne postoje, svi pacijenti operisani
VAŽAN POMAK! AMBASADA ITALIJE SAOPŠTILA: Uvedene olakšice za ulazak iz Srbije!
Danas, slika nešto drugačija. Ipak, opuštanja nema i ne sme biti. Danas je zabeleženo novih 30 slučajeva zaraze, dok su dve osobe preminule. Ipak, sa druge strane, region "bukti" i obruč oko Srbije se lagano steže. Da li nam preti novi talas?
Situacija je dramatična u bezmalo svim zemljama sa kojima se graničimo. No, da počnemo od najozbiljnije, a to je Rumunija.
Rumunija obara rekorde
Iz ove zemlje u danima za nama dolaze alarmantni podaci. Prošle nedelje izbrojali su najveći broj zaraženih korona virusom od početka pandemije - njih 1.713 je otkriveno u samo jednom danu. Ukupan broj umrlih od početka pandemije bliži se brojci od 4.500.
Ni poslednji podaci koji su objavljeni na njihovom zvaničnom sajtu nisu ništa bolji. Juče je zabeležno 1.231 novi slučaj korona virusa, dok je umrlo njih čak 33.
Prethodnih dana u prestonici ove zemlje Bukureštu zabeleženi su protesti zbog najave pooštravanja epidemioloških mera koje mogu uzeti ozbiljan "danak" u danima pred nama.
Crna Gora od korona fri zemlje do mogućeg karantina
U petak smo bili svedoci velikog broja naših turista koji su zbog najavljenog nadzora od 18 sati požurili da se vrate kućama. Već tog dana na konferenciji za štampu Kriznog štaba, epidemiolog Darijia Kisić Tepavčević je govorila zašto je rizično u ovom trenutku biti u Crnoj Gori.
- Ako poredimo našu situaciju sa Crnom Gorom, najaktuelniji podaci pokazuju da je rizik sada još veći nego u toku prethodne nedelje. Trenutno je 25 puta veći rizik nego u našoj zemlji, što se tiče oboljevanja, a 14 puta je veći rizik stope mortaliteta nego kod nas - navela je doktorka i dodala da je u ovom trenutku 8 puta veći rizik za hospitalizaciju u Crnoj Gori.
- To su sve pokazatelji koji naglašavaju da se razlika u rizicima oboljevanja i umiranja sve više povećava - zaključila je pre tri dana Kisić Tepavčević.
Ako pogledamo poslenje podatke koji su stigli iz ove zemlje, situacija je iz dana u dan sve opasnija - kako za ovu zemlju tako i za sve naše turiste koji se još uvek nisu vratili iz ove zemlje, a takvih je više hiljada.
Crnogorski Institut za javno zdravlje potvrdio je u nedelju 226 novozaraženih osoba, dok su u subotu uveče stigli rezultati oko hiljadu uzoraka koji su zbog malih kapaciteta crnogorskih laboratorija poslati ranije na analizu u Nemačku, a koji su potvrdili korona virus kod još 488 stanovnika Crne Gore.
Iako to ne deluje kao dramatična brojka, treba imati u vidu da je Crna Gora zemlja koja ima nešto preko 620.000 stanovnika.
- Uzimajući u obzir sve novootkrivene slučajeve, ukupan broj trenutno aktivnih slučajeva kovida-19 u Crnoj Gori trenutno iznosi 3208, što je na 100 hiljada stanovnika 509 oboljelih - saopštile su crnogorske zdravstvene vlasti.
Član kriznog štaba epidemiolog dr Predrag Kon rekao je danas da se trenutno pod nadzorom nalazi 15.000 ljudi koji su se vratili s letovanja iz zemalja koje su označene kao kovid rizične i da su među njima pronađene i kovid pozitivne osobe.
Među povratnicima, najviše je onih koji su došli upravo iz Crne Gore.
Hrvatski rolerkoster
Jednog dana obaraju rekorde, drugog se situacija značajno smiri - u najkraćem tako bi se mogla opisati situacija sa korona virusom u drugoj zemlji omiljenoj kod srpskih tursta.
Već krajem avgusta u širom Dalmacije po letovalištima krenula je situacija sa koronom da postaje sve ozbiljnija. Tada je veliki broj zemalja uveo obavezno testiranje nakon vraćanja iz Hrvatske.
Srbi trenutno imaju mogućnost d uđu u ovu zemlju bez testa, ali, sa druge strane i Hrvatska je jedna od četiri zemlje u regionu za koju važi mera nadzora za sve srpske turiste koji se vrate sa letovanja ili putovanja u ovu zemlju.
Podci iz ove zemlje stigli su i za današnji dan i trenutno i danas je otkriveno novih 70 slučajeva zaraze, dok je pet osoba preminulo. Samo dan ranije bilo je 197 novootkrivenih što je pokazivalo da je stopa zaražavanja 72,4 na 100.000 stanovnika.
Mađarska postaje opasno žarište
I u ovu zemlju regiona došlo je do velikog broja novih slučajeva mahom iz drugih zemalja. Stoga je Mađarska već početkom ovog meseca zabarikadirala svoje granice.
Državljani Srbije koji su kroz Mađarsku u tranzitu mogu da prođu kroz ovu državu pod uslovom da poseduju dokaz o razlogu putovanja, kao i o zemlji destinacije, da je ulazak u zemlju destinacije, kao susedne zemlje sa Mađarskom, obezbeđen.
Srpski državljani moraju da teritoriju Mađarske napuste najduže u roku od 24 sata, imaju pravo da koriste samo određenu tranzitnu rutu, kao i da se zaustavljaju na određenim odmaralištima samo iz neophodnih razloga (zdravstveni, tehnički), navodi se na sajtu Ambasade Srbije u Budimpešti.
Mađarska je uprkos tome postala ozbiljno žarište u Evropi. U ovoj zemlji je za poslednja 24 sata umrlo još osam obolelih od korona virusa, a potvrđeno je još 1.070 slučajeva zaraze, tako da nam i sa severa preti mogući priliv novih slučajeva.
Bosna i Hercegovina se ne smiruje
Prethodnih dana iz susedne nam Bosne i Hercegovine, stizale su brojke koje nisu bile hrabrujuće. U većini slučajeva broj novozaraženih nije išao ispod 200 u jednom danu. Tkva je situacija i sa poslednjim presekom - 211 novootkrivenih slučajeva zaraze korona virusom i pet preminulih.
Ovo je još jedna zemlja u kojoj su Srbi mahom provodili odmore, budući da granica nije ni u jednom trenutku zatvorena, a ondašnje vlasti nisu tražile ni negativan PCR test, ni karantin za naše državljane.
Ipak, članovi našeg Kriznog štaba ovu su zemlju stavili na listu zemalja za nadzor - svi naši turisti pri povratku moraju da da se prijave kako bi imali zdravstveni nadzor u roku od 10 dana.
Severna Makedonija i Albanija u zaletu
Ni na južnim granicama naše zemlje situacija nije idealna. Naime Albanija i Severna Makedonija prethodnih dana su imale ozbiljan porast zaraženih korona virusom.
Upravo je Albanija zemlja u kojoj letuje veliki broj naših državljana, pa se i iz ove zemlje naši državljani stavljaju pod nadzor.
Brojke iz dana u dan poprimaju ozbiljne razmere pa je tako po psolednjem preseku u Albaniji bilo 159 novih slučajeva i četvoro preminulih, dok je u Severnoj Makedonija zabeležila čak 178 novozaraženih i takođe četiri smrtna slučaja.