СРБИЈА ЈЕ ОКРУЖЕНА ЗАСТРАШУЈУЋИМ БРОЈКАМА: У региону корона дивља, сваки дан бележе све више мртвих
Корона вирус се не смирује - таман када смо мислили да је ситуација унеколико повољнија за Србију, почеле су да пристижу бројке, али не наше, већ бројке из земаља региона.
И оне су и више него забрињавајуће. Треба ли да нас брине таква ситуација у нашем комшилуку?
Да корона уме да изненади, нико није бољи сведок од Србије.
Крајем јуна и почтком јула када су сви мислили да ће сунце неповољно утицати на опасни вирус, десило се оно најгоре - бројеви су почели да "дивљају", заражених је било сваким даном све више, а црне статистике умрлих биле су горе од оних у априлу.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/398700/korona_virus3_4.jpg?itok=byjYlxbr)
ВАКЦИНА ПРОТИВ ГРИПА ШТИТИ ОД КОРОНЕ: Ево због чега је важно да се вакцинишемо
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/07/24/foto_ilustracija-_profimedia.jpg?itok=9dDQ9awj)
НИШКА БОЛНИЦА У КОЈУ КОРОНА НИЈЕ НИ ЗАВИРИЛА: Листе чекања не постоје, сви пацијенти оперисани
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/392847/gra.jpg?itok=hUyxSX-2)
ВАЖАН ПОМАК! АМБАСАДА ИТАЛИЈЕ САОПШТИЛА: Уведене олакшице за улазак из Србије!
Данас, слика нешто другачија. Ипак, опуштања нема и не сме бити. Данас је забележено нових 30 случајева заразе, док су две особе преминуле. Ипак, са друге стране, регион "букти" и обруч око Србије се лагано стеже. Да ли нам прети нови талас?
Ситуација је драматична у безмало свим земљама са којима се граничимо. Но, да почнемо од најозбиљније, а то је Румунија.
Румунија обара рекорде
Из ове земље у данима за нама долазе алармантни подаци. Прошле недеље избројали су највећи број заражених корона вирусом од почетка пандемије - њих 1.713 је откривено у само једном дану. Укупан број умрлих од почетка пандемије ближи се бројци од 4.500.
Ни последњи подаци који су објављени на њиховом званичном сајту нису ништа бољи. Јуче је забележно 1.231 нови случај корона вируса, док је умрло њих чак 33.
Претходних дана у престоници ове земље Букурешту забележени су протести због најаве пооштравања епидемиолошких мера које могу узети озбиљан "данак" у данима пред нама.
Црна Гора од корона фри земље до могућег карантина
У петак смо били сведоци великог броја наших туриста који су због најављеног надзора од 18 сати пожурили да се врате кућама. Већ тог дана на конференцији за штампу Кризног штаба, епидемиолог Даријиа Кисић Тепавчевић је говорила зашто је ризично у овом тренутку бити у Црној Гори.
- Ако поредимо нашу ситуацију са Црном Гором, најактуелнији подаци показују да је ризик сада још већи него у току претходне недеље. Тренутно је 25 пута већи ризик него у нашој земљи, што се тиче обољевања, а 14 пута је већи ризик стопе морталитета него код нас - навела је докторка и додала да је у овом тренутку 8 пута већи ризик за хоспитализацију у Црној Гори.
- То су све показатељи који наглашавају да се разлика у ризицима обољевања и умирања све више повећава - закључила је пре три дана Кисић Тепавчевић.
Ако погледамо послење податке који су стигли из ове земље, ситуација је из дана у дан све опаснија - како за ову земљу тако и за све наше туристе који се још увек нису вратили из ове земље, а таквих је више хиљада.
Црногорски Институт за јавно здравље потврдио је у недељу 226 новозаражених особа, док су у суботу увече стигли резултати око хиљаду узорака који су због малих капацитета црногорских лабораторија послати раније на анализу у Немачку, а који су потврдили корона вирус код још 488 становника Црне Горе.
Иако то не делује као драматична бројка, треба имати у виду да је Црна Гора земља која има нешто преко 620.000 становника.
- Узимајући у обзир све новооткривене случајеве, укупан број тренутно активних случајева ковида-19 у Црној Гори тренутно износи 3208, што је на 100 хиљада становника 509 обољелих - саопштиле су црногорске здравствене власти.
Члан кризног штаба епидемиолог др Предраг Кон рекао је данас да се тренутно под надзором налази 15.000 људи који су се вратили с летовања из земаља које су означене као ковид ризичне и да су међу њима пронађене и ковид позитивне особе.
Међу повратницима, највише је оних који су дошли управо из Црне Горе.
Хрватски ролеркостер
Једног дана обарају рекорде, другог се ситуација значајно смири - у најкраћем тако би се могла описати ситуација са корона вирусом у другој земљи омиљеној код српских турста.
Већ крајем августа у широм Далмације по летовалиштима кренула је ситуација са короном да постаје све озбиљнија. Тада је велики број земаља увео обавезно тестирање након враћања из Хрватске.
Срби тренутно имају могућност д уђу у ову земљу без теста, али, са друге стране и Хрватска је једна од четири земље у региону за коју важи мера надзора за све српске туристе који се врате са летовања или путовања у ову земљу.
Подци из ове земље стигли су и за данашњи дан и тренутно и данас је откривено нових 70 случајева заразе, док је пет особа преминуло. Само дан раније било је 197 новооткривених што је показивало да је стопа заражавања 72,4 на 100.000 становника.
Мађарска постаје опасно жариште
И у ову земљу региона дошло је до великог броја нових случајева махом из других земаља. Стога је Мађарска већ почетком овог месеца забарикадирала своје границе.
Држављани Србије који су кроз Мађарску у транзиту могу да прођу кроз ову државу под условом да поседују доказ о разлогу путовања, као и о земљи дестинације, да је улазак у земљу дестинације, као суседне земље са Мађарском, обезбеђен.
Српски држављани морају да територију Мађарске напусте најдуже у року од 24 сата, имају право да користе само одређену транзитну руту, као и да се заустављају на одређеним одмаралиштима само из неопходних разлога (здравствени, технички), наводи се на сајту Амбасаде Србије у Будимпешти.
Мађарска је упркос томе постала озбиљно жариште у Европи. У овој земљи је за последња 24 сата умрло још осам оболелих од корона вируса, а потврђено је још 1.070 случајева заразе, тако да нам и са севера прети могући прилив нових случајева.
Босна и Херцеговина се не смирује
Претходних дана из суседне нам Босне и Херцеговине, стизале су бројке које нису биле храбрујуће. У већини случајева број новозаражених није ишао испод 200 у једном дану. Тква је ситуација и са последњим пресеком - 211 новооткривених случајева заразе корона вирусом и пет преминулих.
Ово је још једна земља у којој су Срби махом проводили одморе, будући да граница није ни у једном тренутку затворена, а ондашње власти нису тражиле ни негативан ПЦР тест, ни карантин за наше држављане.
Ипак, чланови нашег Кризног штаба ову су земљу ставили на листу земаља за надзор - сви наши туристи при повратку морају да да се пријаве како би имали здравствени надзор у року од 10 дана.
Северна Македонија и Албанија у залету
Ни на јужним границама наше земље ситуација није идеална. Наиме Албанија и Северна Македонија претходних дана су имале озбиљан пораст заражених корона вирусом.
Управо је Албанија земља у којој летује велики број наших држављана, па се и из ове земље наши држављани стављају под надзор.
Бројке из дана у дан попримају озбиљне размере па је тако по псоледњем пресеку у Албанији било 159 нових случајева и четворо преминулих, док је у Северној Македонија забележила чак 178 новозаражених и такође четири смртна случаја.