SRBIJA JE ŽELJNA UTAKMICA, ŽURKI, FESTIVALA: Kada ćemo živeti kao nekada - stručnjaci saglasni, protiv korone imamo DVA ORUŽJA
U Srbiji je koronavirus juče potvrđen kod 248 osoba, od testirana 8.684 uzorka, čime je nastavljen trend smanjenja broja novozaraženih koronavirusom.
Situacija sa epidemijom koronavirusa pobošljava se iz dana u dan, brojke se smanjuju, ali još nije vreme da bacimo maske i opustimo se. Iako se 21. jun pominje kao datum od kada bismo mogli lakše da dišemo, lekari i stručna javnost ukazuju da se za taj datum ne smemo držati kao "pijan plota" i da vakcinacija mora da se nastavi u punom obimu
S obzirom na sve bolju epidemijsku situaciju, Krizni štab je juče ublažio mere - ugostiteljski objekti mogu da rade do ponoći, a na kongresima može biti i 200 učesnika.
NAJNOVIJI PODACI! Još 230 inficiranih, preminulo sedam osoba: Moraćemo da primimo i treću dozu vakcine
IMUNIZACIJA DECE SVE REALNIJA OPCIJA: Koje su prednosti vakcinisanja? Naše doktorke detaljno objasnile
KORONA GUBI BITKU U GRADU NA ISTOKU SRBIJE: Ukinuta vanredna situacija posle sedam meseci
Pobošljanje situacije oseća se i na Infektivnoj klinici u Beogradu, koja je pretrpela teške udare tokom epidemije pregledajući više stotina ljudi dnevno i zbrinjavajući najteže kovid pacijente.
Dr Ivana Milošević, zamenica direktora klinike, rekla je za RTS da se broj pregleda smanjio na pedesetak dnevno, dodajući da su samo dva pacijenta priključena na respirator.
Iako sve sigurnijim koracima idemo ka povratku u normalan život, mnoge ograničavajuće mere ostaju na snazi – nošenje maske u zatvorenom prostoru, držanje fizičke distance, zabrana okupljanja više od pet osoba u zatvorenom i na otvorenom prostoru.
Upravo je poslednja mera ona na koju se najviše obraća pažnja, pogotovo kada se krši na očigled čitave javnosti. Primer je košarkaška utakmica Crvena zvezda – Budućnost u Hali "Aleksandar Nikolić", kojoj je prisustvovalo više od 5.000 ljudi, iako to nije dozvoljeno.
Takve situacije najviše pogađaju mladence koji unedogled odlažu svadbe, maturante, organizatore koncerata i festivala, koje svi željno iščekujemo. Mnogi od njih se pitaju: "Ako oni mogu, zašto ne možemo i mi?"
Pravi odgovor na to pitanje nije moguće dati, a nadležni, pre svih premijerka Ana Brnabić, rekla je da odgovorni za kršenje mera na utakmici moraju biti kažnjeni.
Na prisustvo publike na utakmici danas se za RTS osvrnuo imunolog Srđa Janković, koji je rekao da je svako kršenje mera potencijalno opasno.
- Svi smo željni sporta i zabave, ali kad neko preuranjeno sprovede nešto što merama nije omogućeno sa razlogom, onda je taj razlog iznegiran. Ako tako nešto bude učestalo, pokvariće se ono što smo merama postigli - istakao je član Kriznog štaba.
Kada će moći da se prave svadbe i organizuju festivali
Kad pitamo stručnjake kada će i ostali moći da se opuste, odgovor je jednoglasan – kada dođemo do ispod 100 novozaraženih dnevno, odnosno, kad broj novih slučajeva postane sporadičan. Takođe, jedan od uslova je i što veći obuhvat vakcinacije.
Epidemiolog i član Kriznog štaba Branislav Tiodorović kaže za RTS da je teško odgovoriti na pitanje kada bi mogle da budu organizovane svadbe i veselja. Dodaje da će situacija biti jasnija polovinom juna i da treba pratiti broj novih slučajeva.
- Odgovor ne može biti drugačiji od toga da pratimo kretanje novozaraženih. Naše bolnice se prazne, prelaze u normalan rad, znači da smo na dobrom putu. To znači da će nam dve kovid bolnice, Batajnica i Kruševac, primati bolesnike ako se budu pojavili - rekao je epidemiolog.
Navodi i da će veliki festivali moći da se organizuju u zavisnosti od toga koliko se mladih bude vakcinisalo.
- Ako se bude vakcinisalo više mladih, ovo od 20 odsto za ljude od 18 do 35 godina nije dovoljno, treba da budemo bar na 50 odsto, onda se može očekivati da svi naši festivali stvarno budu otvorenog tipa za one vakcinisane, pi-si-ar negativne ili antigenski test. Ako budemo iskoristili ove dane pred nama da se mladi vakcinišu, imaćemo taj rezultat - navodi Tiodorović.
Dr Janković je građane pozvao na strpljenje iako su željni proslava, dodajući da, kao što je rekao i dr Milanko Šekler, virus 21. juna neće doći da pregovara o povlačenju iz naših života.
Dva su oružja da bi virus popustio i "povukao svoje trupe" – pridržavanje mera i vakcinacija protiv koronavirusa. Obe doze vakcine protiv koronavirusa u Srbiji primilo je više od 2.060.000 građana.
I dok je doktor Predrag Kon juče na RTS-u simbolično skinuo masku jer je, kako je rekao, situacija među vakcinisanima sigurna, dr Janković kaže da će on to učiniti kada ne bude bilo novozaraženih koronavirusom.