СРБИЈА ЈЕ ЖЕЉНА УТАКМИЦА, ЖУРКИ, ФЕСТИВАЛА: Када ћемо живети као некада - стручњаци сагласни, против короне имамо ДВА ОРУЖЈА
У Србији је коронавирус јуче потврђен код 248 особа, од тестирана 8.684 узорка, чиме је настављен тренд смањења броја новозаражених коронавирусом.
Ситуација са епидемијом коронавируса побошљава се из дана у дан, бројке се смањују, али још није време да бацимо маске и опустимо се. Иако се 21. јун помиње као датум од када бисмо могли лакше да дишемо, лекари и стручна јавност указују да се за тај датум не смемо држати као "пијан плота" и да вакцинација мора да се настави у пуном обиму
С обзиром на све бољу епидемијску ситуацију, Кризни штаб је јуче ублажио мере - угоститељски објекти могу да раде до поноћи, а на конгресима може бити и 200 учесника.
НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ! Још 230 инфицираних, преминуло седам особа: Мораћемо да примимо и трећу дозу вакцине
ИМУНИЗАЦИЈА ДЕЦЕ СВЕ РЕАЛНИЈА ОПЦИЈА: Које су предности вакцинисања? Наше докторке детаљно објасниле
КОРОНА ГУБИ БИТКУ У ГРАДУ НА ИСТОКУ СРБИЈЕ: Укинута ванредна ситуација после седам месеци
Побошљање ситуације осећа се и на Инфективној клиници у Београду, која је претрпела тешке ударе током епидемије прегледајући више стотина људи дневно и збрињавајући најтеже ковид пацијенте.
Др Ивана Милошевић, заменица директора клинике, рекла је за РТС да се број прегледа смањио на педесетак дневно, додајући да су само два пацијента прикључена на респиратор.
Иако све сигурнијим корацима идемо ка повратку у нормалан живот, многе ограничавајуће мере остају на снази – ношење маске у затвореном простору, држање физичке дистанце, забрана окупљања више од пет особа у затвореном и на отвореном простору.
Управо је последња мера она на коју се највише обраћа пажња, поготово када се крши на очиглед читаве јавности. Пример је кошаркашка утакмица Црвена звезда – Будућност у Хали "Александар Николић", којој је присуствовало више од 5.000 људи, иако то није дозвољено.
Такве ситуације највише погађају младенце који унедоглед одлажу свадбе, матуранте, организаторе концерата и фестивала, које сви жељно ишчекујемо. Многи од њих се питају: "Ако они могу, зашто не можемо и ми?"
Прави одговор на то питање није могуће дати, а надлежни, пре свих премијерка Ана Брнабић, рекла је да одговорни за кршење мера на утакмици морају бити кажњени.
На присуство публике на утакмици данас се за РТС осврнуо имунолог Срђа Јанковић, који је рекао да је свако кршење мера потенцијално опасно.
- Сви смо жељни спорта и забаве, али кад неко преурањено спроведе нешто што мерама није омогућено са разлогом, онда је тај разлог изнегиран. Ако тако нешто буде учестало, поквариће се оно што смо мерама постигли - истакао је члан Кризног штаба.
Када ће моћи да се праве свадбе и организују фестивали
Кад питамо стручњаке када ће и остали моћи да се опусте, одговор је једногласан – када дођемо до испод 100 новозаражених дневно, односно, кад број нових случајева постане спорадичан. Такође, један од услова је и што већи обухват вакцинације.
Епидемиолог и члан Кризног штаба Бранислав Тиодоровић каже за РТС да је тешко одговорити на питање када би могле да буду организоване свадбе и весеља. Додаје да ће ситуација бити јаснија половином јуна и да треба пратити број нових случајева.
- Одговор не може бити другачији од тога да пратимо кретање новозаражених. Наше болнице се празне, прелазе у нормалан рад, значи да смо на добром путу. То значи да ће нам две ковид болнице, Батајница и Крушевац, примати болеснике ако се буду појавили - рекао је епидемиолог.
Наводи и да ће велики фестивали моћи да се организују у зависности од тога колико се младих буде вакцинисало.
- Ако се буде вакцинисало више младих, ово од 20 одсто за људе од 18 до 35 година није довољно, треба да будемо бар на 50 одсто, онда се може очекивати да сви наши фестивали стварно буду отвореног типа за оне вакцинисане, пи-си-ар негативне или антигенски тест. Ако будемо искористили ове дане пред нама да се млади вакцинишу, имаћемо тај резултат - наводи Тиодоровић.
Др Јанковић је грађане позвао на стрпљење иако су жељни прослава, додајући да, као што је рекао и др Миланко Шеклер, вирус 21. јуна неће доћи да преговара о повлачењу из наших живота.
Два су оружја да би вирус попустио и "повукао своје трупе" – придржавање мера и вакцинација против коронавируса. Обе дозе вакцине против коронавируса у Србији примило је више од 2.060.000 грађана.
И док је доктор Предраг Кон јуче на РТС-у симболично скинуо маску јер је, како је рекао, ситуација међу вакцинисанима сигурна, др Јанковић каже да ће он то учинити када не буде било новозаражених коронавирусом.