Šta nam zapravo pokazuje CT-vrednost na testu za kovid? Koliko ste zapravo infektivni!
PCR-metodom određuje se da li je neko pozitivan ili negativan na koronavirus. Međutim, CT-vrednost takođe igra važnu ulogu. Šta CT-vrednost zapravo kaže o stepenu zaraze, ali i o samom toku bolesti?
CT-vrednost je oznaka, povezana sa testom na koronu. U osnovi, ona pokazuje količinu virusa u uzorku koji je dobijen brisom. Stručnjaci raspravljaju o tome šta bi to moglo značiti u pogledu stepena infektivnosti (zaraznosti) pacijenta i toka bolesti.
NAJNOVIJI PODACI! Još 2.218 obolelih, preminulo 34 lica: Da li je ljudima koji su preležali koronu potreban test za putovanja?
LEKARI DOŠLI DO SENZACIONALNOG OTKRIĆA: Pronađena dva medikamenta koja smanjuju smrtnost od kovida19
NOVI SOJ KORONE SVE BLIŽI SRBIJI: Prvi slučaj mutacije korona virusa zabeležen kod devojke (27)
To nije lako: da bismo zaista razumeli šta ova vrednost znači, moramo detaljnije pogledati postupak koji se primjenjuje u PCR-testu.
Kako funkcioniše PCR?
PCR-test se smatra najpouzdanijim načinom za otkrivanje infekcije koronavirusom. PCR je skraćenica za "Polymerase Chain Reaction" - polimeraznu lančanu reakciju. To je molekularno-biološki proces, koji se koristi za kopiranje delova DNK pomoću njenog enzima polimeraze i kasniju analizu.
Očišćeni genetski materijal stavlja se u plastičnu epruvetu sa raznim enzimima i DNK-komponentama: to se naziva PCR-pristup ili PCR-metoda. Epruveta se potom stavlja u "thermocycler" - što je u osnovi kombinacija šporeta i frižidera. Ovaj uređaj može podizati temperaturu u epruveti, onako kako je prethodno programiran. To je važno jer se kopiranje delova DNK sastoji od različitih koraka, od kojih se svaki odvija na različitim temperaturama i ponavlja u ciklusima.
Dvostruki lanac DNA se više puta odvaja i dopunjava tako da se DNK udvostručuje u svakom ciklusu. To je manje više sve što se događa tokom normalnog PCR-procesa.
Koje su posebne karakteristike korona-PCR-a?
Korona virus nema DNK, već RNK. Ali to nije problem, jer postoje enzimi koji RNK prepisuju odnosno pretvaraju u DNK. To se dešava u jednom koraku, pre nego što počne PCR. PCR-testovi, u kojima se RNA transkribujea u DNK, nazivaju se RT-PCR. Oznaka RT znači "Enzym Reverse Transcriptas", dakle enzim koji RNK pretvara u DNK.
Korona test ima još jednu posebnost. Uobičajeni PCR jednostavno duplicira DNK, a genetski materijal se analizira nakon PCR-a. Za razliku od njega, korona-PCR sadrži fluorescentne sonde. Ove sonde su usmerene na određeni ciljni gen u virusu. Tek kad se sonda veže za ciljni gen, počinje da svetli.
Ovaj sjaj se može izmeriti fotometrom u termičkom ciklusu i očitati na kompjuteru. Na taj način tokom PCR-a možete videti da li su geni virusa prisutni u uzorku. To se može videti u stvarnom vremenu. Zbog toga se ovaj oblik PCR-a naziva "real time PCR".
Koliko su pouzdani ovi testovi?
Tačnost PCR testa u Nemačkoj je vrlo visoka. Infekcije se otkrivaju u 98 posto slučajeva. Da bi bili dvostruko sigurniji, većina uzoraka takođe se ispituje sa dva različita ciljna gena, odnosno dve različite fluorescentne sonde.
Real time PCR (oznaka za real time je q ili r na primjer, RT-qPCR, ponekad i qRT-PCR) je standardni alat za dijagnostikovanje virusa. Koristi se na primer i za testiranje donirane krvi na viruse HIV-a ili hepatitisa.
Šta je CT?
CT je oznaka za Cycle Threshold, kojim se opisuje broj ciklusa u kojima je izveden real time PCR, pre nego što se meri fluorescencija. Taj proces traje duže, što je manje genoma virusa u plastičnoj epruveti na početku PCR-a.
Visoka CT vrednost stoga ukazuje na nisko virusno opterećenje uzorka. Nažalost, visoka vrednost CT-a ne znači direktno nizak rizik od infekcije drugih ljudi. To je zbog različitih faktora koje ćemo ovde navesti.
Problem sa standardom
Ne postoji jedinstvena, standardizovana vrednost CT-, kojom se osoba koja je pozitivno testirana, više ne smatra infektivnom. Jedan od razloga je taj što postoji mnogo različitih testova koji su usmereni na različite ciljne gene i čije se PCR-metode pomalo razlikuje. Time se takođe pravi razlika po pitanju koja količina virusa dovodi do određene vrednosti CT-a.
Studije Instituta Robert Koh pokazale su da se korona virusi sa CT-vrednošću 30 više ne mogu reprodukovati u laboratoriji. Ovo takođe govori da ne postoji rizik da se zarazite od osobe od koje potiče uzorak dat na analizu. Studije u Velikoj Britaniji pokazale su, međutim, da se čak i sa CT-vrednošću većom od 35, osam odsto uzoraka u laboratoriji i dalje može reprodukovati. To znači da bi osobe sa tom CT-vrednošću i dalje mogle biti zarazne.
Zanimljivo je da čak i isti test može dati različite rezultate u različitim laboratorijama. Dakle, ne postoji jasna CT-vrednost iz koje se može izvući zaključak da je osoba pozitivna na koronu, ali ne i zarazna.
Pogotovo na početku bolesti izazvane koronom, virusno opterećenje osobe i dalje može biti vrlo malo. Svako, ko na početku infekcije napravi test koji ima visoku CT-vrednost, nekoliko dana kasnije može biti jako zarazan. Rezultat PCR-testa stoga treba uvek posmatrati zajedno s mogućim simptomima. Kontakti sa ljudima koji su više izloženi riziku zaraze ili boravak u rizičnim područjima takođe igraju ulogu u tumačenju testa.
Visoka CT-vrednost znači da je ispitivani uzorak sadržavao malo virusa. Međutim, to ne znači da sam pacijent ima nisko virusno opterećenje. Mnogi faktori mogu uticati na količinu virusa u uzorku. Na primer, kako je uzet bris, koliko je uzeto uzoraka, kako je uzorak sačuvan i transpovan. Postoje i fluktuacije u zavisnosti od toga sa kojeg mesta u nosu i ustima je uzet bris.
Zaključak: Vrednost CT-a ne govori ništa pouzdano o tome koliko je neko zarazan. Međutim, važan je pokazatelj u tretnutku kada lekar tumači nalaze.