Šta za Srbiju znači uvođenje vanrednog stanja
U Srbiji je proglašeno vanredno stanje zbog korona virusa.
Vrhovni komandant i predsednik Srbije Aleksandar Vučić nakon sastanka kriznog štaba saopštio je oduku o tome da se na teritoriji Srbije uvede vanredno stanje zbog suzbijanja zarazne bolesti KOVID-19, poznatije u javnosti kao korona virus.
U sklopu borbe protiv epidemije korona virusa, predsednik Srbije Aleksandar Vučić proglasio je vanredno stanje u Srbiji.
- Poštovani građani, Srbija je od danas u ratu protiv nevidljivog i opasnog protivnika, koju naša zemlja mora da pobedi. To je borba za naše roditelje, naše starije, ali i budućnost Srbije. Naši roditelji su izgradili sve što u ovoj zemlji imamo, oni su napadnuti i moramo da učinimo sve da im pomognemo - rekao je Vučić.
Vučić je na pres konferenciji rekao da odluka o uvođenju vanrednog stanja stupa na snagu odmah.
- Na osnovu Ustava Republike Srbije, a u skladu sa odredbama Ustava, člana 5. Ustava, obaveštavam da smo deoneli odluku o proglašenju vanrednog stanja na teritoriji cele Srbije. Odluku o vanarednom stanju nismo doneli lako, jer se ona donosi u izutetnim okolnostima - objasnio je predsednik Srbije.
Kako je rekao, od sutra nema škole, nema vrtića i fakulteta, nema treninga, sporta, teretana.. sve je zatvoreno.
- Nema potrebe da objašnjavam zašto, teretane su najgora mesta za zaraze. Ograničiće se rad restorana, kafana, uz veoma kratko vreme. Zatvara se život, da bismo sačuvali život. Škole se najverovatnije do kraja godine i neće otvarati - rekao je Vučić.
Profesor Ustavnog prava Slobodan Orlović objasnio je šta bi za građane Srbije značilo uvođenje vanrednog stanja:
- Vanredno stanje podrazumeva najteže moguće mere, i zahteva potpunu izolaciju
- U toku trajanja vanrednog stanja mogu da se ograniče određena ustavna prava
- Vanredno stanje može da traje najduže 180 dana, odnosno dva puta po 90 dana
- Mere tokom vanrednog stanja donosi Narodna skupština, a ako narodni poslanici ne mogu da se okupe, mere donosi Vlada uz supotpis predsednika Republike
- Mere su zapravo ograničenja ljudskih prava garantovanih Ustavom, a koje će mere biti donete odlučuje se u skladu sa potrebama novonastale situacije, na primer, ograničenje slobode kretanja, ograničenje slobode okupljanja, obaveza zdravstvenih kontrola, ograničenje prava na obrazovanje (zatvaranje škola) i drugo