Шта за Србију значи увођење ванредног стања
У Србији је проглашено ванредно стање због корона вируса.
Врховни командант и председник Србије Александар Вучић након састанка кризног штаба саопштио је одуку о томе да се на територији Србије уведе ванредно стање због сузбијања заразне болести КОВИД-19, познатије у јавности као корона вирус.
У склопу борбе против епидемије корона вируса, председник Србије Александар Вучић прогласио је ванредно стање у Србији.
- Поштовани грађани, Србија је од данас у рату против невидљивог и опасног противника, коју наша земља мора да победи. То је борба за наше родитеље, наше старије, али и будућност Србије. Наши родитељи су изградили све што у овој земљи имамо, они су нападнути и морамо да учинимо све да им помогнемо - рекао је Вучић.
Вучић је на прес конференцији рекао да одлука о увођењу ванредног стања ступа на снагу одмах.
- На основу Устава Републике Србије, а у складу са одредбама Устава, члана 5. Устава, обавештавам да смо деонели одлуку о проглашењу ванредног стања на територији целе Србије. Одлуку о ванаредном стању нисмо донели лако, јер се она доноси у изутетним околностима - објаснио је председник Србије.
Како је рекао, од сутра нема школе, нема вртића и факултета, нема тренинга, спорта, теретана.. све је затворено.
- Нема потребе да објашњавам зашто, теретане су најгора места за заразе. Ограничиће се рад ресторана, кафана, уз веома кратко време. Затвара се живот, да бисмо сачували живот. Школе се највероватније до краја године и неће отварати - рекао је Вучић.
Професор Уставног права Слободан Орловић објаснио је шта би за грађане Србије значило увођење ванредног стања:
- Ванредно стање подразумева најтеже могуће мере, и захтева потпуну изолацију
- У току трајања ванредног стања могу да се ограниче одређена уставна права
- Ванредно стање може да траје најдуже 180 дана, односно два пута по 90 дана
- Мере током ванредног стања доноси Народна скупштина, а ако народни посланици не могу да се окупе, мере доноси Влада уз супотпис председника Републике
- Мере су заправо ограничења људских права гарантованих Уставом, а које ће мере бити донете одлучује се у складу са потребама новонастале ситуације, на пример, ограничење слободе кретања, ограничење слободе окупљања, обавеза здравствених контрола, ограничење права на образовање (затварање школа) и друго