STRADALI SU MUČENIČKOM SMRĆU, ALI SE NISU ODREKLI VERE U HRISTA: Obavezno pročitajte OVU molitvu za blagostanje u domu - AMIN!
Važan datum u crkvenom kalendaru
Sveti sveštenomučenik Grigorije jermenski
Rođen u familiji, koja je bila srodna carskoj kući Persijskoj i Jermenskoj. Kada kuće zaratiše među sobom, Grigorije ode u Kesariju Kapadokijsku, gde pozna veru Hristovu, krsti se i oženi se. Imaše dva sina, Ortana i Arostana, i obojicu posveti na službu crkvi.
Građani Beograda, UNICEF i JKP „Infostan“ za decu sa teškoćama u razvoju i njihove porodice
"VEČNA SLAVA I PUTUJ MIRNO" Preminula zvezda srpskog rijalitiji kanala: Fanovi se opraštaju na društvenim mrežama, "Kafe zale" saopštio tužne vesti
OVAKO IZGLEDA BES PREVARENE ŽENE! Surova osveta ZAPALILA Srbiju: "Neka mu ona pere smrdljive čarape" (FOTO)
Po smrti svoje žene vrati se u Jermeniju i stavi se na službu caru Tiridatu. I služaše Grigorije verno caru svome, i car ga voljaše. Kada car saznade, da je Grigorije hrišćanin, naljuti se i poče ga savetovati da se odrekne vere Hristove.
Ne uspevši u tome car udari na Grigorija teške muke, i posle mnogih muka baci ga u jednu duboku jamu, ispunjenu svakim otrovnim gadom, da bi ga tako umorio. No Bog sačuva živa Sv. Grigorija u toj jami punih 14 godina.
Tiridat potom nastavi gonjenje hrišćana u carstvu svome, i udari na ženski manastir, gde beše 37 sestara sa igumanijom Gajanijom. Kada ih sve groznim mukama umori, polude i beše kao divlji vepar.
Sestri carevoj pak javi se u snu da poludeli brat njen neće ozdraviti dokle se Grigorije ne izvadi iz jame. Izvađen iz jame Sv. Grigorije isceli i krsti Tiridata.
Potom Grigorije, po želji carevoj, posta episkopom Jermenije, i uz pomoć carevu, a najpre Božiju, prosveti svu Jermeniju i okolne strane verom Hristovom. I skonča sv. Grigorije svoj mnogotrudni život u starosti, oko 335. god.
Na njegovo mesto bi posvećen za episkopa sin mu Arostan koji produži delo svoga oca, i telesnog i duhovnog. Arostan beše jedan od 318 sv. Otaca na I Vaseljenskom Saboru. Molitva Svetom sveštenomučeniku Grigoriju Prosvetitelju, episkopu jermenskom glasi:
- Bio si naslednik Apostola prestolom i zajedničar duhom, bogonadahnuto delo si našao u viđenju duhovnog uzrastanja: Zbog toga si uzdizao reč istine i radi vere si do krvi postradao, sveštenomučeniče Grigorije: Moli Hrista Boga da spase duše naše.
Svete mučenice Gajanija, Ripsimija, i ostalih 35 monahinja
Sv. muč. Gajanija, Ripsimija, i ostalih 35 monahinja, koje pogubi Tiridat zbog vere u Hrista. Ripsimija sveta beše neobične lepote, zbog čega je htede uzeti car Dioklecijan za ženu. Otuda i poče stradanje svih 37 monahinja.
Ripsimija se otkaza da pođe za cara zato što se beše posvetila Hristu kao Ženiku svome. Tada je Tiridat savlađivaše da pođe za njega, jer beše car kao opijen lepotom njenom. No Ripsimija sveta opiraše se svom silom caru bezbožnome.
- I onaj koji kneževe Gotske pobedi i Persijance porazi ne mogaše savladati jednu devicu Hristovu.
Jarostan car predade je na ljute muke (jezik joj osekli, trbuh rasekli, i utrobu prosuli), u kojima Ripsimija predade dušu svoju Bogu. Po tom i ostale monahinje biše pohvatane i mačem posečene. Nad moštima ovih sv. mučenica podignut je znameniti manastir Ečmiadzinski, blizu Jerevana, glavnog duhovnog centra Jermena kroz mnoge vekove.
Sveti Mihail prvi mitropolit Kijevski
Na molbu velikog kneza Vladimira poslat od patrijarha Carigradskog u Rusiju, da krštava neznabožni narod i crkvu utvrđuje i uređuje. Sv. Mihail krsti narod u Kijevu, Novgorodu, Rostovu i po mnogim drugim gradovima i selima; uredi crkvu, postavi episkope i prezvitere, položi temelj Mihailovskom manastiru u Kijevu, posla misionare među Bugare i Tatare, te mnoge i od njih pridobi za Hrista.
I to i mnogo drugog korisnog učini ovaj svetitelj za četiri godine. Upokoji se mirno 992. god. Mošti mu počivaju u lavri Pečerskoj.