STRAVIČNO UPOZORENJE STRUČNJAKA! Mladi sve više koriste ove lekove, a ne znaju šta je šta
Istraživanje profesora dr Janka Samardžića, specijaliste kliničke farmakologije i supspecijaliste za bolesti zavisnosti na Medicinskom fakultetu u Beogradu, pokazuje da je potrošnja pojedinih lekova za smirenje porasla čak za četvrtinu u odnosu na 2019. godinu, dok je potrošnja antidepresiva povećana do deset odsto.
Povećanje upotrebe lekova za smirenje, najviše se odrazilo kod studenata.
- Imamo monitoring lekova koji se koriste u psihijatriji, rezultati koje smo imali do sada su bili do 2019. godine. Ono što je značajno za poslednje tri godine, kada govorimo o 2020. i 2021. godini imamo visok procenat izdavanja tih lekova, pa još veće povećanje u 2022. godini. Kod anksiolitika tu je porast od 25 odsto, kod antidepresiva je porast oko 10 odsto - rekao je dr Samardžić.
Srbija se nalazi u evropskom vrhu po potrošnji anksiolitika, a pandemija virusa korona dovela je do dodatnog povećanja upotrebe lekova za smirenje.
- Ono što nas najviše zabrinjava su anksiolitici. U poređenju sa evropskim prosekom, naša potrošnja je 3 puta veća. Kod antidepresiva je dvostruko manja - kaže dr Samardžić.
Doktor Janko Samardžić objasnio je razliku između anksiolitika i antidepresiva.
- Anksiolitici su lekovi za smirenje, smanjuju anksioznost, to je stanje unutrašnje teskobe. Taj efekat vremenom pređe u sedativni. Delovanje anksiolitika je kratkotrajno. Antidepresivi se koriste kod depresivnih ispoljavanja, oni se dugoročno koriste kod hronične anksioznosti i depresije - rekao je dr Samardžić gostujući na Prva TV.