СТРАВИЧНО УПОЗОРЕЊЕ СТРУЧЊАКА! Млади све више користе ове лекове, а не знају шта је шта
Истраживање професора др Јанка Самарџића, специјалисте клиничке фармакологије и супспецијалисте за болести зависности на Медицинском факултету у Београду, показује да је потрошња појединих лекова за смирење порасла чак за четвртину у односу на 2019. годину, док је потрошња антидепресива повећана до десет одсто.
Повећање употребе лекова за смирење, највише се одразило код студената.
- Имамо мониторинг лекова који се користе у психијатрији, резултати које смо имали до сада су били до 2019. године. Оно што је значајно за последње три године, када говоримо о 2020. и 2021. години имамо висок проценат издавања тих лекова, па још веће повећање у 2022. години. Код анксиолитика ту је пораст од 25 одсто, код антидепресива је пораст око 10 одсто - рекао је др Самарџић.
Србија се налази у европском врху по потрошњи анксиолитика, а пандемија вируса корона довела је до додатног повећања употребе лекова за смирење.
- Оно што нас највише забрињава су анксиолитици. У поређењу са европским просеком, наша потрошња је 3 пута већа. Код антидепресива је двоструко мања - каже др Самарџић.
Доктор Јанко Самарџић објаснио је разлику између анксиолитика и антидепресива.
- Анксиолитици су лекови за смирење, смањују анксиозност, то је стање унутрашње тескобе. Тај ефекат временом пређе у седативни. Деловање анксиолитика је краткотрајно. Антидепресиви се користе код депресивних испољавања, они се дугорочно користе код хроничне анксиозности и депресије - рекао је др Самарџић гостујући на Прва ТВ.