Sudsko suočavanje istoričara oprečnih stavova povodom Nedića
Postupak za rehabilitaciju traje već 10 godina, a kraj se ne nazire
Postupak po zahtevu za rehabilitaciju srpskog premijera za vreme okupacije u Drugom svetskom ratu Milana Nedića nastavljen je danas pred Višim sudom u Beogradu saslušanjem istoričara Aleksandra Stojanovića.
Pročitajte i:
- Počela je Cvetna nedelja: Evo koji običaj SVI VERNICI moraju da ispoštuju kako bi zaštitili porodicu od ZLA i BOLESTI
- Još jedna mera za povećanje nataliteta: Od maja zamrzavanje embriona i jajnih ćelija o trošku DRŽAVE
- Srbija pamti svog HEROJA: Major Radosavljević na današnji dan dao svoj ŽIVOT braneći srpsko nebo
Na današnjem suđenju Stojanović je odgovarao na pitanja suda, a njegovo ispitivanje biće nastavljeno 25. juna, kad će mu pitanja postavljati punomoćnik predlagača rehabilitacije advokat Zoran Živanović. Punomoćnik predlagača rehabilitacije je sudu predložio suočavanje do sada ispitanih istoričara, čija se stanovišta ne poklapaju, odnosno koja su oprečna, kako bi se razjasnile činjenice i protivrečnosti.
- O tom predlogu sud još nije odlučio, kao ni o predlozima za saslušanje još nekih svedoka - rekao je Živanović.
Postupak za rehabilitaciju Nedića iniciran je 2008. godine, ali je rasprava pred sudskim većem, kojoj prisustvuje i javnost, počela u decembru 2015. godine, od kada je sud saslušao četiri svedoka i pet istoričara.
Nedićevi potomci zatražili su zahtevom za rehabilitaciju od suda da poništi Uredbu Vlade FNRJ kojom je Milan Nedić proglašen za narodnog neprijatelja i na osnovu koje su mu oduzeta građanska i imovinska prava, odnosno da ga rehabilituje.
Milan Nedić nikada nije bio osuđen, niti je protiv njega podignuta optužnica. Navodno je u pritvoru izvršio samoubistvo, a nikada nije objavljeno gde je sahranjen.
Postupak po zahtevu za rehabilitaciju izazvao je negodovanja u javnosti, budući da jedan deo građana smatra da je Nedić zločinac i da sud treba da odbije rehabilitaciju.