Судско суочавање историчара опречних ставова поводом Недића
Поступак за рехабилитацију траје већ 10 година, а крај се не назире
Поступак по захтеву за рехабилитацију српског премијера за време окупације у Другом светском рату Милана Недића настављен је данас пред Вишим судом у Београду саслушањем историчара Александра Стојановића.
Прочитајте и:
- Почела је Цветна недеља: Ево који обичај СВИ ВЕРНИЦИ морају да испоштују како би заштитили породицу од ЗЛА и БОЛЕСТИ
- Још једна мера за повећање наталитета: Од маја замрзавање ембриона и јајних ћелија о трошку ДРЖАВЕ
- Србија памти свог ХЕРОЈА: Мајор Радосављевић на данашњи дан дао свој ЖИВОТ бранећи српско небо
На данашњем суђењу Стојановић је одговарао на питања суда, а његово испитивање биће настављено 25. јуна, кад ће му питања постављати пуномоћник предлагача рехабилитације адвокат Зоран Живановић. Пуномоћник предлагача рехабилитације је суду предложио суочавање до сада испитаних историчара, чија се становишта не поклапају, односно која су опречна, како би се разјасниле чињенице и противречности.
- О том предлогу суд још није одлучио, као ни о предлозима за саслушање још неких сведока - рекао је Живановић.
Поступак за рехабилитацију Недића инициран је 2008. године, али је расправа пред судским већем, којој присуствује и јавност, почела у децембру 2015. године, од када је суд саслушао четири сведока и пет историчара.
Недићеви потомци затражили су захтевом за рехабилитацију од суда да поништи Уредбу Владе ФНРЈ којом је Милан Недић проглашен за народног непријатеља и на основу које су му одузета грађанска и имовинска права, односно да га рехабилитује.
Милан Недић никада није био осуђен, нити је против њега подигнута оптужница. Наводно је у притвору извршио самоубиство, а никада није објављено где је сахрањен.
Поступак по захтеву за рехабилитацију изазвао је негодовања у јавности, будући да један део грађана сматра да је Недић злочинац и да суд треба да одбије рехабилитацију.